Národní zemědělské muzeum v Ostravě zve od 10. 10. 2024 do 15. 6. 2026 na výstavu Rekultivace, druhý život krajiny. Výstava odpovídá na otázky, jaké škody způsobila důlní a průmyslová činnost na Ostravsku a Karvinsku, a jak se daří obnova zdevastované krajiny.
Podobu krajiny Moravskoslezského kraje, a to zejména oblasti Ostravska a Karvinska, určovala od 18. století hlubinná těžba černého uhlí i ostatní aktivity spojené s těžkým průmyslem. Důlní a průmyslová výroba měly a mají za následek degradaci krajiny a stávajících ekosystémů v ní. Průmysl odejde a na místě zůstávají nejčastěji jámy, haldy nebo měsíční krajina. Tyto negativní dopady způsobené lidskou činnosti je potřeba napravit a krajinu obnovit. Právě to je smyslem rekultivací. Jde o činnost, jejímž účelem je obnovit základní ekologické funkce a zničené krajině vrátit její život, ať už to jsou lesy, louky a pole nebo rekreační oblasti.
Návštěvník se na výstavě podrobně seznámí s problematikou hald a poklesových kotlin. Zjistí, jaké rostliny a jací živočichové se vyskytují v poškozené pohornické krajině, přičemž některé bude moci vidět i naživo.
Objeví, jak složitý a zdlouhavý proces rekultivace může být a představeny budou i vybrané realizované rekultivačními projekty, u kterých se lze vyfotit s dinosaurem nebo si zahrát golf.