15. ročník Quadriennale se uskuteční 8. – 18. června 2023 v Pražské tržnici. Hlavní výstavy (Výstava zemí a regionů a Studentská výstava) tvoří stěžejní program akce a představují ta nejsilnější díla současné scénografie v kurátorském vedení 65 zúčastněných zemí a regionů.
Pražské Quadriennale 2023 uvede více než 250 bodů programu: performancí, představení, architektonických konceptů, workshopů nebo přednáškových bloků v rámci desíti programových sekcí od tvůrců z více než sta zemí, od Nového Zélandu po Kolumbii. Expozice na Výstavě zemí a regionů a Studentské výstavě jsou soutěžní a vystavující umělce vybírají kurátoři jmenovaní partnerskou institucí z účastnické země – místním ministerstvem kultury, významnými nestátními kulturními organizacemi apod.
V rámci diskusního fóra PQ Talks vystoupí renomovaní zahraniční hosté: oceňovaná dramatička, producentka, performerka a umělecká ředitelka Mezinárodního divadelního festivalu Kampala v Ugandě,
Asiimwe Deborah Kawe,
ukrajinský kulturní kolektiv IZOLYATSIA nebo německá scénografka
Katrin Brack. Tento ročník je naší vědomou snahou dát prostor scénografickým projevům ze zemí globálního jihu. Uskuteční se například několik panelů o scénografii v
Latinské Americe a slovo dostanou zástupci původního obyvatelstva
Kanady,
Brazílie,
Nigérie a
Nového Zélandu.
PQ Talks se bude věnovat různým formám scénografie v řadě kulturních, společenských, historických i technologických kontextů. Festival otevře diskusi o performance designu a prostoru ve třech sekcích:
Diskuzní panely,
Flash Talks a hlavní
Keynote prezentace. S těmi na pódiu divadla
Jatka78 vystoupí:
9. června –
Asiimwe Deborah Kawe
10. června –
Dušan David Pařízek
11. června –
Katrin Brack
14. června –
Julian Maynard Smith
15. června –
Oksana Sarzhevska-Kravchenko,
Mykhailo Glubokyi (
IZOLYATSIA)
Součástí letošního ročníku bude také
diskuzní den Rozhovory o ekoscénografii. Ten povedou dvě přední představitelky ekoscénografie
Tanja Beer a
Marianne Lavoie a nabídnou pohled umělců, teoretiků, pedagogů i studentů, posouvajících scénografii k větší udržitelnosti.
Pražské Quadriennale reaguje na převratné změny ve všech oblastech lidské činnosti a kreativity, které pandemie akcelerovala. Významně se změnilo naše vnímání fyzického – prostoru, setkávání a sdílení. Fyzické se stalo vzácností a jedinečnou příležitostí. Vyzýváme divadelní umělce, scénografy a performance designéry, aby se s námi podělili o své představy o post-pandemickém světě a jejich vize budoucnosti.
Mnozí stále vnímají Pražské Quadriennale jako dvoutýdenní scénografickou výstavu. Toto chápání činnosti PQ se postupně mění a rostoucí počet scénografů nyní vidí PQ jako platformu, která kontinuálně organizuje umělecké aktivity a spolupracuje s partnerskými organizacemi, kreativními profesionály, umělci, výzkumníky a teoretiky z celého světa.
Každý nový ročník festivalu PQ je vyvrcholením úsilí a práce předešlých čtyř let. PQ festival je tak jedinečným setkáním profesionálů z celého světa, a to jak z oblasti scénografie a divadelního umění, tak dalších oborů souvisejících s divadlem a performance. Účastníci festivalu mají možnost a prostor podělit se o své zkušenosti, nápady, myšlenky a zároveň najít nové spolupracovníky a inspiraci.
Pražské Quadriennale se snaží představit scénografii/performance design jako uměleckou profesi zabývající se vytvářením prostředí, která nejsou pouhou vizuální dekorací, ale která poukazují na současné světové dění, vyvolávají důležité otázky, specifické kontexty a nabízí skutečný zážitek. Každý festivalový ročník je založený na jiném konceptu a nabízí nový pohled na odraz naší doby očima scénografů.
PQ 23