Na letní obloze na přelomu července a srpna lze pozorovat Mléčnou dráhu, meteorický roj Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku.
Nejlepší čas na pozorování Perseid je mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, kdy můžete vidět 50-100 meteorů za hodinu, obzvláště kolem maxima, které nastane mezi 12. a 13. srpnem.
Perseidy se nazývají 'Slzy svatého Vavřince' podle světce Vavřince, který byl umučen 10. srpna roku 258, a několik nocí po jeho popravě se na obloze objevily 'třpytivé slzy'.
V roce 2024 se mimo Perseid můžeme těšit na setkání planet s Měsícem, polární záře viditelnou z naší oblasti a částečné zatmění Měsíce. Také se objeví meteorické roje Kvadrantidy, Tauridy a Geminidy.
Hvězdárna Ondřejov stojí v obci Ondřejov na vrcholku Žalov a patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky. Poskytuje možnosti pro pozorování hvězd a dalších astronomických objektů.
Manětínská oblast tmavé oblohy poskytuje výjimečně dobré podmínky pro pozorování noční oblohy díky svému venkovskému charakteru, řídkému osídlení a minimálnímu světelnému smogu.
V Dark Sky Parku Beskydy můžete pozorovat Mléčnou dráhu, zodiakální světlo a foskoreskující houby, díky unikátní lokalitě s minimálním světelným znečištěním.
Během pikniku ve vinicích si můžete prohlédnout noční oblohu plnou meteorů z roje Perseid, počítat hvězdy a užívat si atmosféru s komety v romantickém prostředí vinic.
Hvězdárna Valašské Meziříčí nabízí možnost prohlížení noční oblohy skrze dřevěnou hvězdárnu, která je jednou z nejstarších v regionu.
Astronomická vycházka zahrnuje procházku noční oblohou plnou hvězd za doprovodu odborníka, který poskytne účastníkům vzdělávací informace o viditelných astronomických jevech.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.