Výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně zaplní od října výstava věnující se ostravskému umění.
Devadesátá léta znamenala pro Ostravu změnu. Kromě celospolečenského dění ovlivněného transformací kdysi ryze industriálního regionu je možné mluvit také o postupném etablování místních umělců na poli celorepublikové a v některých případech i středoevropské scény. To vše spoluutvářelo vznik jednoho z nejvýraznějších lokálně kulturních center a podnítilo proměnu institucionálního zázemí i podmínky samotné tvorby.
Skupina umělců a umělkyň, která ještě koncem osmdesátých let stála v jádru svébytné alternativní subkultury, začala s příchodem nové dekády studovat na pražských akademiích, ale také učit na nově vzniklé vysoké škole přímo v centru regionu. Jejich tvorba rovněž upoutala pozornost mimoostravských kurátorů a kurátorek, což vyústilo v řadu tuzemských i zahraničních výstavních projektů. Proměnila se však také sociální mobilita, a tudíž i personální podstata scény. Do regionu začaly proudit nové osobnosti, jiné naopak odcházely a vazby k domovskému městu udržovaly s různou mírou intenzity.
Návratný průzkum je termín užívaný ve společenských vědách. Provádí se při podezření, že dřívější zjištění přestávají odpovídat charakteru sledovaného fenoménu. Dosud realizované výstavní projekty, představující ostravskou scénu mimo hranice regionu, jsou z dnešního pohledu značně ovlivněny atmosférou devadesátých let. V jejich dramaturgii je patrný důraz na anticipaci severomoravského uměleckého kánonu a snahu o jeho prosazení mimo strukturu místních institucí. Tento pokus byl, jak už jsme zmínili výše, úspěšný a výrazně ovlivnil i dění v samotné Ostravě. To je však také důvod, proč se do jejího terénu po několika dekádách vracíme, provádíme návratný průzkum a na místo původního konstatování vznášíme otázku: Co je to ostravské umění?
Vchod možný přes knihovnu na Mariánském náměstí nebo přímo z boku budovy z ulice Valentinská. Galerie se nachází ve 2. patře objektu.
Zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 24. října 2024 v 19 hodin. Výstavu zahájí Magdalena Juříková, ředitelka GHMP; o její koncepci promluví kurátoři výstavy Martin Netočný a Tomáš Knoflíček.
Doprovodné programy k výstavě:
- 30. října 2024, 18 h komentovaná prohlídka výstavy s jejím autorem Tomášem Knoflíčkem
- 23. ledna 2025, 18 h komentovaná prohlídka výstavy s jejím autorem Martinem Netočným
- Figurální motivy všedních dní so 30. 11. 2024, 13–18 hod (workshop)
- Experimenty ve fotografii so 11. 1. 2025, 13–18 hod (workshop)
Výtvarné dílny pro dospělé a seniory. Integrační a mezigenerační programy:
Možnosti abstraktních forem pá 13. 12. 2024, 11–14 hod, 15–18 hod ne 15. 12. 2024, 11–14 hod, 15–18 hod Každodennost v obrazech čt 16. 1. 2025, 15–18 hod pá 17. 1. 2025, 11–14 hod, 15–18 hod.
Rezervace nutná: eva.pejchalova@ghmp.cz
Vystavující: Daniel Balabán, Václav Buchtelík, Petra Čiklová, Denisa Fialová, Martin Froulík, Lenka Glisníková, Eduard Halberštát, Aleš Hudeček, I love 69 popgejů, Zbyněk Janáček, Michal Kalhous, Kamera skura, Jaroslav Koléšek, Marius Kotrba, Vojtěch Kovařík, František Kowolowski, Patrik Kriššák, Martin Kubica, Jiří Kuděla, Petr Lysáček, Pavla Malinová, Jiří Marek, Šárka Mikesková, Barbora Mikudová, Josef Mladějovský, Filip Nádvorník, Libor Novotný, Eduard Ovčáček, Petr Pastrňák, Marek Pražák, Hana Puchová, Record, Václav Rodek, Jakub Ružinský, Tereza Samková, Ivo Sumec, Jiří Surůvka, Katarína Szanyi, Jiří Šigut, Ivo Škuta, Pavel Šmíd, Helena Šmídová, Jan Vytiska, Jiří Zavřel.