Jeden z nejvýraznějších každoročních rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Letošní pozorování v době maxima bude rušit úplněk Měsíce.
Perseidy mají svůj radiant v souhvězdí Persea. Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje přichází mezi 12. a 13. srpnem. V tento čas však letos nebudou dobré podmínky k pozorování.
Meteorický roj Perseid je
znám už 1755 let. První zmínky o něm pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s
umučením svatého Vavřince. Ten byl jedním z církevních hodnostářů strážících majetek v Římské říši. Při pronásledování Křesťanů prý neuposlechl
příkaz krutého římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým.
Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí
z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako "slzy svatého Vavřince".
Že jde o astronomický úkaz, prokázal až
italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteorů s kometami a dokonce určil, že
původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862. Kometa s periodou asi 134 let se
naposledy u Slunce objevila v roce 1992. Znovu se k němu přiblíží až v roce 2126.
Pravidelně nám ji ale
připomíná roj Perseid tím, jak Země každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem prochází na své dráze v blízkosti prachového proudu rozptýleného za kometou.
Prachové částice zvané meteoroidy padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Protože tyto částice mají rozměry zpravidla menší než zrnka písku a jsou
složena z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou se zcela vypaří. Nejvíce jich padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů,
vždy okolo 12. srpna.
Pozorování 2025
Nejoblíbenější kosmický „ohňostroj“ roku – meteorický roj Perseidy – se v roce 2025
netěší dobrým podmínkám. Maximum roje vychází na noc 12. a 13. srpna (z úterý na středu) a měsíční fáze připadá 3 dny po úplňku. Náš soused tedy bude svým svitem výrazně rušit po většinu noci v souhvězdí Ryb. Perseidy ovšem nejsou aktivní jen v noc maxima, jejich aktivita
začíná už ve třetí dekádě července a
končí v závěru srpna. Vyplatí se tedy pozorovat zejména v týdnech před maximem, tedy přibližně od 1. srpna 2025, a to vždy v časných ranních hodinách (nejvíce meteorů je vždy vidět ráno mezi půlnocí a 5. hodinou ranní). Za dobrého počasí zazáří 50-80 meteorů v každé hodině.
Poznejte vše o Perseidech, letním meteorickém roji zvaném 'slzy svatého Vavřince'. Zjistěte nejlepší čas pro jejich pozorování a příběh jejich původu.
Perseidy jsou každoroční meteorický roj, který je pozorovatelný během letních měsíců, konkrétně od 17. července do 24. srpna. Původem jsou Perseidy prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle.
Tento název pochází z lidové tradice, která spojuje Perseidy s umučením svatého Vavřince, církevního hodnostáře popraveného 10. srpna 258. Lidé si všimli, že krátce po jeho smrti z nebe padaly třpytivé 'slzy'.
Nejlepší doba pro pozorování Perseid je během maxima roje, které přichází mezi 12. a 13. srpnem. V roce 2025 se doporučuje pozorovat tyto meteory zejména v časných ranních hodinách od 1. srpna.
V roce 2025 bude pozorování Perseid ovlivněno měsíční fází, která připadá 3 dny po úplňku. Měsíc bude svým svitem rušit pozorování meteorského roje, zejména v souhvězdí Ryb.
Perseidy mají svůj původ v prachu periodické komety 109P Swift-Tuttle, která byla objevena v roce 1862. Částice prachu se dostávají do atmosféry Země, kde září jako meteory.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.