ÚvodAktuality15. Pražského Quadriennale předalo ceny, včetně prestižní Zlaté Trigy
Kultura

15. Pražského Quadriennale předalo ceny, včetně prestižní Zlaté Trigy

  • 14. června 2023
Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru od roku 1967 každé čtyři roky zkoumá umělecké oblasti scénografie, performance designu a prostoru se všemi jejich aspekty. Letošní Pražské Quadriennale zachytilo nové směry a vývoj způsobené pandemií, která nenávratně změnila podobu scénografie. Druhá silná rovina je v naléhavosti ekologických a společensko-ekonomických krizí. Zlatou trigu si v roce 2023 odnáší Kypr, ocenění za Nejlepší koncept získal český vizuální umělec David Možný. Pražské Quadriennale trvá do neděle 18. června. V pátek 16. června budou navíc výstavní prostory otevřeny do půlnoci zcela zdarma. Stejný den od 18.00 proběhne také setkání s Davidem Možným a kurátorem Petrem Švecem v prostorách české výstavy v hale č. 13.

Večer plný ocenění

Uznání za nejsilnější týmovou práci, zhodnocení vizionářských postupů scénografie i reflexe těch ekologicky uvědomělejších výstav. Úterní večer právě probíhajícího Pražského Quadriennale patřil slavnostnímu předávání cen v divadelním sále Jatka78 v Holešovické tržnici. Mezinárodní porota ve složení Asiimwe Deborah Kawe, D. Chase Angier, Marianela Boán, Rosane Muniz, Serge von Arx, Sophie Jump a Sven Jonke ocenila 20 nejlepších projektů. 


Zlatá Triga

Vítězem hlavní ceny Zlatá Triga byla odbornou mezinárodní porotou jmenována kyperská výstava Diváci ve městě duchů. Minimalisticky pojatá expozice se vyrovnává s geopolitickým traumatem a úderným, ale zároveň citlivým způsobem vtahuje účastníka do záludného narativu „města duchů“ Famagusta, jehož část byla v důsledku turecké invaze na Kypr 46 let zcela opuštěná a uzavřená. Tvůrčí tým v čele s hlavní designérkou Melitou Coutou a pod kurátorským vedením Mariny Maleni, navrhuje koncept tzv. „reverzní scénografie“ a představuje skutečné místo jako dramatizovaný prostor.
 

Úspěch České reprezentace

Silný dojem zanechala také instalace Limbo Hardware vizuálního umělce Davida Možného, který ve Výstavě zemí a regionů reprezentoval Českou republiku. Jeho precizně zpracovaná instalace, pojatá jako stísněný pohled do šesti fragmentovaných situací, si pohrává s myšlenkou filmového narativu, kulis zhmotněných pro okamžitý vstup diváka, který jím sám dotváří situaci uvnitř díla. Možný pro svou výstavu využívá objekty nalezené v brněnských ulicích, čímž si také vysloužil partnerskou Cenu Volkswagen za nejvíce udržitelnou výstavu.
 

Studentská sekce

Autorkou libanonské instalace Puzzles (Skládačky), oceněné jako Nejlepší Studentská výstava, je Mara Ingea, absolventka Režie alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. V díle se odráží nedávná i současná historie jejího domovského města Bejrútu. Prostřednictvím materiálové asambláže a několika jednoduchých mechanismů vyjadřuje chaos a tragickou absurditu některých situací, které se v Libanonu odehrály v posledních čtyřech letech.

Jako Nejkreativnější koncept Studentské výstavy bylo oceněno Denní snění ze Srbska. Nejkreativnější a nejinovativnější scénografie Studentské výstavy získal projekt Suo, Silent, Disco z  Finska. Jako Vizionářská týmová spolupráce ve Studentské výstavě uspěla Krabice z Gruzie, cenu za Reflexi naléhavých témat ve Studentské výstavě získal AZYL z Polska. Nejlepší performancí Studentské výstavy je Laboratoř figurativního myšlení: Máš jenom okamžik z Estonska. Ocenění Mezikulturního dialogu ve Studentské výstavě získaly Filipíny – Magbigay ayon sa kakayahan, kumuha batay sa pangangailangan. / Dej, co můžeš, vezmi si, co potřebuješ.
Umělci z celého světa míří do Prahy! Začíná Pražské Quadriennale 2023

Umělci z celého světa míří do Prahy! Začíná Pražské Quadriennale 2023

Patnáctý ročník Pražského Quadriennale probíhá od 8. do 18. června na pražském Výstavišti. Během svého konání zve na pestrý program, od živelných performancí v ulicích Prahy a na venkovních promenádách své hlavní lokace, Holešovické tržnice, přes program svěžích performancí studentů a začínajících umělců na DAMU, až po klidnější projekty věnované scénografickým prvkům a divadelní architektuře ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Divadelní událost sezony se koná jedou za čtyři roky. Má v Praze tradici už od roku 1967.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (26.7. – 27.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Sraz veteránů v Kostelci nad Černými lesy 2025, Středověký víkend na Křivoklátu, Rybí košt v Liběchově, Terrabazar – výstavní a prodejní teraristická burza v Praze, Letní párty Dobrovíz 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
21. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Prague Pride 2025: Hymna, houby a diverzita. Festival staví na emocích a české identitě

Festival Prague Pride s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou (LGBT) se za léta svého konání stal významnou součástí pražského kulturního léta. Také letos otevře nová a tabuizovaná témata, vytvoří prostor pro setkání heterosexuální majority s LGBT komunitou a přiveze unikátní hosty ze zahraničí. Prague Pride se uskuteční od 28. července do 3. srpna 2025 a letos se zaměří na emoce a českou identitu.
20. červenec 2025 15:00
Zážitky, Praha

Židovská Praha je fenomén, který nemá ve světě obdoby

Židovské Město jinak zvané také Josefov bylo po celá staletí nejmenším katastrálním územím metropole. V minulosti bylo velmi živé, pulzující a plné lidí. Platilo za nejdůležitější obchodní centrum staré Prahy, kde se po dlouhá staletí nic sice nevyrábělo, ale zato se velmi pilně obchodovalo. V průběhu staletí zažilo Židovské Město vzestupy i pády, čelilo pogromům i drancování, málem ho vyhubil mor, pustošily jej ničivé požáry i pravidelné povodně, a nakonec přišla asanace. Žít zde nebylo jednoduché.
19. červenec 2025 10:24
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!
19. červenec 2025 10:13
Zážitky, Praha

Poznejte tajemství a legendy staré Prahy: abeceda skrytých tváří města

Praha není jen stověžatá. Je i filmová, vodnická, erotická nebo třeba cimrmanovská. Ve stejný den může být exaltovaná i ospalá, turisticky přepudrovaná i autenticky zašlá. Je to město alchymistů a okultních symbolů, výčepních legend, strašidel, tajemných sklepů i literárních duchů. A právě tuhle její proměnlivost jsme se na Kudy z nudy rozhodli poskládat od A do Z.
18. červenec 2025 20:23
Zážitky, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2025!

Letní prázdniny jsou v plném běhu, přesto Praha začíná hledat svůj vánoční strom. Organizátor největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí, společnost Taiko, opět vyhlásila soutěž Hledá se strom, který ozdobí Staroměstské náměstí v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu pražských Vánoc mohou zájemci organizátorům posílat až do 15. září 2025.
17. červenec 2025 12:00
Zážitky, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby. Ti nejpovolanější z prostředí hmyzí gastronomie vám představí benefity této zatím poněkud exotické kuchyně.
15. červenec 2025 16:16
Příroda, Praha

Letní slavnosti staré hudby propojí téma Familia

Letní slavnosti staré hudby opět prosytí Prahu krásnou hudbou staletí minulých, v podání špičkových interpretů. Ve dnech od 17. července do 5. srpna 2025 přináší slavnosti sedm jedinečných večerů, které letos propojuje téma Familia. V podání souborů Ensemble Polyharmonique, Concerto Scirocco, Sete Lágrimas, Tasto Solo, Collegium Marianum a dalších zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby. Hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie
15. červenec 2025 13:11
Kultura, Praha