Volary

Podobně jako nedaleké Prachatice i šumavské horské město Volary vzniklo jako osada na Zlaté stezce, vedoucí z Čech do Bavorska. Místní kuriozitou jsou rozlehlé roubené domy alpského stylu s vyřezávanými pavláčkami a nízkými sedlovými střechami; v jednom z nich sídlí městské muzeum.

Oblíbené ve městě

Volary: město podle tyrolského „střihu“

Specialitou Volar jsou mohutné roubené horské dvorce, kde se celé hospodářství vešlo pod jednu střechu. Vznikly díky komunitě alpských horalů, kteří na Šumavu přišli za prací a přenesli sem své zvyklosti včetně architektury. Původní tyrolský vzhled celého města narušil požár roku 1863, dnes proto nejvíc starých alpských domů najdete mimo centrum. S jedním z nejstarších alpských dvorců se můžete seznámit skutečně do nejmenších podrobností, protože v něm sídlí volarské Městské muzeum.
 

Na volarském hřbitově si vzpomeňte na pochod smrti

Část volarského muzea se věnuje pochodu smrti, tragické události z posledních dnů druhé světové války, kdy ve Volarech při nekonečně dlouhé cestě z koncentračního tábora v Ravensbrücku a Helmbrechtsu zahynulo celkem 95 židovských žen z Polska, Maďarska, Ruska, Německa a Čech. Památník obětí můžete navštívit na zvláštním židovském hřbitově, který těsně sousedí s křesťanským hřbitovem; leží na návrší nad městem severovýchodně od historického centra.
 

Co s volným časem ve Volarech?

Někomu možná přijde vhod volarský krytý bazén, jiní se raději vydají k rašeliništi Mrtvý luh, jímž se klikatí řeka Vltava – a právě vodáci jsou jediní, kteří se do nepřístupných slatí mohou podívat. Zajímavou minulost má místo zvané Soumarský most, kudy kdysi vedla Zlatá stezka; dnes tu na vás čeká naučná stezka rozhlednou. V blízké Lenoře se seznámíte s tradicemi šumavského sklářství, uvidíte tu také jedinečnou technickou památku zvanou rechle a ochutnáte dobroty pečené v místní obecní peci.

Aktivity ve městě Volary

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště.
Volary, Jihočeský kraj

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.
Volary, Jihočeský kraj

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.
Volary, Jihočeský kraj

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.
Volary, Jihočeský kraj

Řopík Honzík – objekt lehkého opevnění vzor 37

Lehké opevnění vzor 37 (lidově řopík) je železobetonová pevnůstka, která byla vybudována v průběhu 30. let v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo ze zkratky Ředitelství opevňovacích prací (Řop).
Volary, Jihočeský kraj

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.
Volary, Jihočeský kraj

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří Pochod smrti, Staré Volary ve fotografii, Zlatá stezka a Střípky z historie.
Volary, Jihočeský kraj

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech vede na úbočí vrchu Kamenáč (899 m n. m.) a tvoří ji 14 zastavení, z nichž 12 zastavení má podobu kapliček vytesaných ze tří kusů kamene dioritu.
Volary, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Volary

Treehouse – Vyhlídkový posed v korunách stromů u Volar

První vyhlídkový posed v koruně stromu (treehouse) na Šumavě se nachází 3 km od šumavského městečka Volary. Je zde možné pozorování přírody i neobvyklé ubytování.
Volary, Jihočeský kraj

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy nabízí táboření ve stanech, chatkách nebo přívěsech bez elektrického proudu a dalších vymožeností moderní civilizace. V areálu se nachází bufet, obchůdek i půjčovna lodí.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion u Heřmánků Volary

Penzionu u Heřmánků ve Volarech nabízí ubytování v apartmánech s velkou zahradou, v tichém prostředí na okraji města v krásné šumavské krajině nedaleko od Boubína a Lipenské přehrady. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi, milovníky turistiky, houbaře, rybáře, vodáky a cyklisty.
Volary, Jihočeský kraj

Městský hotel Bobík ve Volarech nabízí konopné lázně

Městský hotel Bobík prošel zásadní proměnou a modernizací. Svou nabídku kvality a jedinečnosti staví na propojení výjimečnosti konopných lázní, vynikající hotelové kuchyně a vlastního minipivovaru.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion Farma Žleby

Penzion Farma Žleby se nachází v nejvýše položené obci jižní části Šumavy. Přímo z penzionu můžete vidět na hřeben Plechého a Třístoličníku
Volary, Jihočeský kraj

Penzion Snežná ve Volarech

Ubytujte se ve Volarech v původním roubeném domě alpského stylu. V každé části budovy, která je evidovanou kulturní památkou, na vás zapůsobí jedinečná atmosféra domu.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion U Kuboňů Volary

Na okraji města Volary ve směru od Vimperka se nachází Penzion U Kuboňů. Hostům je k dispozici kuchyňka s lednicí a jídelním koutem. Stravování je možné zajistit v blízké restauraci.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion u Trojanů – Šumavská chalupa ve Volarech

Penzion u Trojanů je původní šumavská chalupa umístěna v klidné památkové zóně původních dřevěných roubených domů Alpského stylu na okraji Volar v krásné šumavské krajině. K dispozici je úschovna kol, venkovní posezení u grilu a velká zahrada.
Volary, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Užíváte si volno na Šumavě a přemýšlíte, kde se dá po kopcích jezdit s kočárkem? Máme pro vás nejlepší tipy pro výlety s dětmi, kam můžete vzít hlavě ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na miminka, batolata a předškoláky od dvou do šesti let.
na Šumavu s dětmi, Výlety pro děti

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.

Karavanem od jara do zimy: pěšky, na běžky i sjezdovky zimní Šumavou

Rádi si užíváte pohledy na zasněženou Šumavu a rozlehlé louky a rašeliniště pod bílou peřinou? Spojte to s cestou obytňákem. Zimní Šumava nabízí spousty zajímavých možností: s karavanem totiž můžete nocovat přímo v horských střediscích a ráno pak vyrazit rovnou na běžky, sjezdovky nebo procházky do kouzelné přírody.
Výlet zasněženou Šumavou, Cesty pro zdraví