V roce 2023 uběhlo 300 let od smrti Jana Blažeje Santiniho Aichela, geniálního tvůrce evropského baroka. V hlavní budově Národního technického muzea se v rámci výstavy Santini a svět jeho architektury až do 30. 9. 2024 můžete seznámit s jeho dílem i postupy práce.
Výstava v
Národním technickém muzeu provázená velkorysými fotografiemi
Martina Micky návštěvníky seznámí nejen s
nejslavnějšími Santiniho stavbami, ale také s
postupy, které využíval při jejich navrhování a provádění. Bude zde možné zhlédnout téměř kompletní konvolut
originálních Santiniho plánů,
modely jeho staveb,
dobové rytiny,
obrazy a další zajímavosti, které dokreslují bohatý svět Santiniho architektury.
Jan Blažej Santini je jedním z nejznámějších barokních architektů, jehož jméno dnes znají i lidé, kterým je baroko celkem cizí. Santini je takřka celebrita a v některých výkladech až bájná postava, kterou obklopuje spousta mýtů. Výstava se pokouší postavit santiniovský příběh zpátky na zem, aniž by ho ale zbavila jeho kouzla. Nabízí tematická zastavení, která dávají nápovědu,
jak Santiniho architektuře rozumět. Návštěvníci se dozvědí, odkud Santini čerpal nápady, jak dokázal své vize přizpůsobovat podmínkám dobového stavitelství, nebo jaká asi byla jeho pracovní metoda.
Kromě zápůjček řady exponátů z jiných kulturních institucí je výstava doplněna modely Santiniho staveb, které pro ni byly nově zhotoveny.
Z originálních plánů budou v prvním období konání výstavy k vidění např.
kresby vstupní fasády kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou z roku 1719, který zapůjčila Moravská galerie v Brně, a
návrh boční fasády klášterního kostela v Kladrubech z období kolem roku 1711, který je uložen v benediktinském klášteře v Melku.
Výstava bude pro veřejnost v hlavní budově Národního technického muzea otevřena v den výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho Aichela, 7. prosince 2023. Výstavu připravilo Národní technické muzeum ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně.