Památník Lidice a památník Ležáky vás srdečně zvou na 15. slavnostní setkání věnované výsadku Silver A, pardubickému odboji a tragédii v Ležákách prostřednictvím setkání pamětníků a jejich potomků.
Silver A v paměti tří generací se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, za podpory Pardubického kraje, ve spolupráci s Městem Sezemice a Československou obcí legionářskou. Událost „Silver A v paměti tří generací“ se uskuteční
v úterý 9. ledna 2024. Setkání bude zahájeno pietní vzpomínkou a kladením květinových darů
Larischova vila a ve sklepních prostorách.
Hlavní program dne bude probíhat v sále Sezemický dům, kde se vedle hudebního vystoupení Ústřední hudby Armády ČR a příspěvku Eduarda Stehlíka na téma Spřízněni osudem představí nová výstava Slzy všech lidí jsou stejné.
Vzpomínky na rok 1942
Na samém konci roku 2023 uběhlo již 82 let od seskoků československých paravýsadků Silver A, Silver B a Anthropoid. Operačním prostorem skupiny Silver A byly východní Čechy, kde také npor. Alfréd Bartoš, rtm. Josef Valčík a čet. Jiří Potůček seskočili a neobyčejně úspěšně působili až do června roku 1942. Svůj úkol vysílat zprávy z protektorátu do Londýna plnili od poloviny ledna 1942, kdy se Jiřímu Potůčkovi poprvé podařilo navázat spojení. Během svého působení v Pardubicích a na Pardubicku získali úctyhodnou podporu místních obyvatel a odbojářů, mezi nimiž vyniká odbojová skupina Čenda, která je dovedla až do Ležáků a do místního mlýna a kamenolomu Hluboká, odkud opakovaně vysílali své depeše pro československou vládu v Londýně. Do východočeského odboje a podpory operace Silver A se zapojilo velké množství lidí, kteří vědomě podstupovali riziko krutých trestů a neohroženě vedli a podporovali boj proti nacismu. Desítky lidí se staly součástí spletité sítě odboje a řada z nich položila své životy. Mnozí z nich přežili a dočkali se vítězného konce druhé světové války. Ale i popravení a zavraždění zanechali své stopy, ideály, své blízké, příbuzné, děti a především odvahu bojovat za svobodné Československo a svobodnou společnost, ve které ostatní mohli pokračovat.
Hlavním posláním setkání Silver A v paměti tří generací je předávání vzpomínek mezi generacemi na dobu, která už dávno uplynula, a na lidi, kteří již dávno nežijí, ale nesmí být zapomenuti. Poselství Silver A může být inspirativní, stejně jako varovné, vždy ale bude výjimečné.
Program na pardubickém Zámečku a v Sezemicích
13.00 – 13.45 Individuální kladení květových darů na popravišti pardubického Zámečku, Památník
Zámeček, Průmyslová 558, 530 03 Pardubice
14.00 – 14.50 Kladení květinových darů ve sklepních prostorách
Larischovy vily, U Zámečku 549, 530 03
Pardubice IV-Studánka. Přivítání účastníků ředitelem
Památníku Lidice Eduardem
Stehlíkem, hlavní projev hejtmana
Pardubického kraje Martina Netolického, projev předsedy
Československé obce legionářské Pavla Budínského, atrium Larischova vila
15.30 – 15.45 Uctění památky Alfréda Bartoše u pomníku v
Sezemicích
15.45 – 15.50 Přivítání účastníků ředitelem Památníku Lidice Eduardem Stehlíkem
15.50 – 16.00 Vystoupení Ústřední hudby Armády ČR
16.00 – 16.10 Úvodní slovo senátorky Miluše Horské
16.10 – 16.20 Vystoupení Ústřední hudby Armády ČR
16.20 – 17.15 Příspěvek Eduarda Stehlíka na téma Spřízněni osudem
17.15 – 17.20 Reprodukovaný úryvek z audioknihy Lidická vzpomínání v podání Máši Málkové
17.30 – 18.00 Vernisáž výstavy Slzy všech lidí jsou stejné