Zámeček Pardubice nebo také „Larischova vila“ – více než stodvacetiletý novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií – najdeme v Pardubicích. Československá obec legionářská zde hodlá vytvořit muzeum heydrichiády a muzeum domácího a zahraničního odboje a postupně zámeček revitalizuje.
Vilu si jako své rodinné sídlo nechal postavit
Jiří Larisch-Mönich od významného architekta Františka Schmoranze staršího. Byla postavena na zalesněném prostranství za
Pardubicemi a obklopena parkem. Součástí areálu byly také konírny a "zámeček" sloužil k rekreačním a loveckým účelům. V roce 1897 vilu získal hrabě Alfons Henckel. Mezi lety 1928 až 1934 vlastnila "zámeček" Ludmila Bidlová, která jej prodala Leopoldu Fuggerovi-Babenhausenovi.
Nejvíce je objekt spojován
s koncem druhé světové války, kdy byla budova v majetku praporu německého policejního pluku z Kolína. Na místě dnešního památníku bylo u tří dřevěných sloupů
během devatenácti dnů popraveno 194 českých občanů převážně z Pardubic a okolí. Jeden den (24. června 1942) byl vyhrazen
na popravu obyvatel obce Ležáky. Obyvatelé této vesnice včetně dětí byli před popravou vězněni a vyslýcháni v rozsáhlém sklepení Zámečku. Po válce se v areálu nakrátko usídlila
Škola důstojnického dorostu a od r. 1956 už patřil Zámeček Tesle. Ta ho využívala především jako
kancelářské a skladové prostory.
Revitalizace zámečku a jeho okolí
Zámeček dnes vlastní Československá obec legionářská, které zde usiluje o vytvoření muzea heydrichiády a muzea domácího a zahraničního odboje. V prostorech Zámečku bude k dispozici prostorná výstavní síň, tematické výstavy bude možné realizovat i v některých dalších místnostech. Pro přednášky a kulturní vystoupení bude připraven přednáškový sál s kapacitou do 100 osob.
Mezi léty 2017 a 2018 probíhaly především sanační práce ve věži, projekční a projektové práce a byla zahájena výstavba repliky střechy věže. Následně byly zahájeny práce ve sklepě, které spočívaly v otlučení omítek a sanaci zdiva, přeložkám a opravě technického zázemí, sítí a úpravě pietního prostoru v suterénu.
V závěru roku 2019 byly provedeny práce na etapě zprovoznění věže spočívající v zasíťování objektu rozvody silnoproudu a slaboproudu, rozvodů topení a vody, včetně kanalizace a vnitřních svodů dešťové vody. Zároveň byly zahájeny repase a repliky truhlářských prvků v návaznosti na provádění vnitřních omítek.
V listopadu byl nařízením vlády č. 289 ze dne 30. října 2019
Zámeček v Pardubičkách – Larischova vila prohlášen Národní kulturní památkou.
V červnu 2020 byla slavnostně
představena revitalizovaná věž a sklepením. Na podzim byl dodatečně přilehlý lesopark u Zámečku vyhlášen národní kulturní památkou.
Další rok byly zahájeny práce na opravách střech hlavní budovy. Zároveň je připravována studie venkovní expozice v lesoparku, která bude mít za úkol zábavnou sportovní formou prezentovat způsoby výcviku našich parašutistů. Budou se zde realizovat výukové programy pro školy, branné jednorázové i dlouhodobé soutěže apod. Nedílnou součástí se stanou repliky výcvikových zařízení a informační tabule o reálném výcviku i životě parašutistů.