Šediváčkův long 2025 se pojede v termínu 21.–25. leden 2025. Orlické hory musherům nabídnou 300 km dlouhou trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou. Lídrem závodu mezi českými účastníky je Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný ročník nevynechal.
Po hřebenech Orlických hor, údolími a i po zasněžených loukách se budou prohánět opět psí spřežení. Více jak 100 závodníků tohoto etapového závodu bude soutěžit se svými čtyřnohými kamarády o to, který dokáže zadanou trať zvládnout nejrychleji. Dokonce budou muset překonat v závějích sněhu i jednu noc. Na místě je očekávano více než 700 tažných psů.
Závod má několik kategorií. Dělí se podle typu spřežení nebo i podle vzdálenosti. Pokud závodníci a jejich psi dokončí tu nejdelší, budou mít psi v tlapkách 300 km a absolvují celkem 5 etap.
Historie závodu
Tento závod se stal již tradicí a letos se bude konat 27. ročník. Rádi bychom vám ale chtěli připomenout ve stručnosti jeho historii a několik důležitých údajů. První ročník se konal v roce 1997, a to za velké podpory tehdejší starostky obce Deštné v Orlických horách paní Václavy Domšové. Všechny následující ročníky již zůstaly v těchto horách. Často slýcháme dotazy na to, jak vznikl tak krásný název. Pokaždé, když začneme vyprávět ten smutný příběh, objeví se nám slzy v očích.
ŠEDIVÁČKŮV LONG je totiž pojmenovaném na památku velmi smutné události. Den před startem prvního ročníku utekli pořadateli závodu dva psi, jeden z nich sibiřský husky jménem Šedivák byl zastřelen u vzdálené vesnice místním občanem.
Původně se závodu zúčastnilo jen několik závodníků (15), v průběhu času se ze závodu však stala závodníky vyhledávaná akce. Být účastníkem tohoto závodu je velká prestiž. Momentálně se jedná o závod celoevropského formátu, který má své jméno i místo na poli mezinárodních závodů psích spřežení a který si získává rok od roku větší obdiv, jak u závodníků, tak návštěvníků.
Trasy závodu se mění, ale v průběhu let se ustálily na základní okruhy, ty vedou po hřebenech i po úbočích Orlických hor, zavedou nás i přímo do obce Deštné v Orl. h. nebo se proženou nad místními sjezdovkami. Závod má několik etap. Základní čtyřetapová varianta má délku 240 km, v některých ročnících se jede dokonce pět etap. Jela se i varianta tzv. superlongu na 333 km. Délka tratí a počet etap je sice dopředu naplánován, ale aktuálně se přizpůsobuje momentálním klimatickým podmínkám, množství a kvalitě sněhu.
Soutěží se v několika kategoriích, z nichž asi nelze vybrat tu nej… Pro diváky nejatraktivnějšími jsou jistě ty kategorie, kde je ve spřežení více psů. Maximální počet je z důvodu náročnosti tratě a terénu omezen na počet 12ti psů. Tato kategorie bývá hojně zastoupena. Vidět 6 párů nádherných severských psů, jak poslušně naslouchá povelům svého pána a jak s dokonalostí sobě danou zvládá nejdelší a nejnáročnější závod v naší zemi, je naprosto úchvatné. Být u toho a na vlastní oči vidět tu souhru člověka a psa, je krásný zážitek, který zůstává v srdci zaryt hodně dlouho.
Od nepaměti je pes spojován s člověkem, ale jen málo toho zůstalo z původního účelu tohoto soužití. Právě závody psích spřežení jsou jedním z nich. Týmová práce, drsnost tohoto sportu, láska ke psům, všem zvířatům a přírodě nás na těchto závodech láká.
Přijďte nasát atmosféru mrazivého severu a dávného přátelství člověka a psa, nad kterou bdí ve věčných psích lovištích samotný Šediváček.