ÚvodAktualityIndustriální architektura s geniem loci: místa, kde to žije
Památky

Industriální architektura s geniem loci: místa, kde to žije

Poslechněte si audio verzi článku
Máte rádi industriální architekturu? My na Kudy z nudy rozhodně ano a víme, že i staletá špína, prach a rez mohou být krásné. Ukážeme vám vysoké pece a staré tovární haly, sklárny, strojírny, mlýny a další technické památky, které našly nové využití a mění se v muzea, galerie a kulturní centra.
Průmyslové dědictví a technické památky, rekonstrukce, konverze a modernizace: to jsou nejčastější slova, která slýcháme v souvislosti s industriální architekturou. Kdysi přehlížené městské čtvrtě a průmyslové areály, které dřív živořily na okraji zájmu, se mění v přitažlivá místa. Řadu z nich najdete i na Kudy z nudy. Mezi nejzajímavější projekty posledních let patří nová muzea a galerie. Která to jsou?
 

Industriální památky, muzea a galerie: místa, která vás příjemně překvapí

Jedním z největších projektů a doslova architektonickou událostí desetiletí bylo otevření areálu Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích. Rozsáhlý industriální areál začal na břehu řeky Chrudimky vyrůstat mezi lety 1910 až 1911, a to podle návrhu architekta Josefa Gočára. Mouka se tu mlela až do roku 2012, a když areál o tři roky později zakoupili manželé Smetanovi, začala jeho proměna v centrum umění, kultury a vzdělání. Dnes tu sídlí Gočárova galerie a městská galerie aktuálního umění Gampa, vzdělávací laboratoř Sféra a pardubické informační centrum. Mlýny začínají opět vrnět, šumět a vibrovat, další projekty se chystají. 

K novinkám Trutnova patří Centrum současného umění EPO1. Jak prozrazuje název EPO1, tedy Elektrárna Poříčí 1, jde o bývalou trutnovskou elektrárnu. Unikátní centrum současného umění a současně největší soukromou galerii v České republice vymysleli a vybudovali Rudolf a Renata Kasperovi. Po rekonstrukci v donedávna téměř zapomenuté historické budově vznikla fascinující galerie, kde díky mimořádnému vnitřnímu i vnějšímu prostoru najdou uplatnění i hodně rozměrné sochy a plastiky.

Všechny fandy motorismu uchvátí Muzeum nákladních automobilů TatraKopřivnici, které najdete v hale bývalé slévárny na kraji továrního areálu Tatry Kopřivnice. Podobně ikonickým místem, jako bylo před časem pražské Centrum současného umění DOX se vzducholodí Gulliver, se stala galerie Plato v Ostravě. Zatímco centrum DOX vzniklo ve staré továrně nedaleko přístavních doků, ostravská galerie našla útočiště v centru města v bývalých památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století. V Praze na Klárově také můžete navštívit centrum pro umění Kunsthalle, které vzniklo přestavbou trafostanice, v Holešovicích si nenechte ujít unikátní kulturní prostor Vnitroblock a v Přerově se zajděte podívat do městské galerie, která vznikla v prostorách bývalé zámecké stolárny.

Fascinující proměnou prochází i staré sklárny. V Lučanech nad Nisou se ve zrekonstruované budově bývalé sklárny z přelomu 19. a 20. století nachází muzeum automobilů a motocyklů Auto Museum Lučany, z opuštěné sklářské haly v Josefově Dole se stalo volnočasové centrum Huť Marie.  
 

Industriál v Ostravě

ostrava VítkoviceObrovskou proměnou prošel průmyslový areál Dolních VítkovicOstravě. Bývalým největším tuzemským brownfieldem vás provedou komentované prohlídky, kromě toho se ale podařilo najít nový účel a smysl pro řadu průmyslových objektů. Bývalá vysoká pec slouží jako rozhledna Bolt Tower, rodinám se zvídavými dětmi je určený Velký svět techniky, všichni fandové technických památek si přijdou na své v Malém světě techniky. Pokud jste se někdy zatoužili podívat se do románů Julese Vernea, tady se vám to povede! K nahlédnutí lákají i další místa, třeba multifunkční aula Gong, stará koksovna KOX a výdušná jáma. Nové využití se našlo i pro staré tovární haly: v nich má expozice Národní zemědělské muzeum Ostrava a Muzeum potravin a zemědělských strojů.
 

Industriální architektura Prahy

karlínUrčitě stojí za to seznámit se blíž s industriálními památkami Prahy – třeba s nákladovým nádražím na Žižkově. V době svého vzniku bylo chloubou prvorepublikových Československých státních drah a dnes jde o největší a nejlépe zachovanou industriální památku na území hlavního města Prahy.

Prozkoumejte také Holešovice, Karlín, Libeň, Hostivař, Vysočany, Bubeneč a další části Prahy. Z míst, kam dřív nikdo nechodil, pokud nemusel, jsou živá centra plná galerií, muzeí, divadel, kaváren, bister, restaurací, hudebních klubů, kreativních studií a kulturních prostorů. Mění se i nábřeží a opuštěné prostory kolem řek – stačí se projít po pražských náplavkách, tedy po promenádách podél Rašínova nábřeží na Výtoni a Hořejšího nábřeží na Smíchově, a prohlédnout si kobky. Z kulatých prostor v nábřežních zdech, kde bývala skladiště, se staly kavárny, kluby a galerie. Po revitalizaci mají kobky skleněné otáčivé dveře a přitahují pozornost milovníků industriální architektury z celého světa.
 

Na industriální památky láká i Plzeň

Zajímavé industriální památky má i Plzeň: ve starých továrních halách Škodovky sídlí Techmania Science Center, v bývalém depu dopravních podniků najdete kreativní zónu Depo2015. Letopočet v názvu odkazuje na rok 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury. Můžete se projít také po Industriální stezce, která vám pomocí chytrých technologií představí historii areálu mezi Cukrovarskou a Presslovou ulicí, jež se začala psát před více než 150 lety, a po Industriální stezce Plzní.

Nezapomeňte ani na Depo Moto Art v Plzni – galerii motorismu a umění, první muzeum historických motocyklů a automobilů v Plzni. Domov našlo v bývalé trolejbusové hale bývalých dopravních podniků, prostory ale současně slouží jako galerie umění. Vznikl tak jedinečný prostor, kde se konají automobilové i umělecké vernisáže.
 

Industriální architektura ve Zlíně

Industriální architekturu Zlína poznáte na první pohled. U jejího zrodu stála firma Baťa a tovární areál Baťových závodů je přímo v centru města. Za vidění stojí už proto, že někdejší industriální zóna nabízí řadu kaváren, fitcenter, bister a galerií. Dominantou areálu nadále zůstává Jednadvacítka alias Baťův mrakodrap, kdysi správní budova firmy. Ve dvou výrobních budovách bývalého Baťova areálu s „baťovským“ označením 14 a 15 vznikl 14|15 Baťův institut, a dnes tu najdete informační centrum, Krajskou galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravyexpozicí Princip Baťa a Krajskou knihovnu Františka Bartoše. Z Baťovy doby pochází i Gahurův prospekt, Obchodní dům a Památník Tomáše Bati z roku 1933, nejpůsobivější architektonické dílo F. L. Gahury. V interiéru je zavěšena maketa letadla Junkers F 13, v němž Tomáš Baťa roku 1932 zahynul.
KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích Památky

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

Od července 2019 má památkově chráněný industriální areál Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě novou atrakci. Podařilo se zde zachránit významný objekt bývalé koksárenské baterie z roku 1831 číslo pět. Zájemci si mohou koksovnu prohlédnout pěkně zblízka a dozvědět se, jak se vyrábí železo.

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění Památky

Vinohradská tržnice – sídlo designu a umění

Výstavní a prodejní centrum interiérového designu a umění Pavilon sídlí v památkově chráněné budově bývalé Vinohradské tržnice.

Stará huť u Adamova Kultura

Stará huť u Adamova

Významnou technickou památku najdete v Josefském údolí nedaleko Brna. Střední část Moravského krasu tvořila významnou železářskou oblast s tradicí pravěkého a raně středověkého slovanského hutnictví.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX Kultura

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích Kultura

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika je kulturní centrum v pražských Holešovicích. Již od počátku byla koncipována jako víceúčelový prostor, vhodný pro vznik a prezentaci audiovizuálních projektů, divadleních a tanečních forem vyžadujích netradiční prostorové řešení, multimediální expozice a performance.

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici Kultura

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Nový divadelní a umělecký prostor s názvem Jatka78. se otevře 6. listopadu v Holešovické tržnici. Jméno prostoru odkazuje na původní účel hal č. 7 a 8, které sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích Kultura

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Výměník Karlovy Vary Kultura

Výměník Karlovy Vary

Kulturní a kreativní centrum VÝMĚNÍK nabízí návštěvníkům prostor pro kreativní trávení volného času. Hlavním hybatelem přeměny nepotřebné industriální budovy bývalého výměníku tepla na místo plné inspirace  je spolek PROTEBE live, který 18 let provozoval známou galerii SUPERMARKET WC.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění Kultura

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

Ostrava v Praze – Návratný průzkum v Galerii hlavního města Prahy

25. 10.9. 2.
Ostrava v Praze – Návratný průzkum v Galerii hlavního města Prahy

Výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně zaplní od října výstava věnující se ostravskému umění.

Automatické mlýny v Pardubicích Památky

Automatické mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Nový kulturně-společenský areál tvoří moderní čtvrť evropského střihu v centru Pardubic. Tvoří zázemí pro synergii kultury, architektury i moderních technologií.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně Památky

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu můžete navštívit celoročně formou komentované prohlídky.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově Kultura

Centrum současného umění EPO1 v Trutnově

Turbínová hala v bývalé elektrárně v Trutnově v Poříčí se změnila na Centrum současného umění EPO1. Nabízí unikátní místo pro umělecké expozice. Buduje sbírku děl mladých umělců, která bude k vidění v rámci dlouhodobé výstavy v prostorách galerie.

Gočárova galerie v Pardubicích Kultura

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se pořádá výstavy a organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny. Expozice najdete v Domě U Jonáše a Automatických mlýnech.

Auto Museum Lučany – unikátní automobilové muzeum v bývalé sklárně Kultura

Auto Museum Lučany – unikátní automobilové muzeum v bývalé sklárně

Muzeum automobilů a motocyklů v Lučanech u Jablonce nad Nisou se nachází ve zrekonstruované budově bývalé sklárny. Osloví příznivce a milovníky, nejen motorů, ale i historie, designu a mnohého dalšího. K vidění jsou zde tři desítky automobilů a zhruba sedmdesát motocyklů.

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Studio Alta – multikulturní centrum v Libni Kultura

Studio Alta – multikulturní centrum v Libni

Studio Alta je multikulturní centrum a tvůrčí hub se zaměřením na současný tanec. V roce 2023 jsme otevřeli nové zázemí Studia ALTA v Libni. Necháváme klíčit zajímavé myšlenky, dáváme prostor celospolečenským potřebám, jsme bezpečné místo ke snění i realizaci.

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.

Velký svět techniky Ostrava Zážitky

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Výlet na neobjevená místa: za auty, vlaky a technickými skvosty na Jablonecko a Liberecko

Výlet na neobjevená místa: za auty, vlaky a technickými skvosty na Jablonecko a Liberecko

Mezi neobjevená místa nepatří jen kulturní památky, ale také staré sklářské hutě a továrny, které se v péči nových vlastníků probudily k novému životu. Na Kudy z nudy jsme připravili výlet, kde si užijí hlavně milovníci technických památek, aut, motorek a vlaků. A kam jedeme? Na sever!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Znáte pražské industriální památky?

Znáte pražské industriální památky?

Poznejte technické památky hlavního města. Ačkoli by to jejich tvůrci nejspíše neřekli, staré tovární haly, strojírny a další industriální stavby z dob průmyslové revoluce se v současnosti stávají vyhledávanými a obdivovanými objekty. V některých se stále pracuje, další získaly nový život přeměnou na muzea, originální zábavní atrakce či galerie. Industriální památky lákají nejen turisty a obdivovatele techniky, ale i filmaře. Interiéry bubenečské čistírny důvěrně zná třeba Tom Cruise nebo Jack Nicholson. Pojďte společně s Kudy z nudy objevit pražské skvosty industriálních památek!

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Baťovy závody – Areál Svit Zlín Památky

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejlepší místa pro vánoční večírky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejlepší místa pro vánoční večírky

Hledáte originální místo pro vánoční večírek? Vezměte kolegy jinam než do nejbližší restaurace, kam denně chodíte na oběd. Na Kudy z nudy jsme se porozhlédli po všech krajích České republiky a našli místa, kde se vám budou s láskou věnovat a na která budete dlouho vzpomínat.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum Zážitky

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum

Nákupní a společenské centrum Galerie Vaňkovka je vybudováno na ploše 28.800 m2 na kraji historického jádra města Brna, přímo mezi vlakovým a autobusovým nádražím Zvonařka. Moderní nákupní centrum obohacuje obchodní a společenský život v centru Brna.

Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín Gurmánská turistika

Pivovarská restaurace v Centru Pivovar Děčín

Pivovarská restaurace v Děčíně představuje tradiční českou restauraci s nabídkou regionální kuchyně připravované z lokálních surovin, s širokým výběrem vždy výborného piva a pivních speciálů z minipivovaru Děčín.

Fabrika 1861 Památky

Fabrika 1861

Rodinná firma obnovuje život v unikátních industriálních areálech v Geoparku UNESCO Český ráj. Navrací život do zapomenutých objektů v Semilech, Železném Brodě či v Přepeřích u Turnova.

Forum Karlín – multifunkční prostor pro kulturní a společenské akce Kultura

Forum Karlín – multifunkční prostor pro kulturní a společenské akce

Srdcem areálu Forum Karlín ve stejnojmenné pražské čtvrti je multifunkční prostor s kapacitou 3 000 míst určený pro pořádání kulturních, společenských a odborných akcí všeho druhu.

Danube House v pražském Karlíně Zážitky

Danube House v pražském Karlíně

Na Rohanském ostrově v pražském Karlíně se nachází mnoho budov, které jsou pojmenovány po světových veletocích. Jednou z nich je administrativní budova Danube House, která nese název podle řeky Dunaj (anglicky Danube).

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů Kultura

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy Památky

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích Památky

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a gastro dobroty

Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a gastro dobroty

Holešovicím, dříve dělnické industriální čtvrti na Praze 7, se v novém tisíciletí začalo přezdívat "čtvrť umění a kultury". Industriální stavby bývalých továren a jatek se pozvolna přeměnily na propletenou šňůru korálků galerií, muzeí, divadel, kaváren, restaurací, hudebních klubů, kreativních studií a kulturních prostorů. Rádi sem chodí fandové moderního umění, alternativní kultury i milovníci dobré kávy nebo třeba burgerů. Na průzkum Holešovic vás dnes zve Kudy z nudy.

Studio Bubec v Řeporyjích Kultura

Studio Bubec v Řeporyjích

Rozsáhlé umělecké Studio Bubec funguje v Praze – Řeporyjích už více než dvě desítky let. Tento industriální prostor s unikátním geniem loci funguje jako galerie, komunitní centrum a umělecké studio.

Industriální stezka v areálu Depo2015 Památky

Industriální stezka v areálu Depo2015

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015. Průvodcem vám bude například cukrovarnický odborník Hugo Jelínek.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna Kultura

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Galerie města Přerov Kultura

Galerie města Přerov

Galerie města Přerova sídlí na Horním náměstí 1 v prostorách bývalé zámecké stolárny, přebudované v industriálním duchu do podoby moderní výstavní síně. Příjemné prostředí městské památkové zóny láká k návštěvě celého starobylého Horního náměstí.

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor Kultura

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde nachází rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje Památky

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Výdušná jáma v Dolních Vítkovicích – kreativní akademie Památky

Výdušná jáma v Dolních Vítkovicích – kreativní akademie

V památkově chráněných Dolních Vítkovicích v Ostravě prochází rekonstrukcí další průmyslová perla – budova staré výdušní jámy. Budovu z režného zdiva čeká nový kabát od architekta Kamila Mrvy, který pro ni navrhl velkou prosklenou nástavbu. Stavební práce by měly být hotovy do konce roku 2021.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky