Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.
Pražská Nová radnice se nachází na východní straně Mariánského náměstí v centru Starého Města v městské části Praha 1 naproti Klementinu. Budova byla postavena v letech 1908 – 1911 a je dílem architekta Osvalada Polívky. Na výzdobě se podíleli sochaři Stanislav Sucharda, Josef Mařatka a Ladislav Šaloun.
Nová radnice měla sloužit především pro finanční orgány města – zejména berní úřad, kterému byla vyčleněna ústřední velkolepá dvorana se skleněným zastřešením a s lustry od Franty Anýže. Dnes je v těchto prostorách zasedací místnost Zastupitelstva Hlavního města Prahy.
Budova Nové radnice byla vůbec první v Praze vybavena oběžnými výtahy. Na nárožích najdete dvě sochy od Ladislava Šalouna – Rabbi Löw ben Bezalel (podle pověsti tvůrce zázračného golema) a Železného rytíře.
Jižní část náměstí, kudy do prostoru vstupuje Husova ulice, je částečně tvořena ohradní zdí Clam – Gallasova paláce, do níž je zakomponována kašna se sochou Terezky. Sochu v roce 1912 vytvořil Václav Prachner (1784 – 1832) jako sedící ženu, která vylévá vodu ze dvou džbánů. Představuje symbolicky řeku Vltavu.