ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceLev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad – výstava na hradě Veveří

Datum začátku akce: 2.7.2016.

Doba trvání akce: "2. červenec 2016 – 30. říjen 2016".

Společenské akce

Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad – výstava na hradě Veveří

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Výstavu s lucemburským tématem můžete navštívit na brněnském hradě Veveří, který byl rovněž rezidencí moravských markrabat. Výstavu připravuje Národní památkový ústav.
Národní památkový ústav v rámci projektu Po stopách šlechtických rodů uskuteční tzv. Lucemburský rok. Centrem projektu bude hrad Karlštejn, kde bude na jaře otevřena výstava středověkých stříbrných a zlatých předmětů, nalezených v 19. století při rekonstrukci hradu. Karlštejnský poklad ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea se tak dočasně vrátí na své původní místo. Na konci léta se na Karlštejně odehraje také tradiční Hradozámecká noc. Vedle Karlštejna bude významné výročí připomenuto i na dalších středověkých památkách ve správě NPÚ (Točník, Velhartice, Veveří ad.).

Hrad Veveří u Brna, který byl kdysi sídlem moravských markrabat, bude lákat letos nejen na zajímavé expozice, ale i  na opravený most, jenž ozdobí sochy světců. K otevření se připravuje expozice o pověstech, které jsou s ním spojeny.

Jako jeden z nejdůležitějších zeměpanských hradů a později centrum rozsáhlého šlechtického panství se Veveří mnohokrát zapsalo do dějin kraje i celé země.  Po druhé světové válce ovšem opakovanou snahou o naprosto nevhodná využití areál hradu velmi utrpěl. Teprve na samém konci 20. století začala systematická práce na jeho postupné obnově, která ovšem bude trvat ještě po mnoho let.

Provizorní expozice vedou z velké části prostorami, ve kterých právě probíhají rekonstrukční práce. Návštěvníkům se tak nabízí netradiční pohled na postup oprav i srovnání mezi částmi areálu, které již byly opraveny, ve kterých práce probíhají, a těmi, které na svou obnovu teprve čekají.

Aktuality

Letní kulturní festival Hrady CZ – Veveří

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí hradu Veveří představí špičku současné české a slovenské hudební scény.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Hudební festival Hrady CZ 2025

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 20. ročník festivalu se uskuteční během léta 2025 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2025

Ti nejlepší a nejvyhlášenější uzenáři v celé Moravy se sjedou na hrad Veveří 22. – 23. února 2025, aby tu během Slavností moravského uzeného mohli všem návštěvníkům připomenout, jak má správně chutnat tato moravská specialita.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Základy kresby a malby

Každý čtvrtek bude v galerii probíhat kurz Základy kresby a malby, kde si účastníci vyzkouší práci s tužkou, úhlem, rudkou, pastelem, tuší a akvarelem.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Delicacy of Form s autorkami

Seznamte se s autorkami výstavy – Pavlínou Kvitou, Boženou a Karolínou Rossí osobně.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Základy kresby a malby

Každý čtvrtek bude v galerii probíhat kurz Základy kresby a malby, kde si účastníci vyzkouší práci s tužkou, úhlem, rudkou, pastelem, tuší a akvarelem.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Vernisáž výstavy Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby

Výstavou Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby pokračujeme v systematickém výzkumu díla akademického malíře Josefa Jambora, jehož výstupem bude malířova monografie. Výstavu pořádá GJJ ve spolupráci se Spolkem přátel Josefa Jambora.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby

Výstavou Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby pokračujeme v systematickém výzkumu díla akademického malíře Josefa Jambora, jehož výstupem bude malířova monografie. Výstavu pořádá GJJ ve spolupráci se Spolkem přátel Josefa Jambora. Vernisáž se koná v pátek 29. 11. v 17 hod.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace Prales Slunná – Lažánky

Lažánecký prales leží uprostřed rozsáhlých lesních porostů nad údolím Maršovského potoka asi 1,5 km severně od Lažánek na Brněnsku.
Lažánky, Jihomoravský kraj

Vápenné pece Lažánky

Na severním okraji obce Lažánky, v její bezprostřední blízkosti, se nachází významný krajinný prvek U staré vápenky (vápenka v Chrástkách – Havilkova).
Lažánky, Jihomoravský kraj

Maršovské vodopády

Kaskáda vodopádů na Salašském potoce se nachází nedaleko obce Maršov na hranici Vysočiny a Jihomoravského kraje. Jednotlivé stupně jsou vysoké od 3,5 do 5,5 metru.
Maršov, Jihomoravský kraj

Galerie Skleněnka

Galerie Skleněnka v Březině u Tišnova nabízí stálou expozici skleněných figurek spolu s ukázkou jejich výroby. Součástí je i korálková dílna. Prohlédnete si umělecké výrobky ze skla, skleněné figurky, lidová řemesla.
Březina, Jihomoravský kraj

Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla

Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Osada Šmelcovna v údolí Bílého potoka

Šmelcovna je osada v údolí Bílého potoka v katastrálním území obcí Javůrek a částečně i Maršov. Osada leží zhruba 25 km severozápadně od Brna.
Javůrek, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce

Hlavní dominantou náměstí Na Městečku je kostel sv. Jakuba. Postaven byl v letech 1771 až 1782 na místě kostela z 15. století.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Vyhlídka Trůn panství hradu Veveří

Nový fotopoint Trůn nad Hvozdcem nabízí výhled na hrad Veveří. Lezení po něm a fotografování je nařízeno! Zkuste objevit krásu Javůrku, Říčan, Veverských Knínic, Hvozdce, Chudčic a Rozdrojovic. Zkuste se vydat do někdejšího panství hradu Veveří.
Hvozdec, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Orator

Originální nekuřácká restaurace a kavárna v Lažánkách u Veverské Bítýšky je vzdálena pouhých 8 km od hradu Veveří. Snadno se k nám dostanete pěšky i na kole po trasách vedoucích údolím Bílého potoka a místo pro osvěžení naleznete v nedalekém zatopeném kaolinovém lomu.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Pivovar Sentický Kvasar

Sentické medové pivo Kvasar je vyráběno klasickou pivovarnickou technologií tzv. spodního kvašení. V průběhu dozrávání je do něho (do 15-ky a do 13-ky) přidáván studenou cestou pravý včelí med.
Sentice, Jihomoravský kraj

Občerstvení Průjezd 32 ve Veverských Knínicích

Venkovské rodinné bistro naleznete ve dvoře obce Veverské Knínice, která leží zhruba 20 kilometrů západně od Brna. Nabízí pivo, kávu, zmrzlinu, slané honzovy buchty a knínické krajíce.
Veverské Knínice, Jihomoravský kraj

Penzion U Němců

Penzion U Němců poskytuje levné ubytování jen kousek od Brna. Penzion se nachází na náměstíčku klidné obce Domašov u Brna.
Domašov, Jihomoravský kraj

Pivovar Grado v Tišnově

Výroba piva probíhá tradičním způsobem s využitím moderních technologií. Pivo zn."Grádo" se zde vaří zásadně z tuzemských surovin a z vody čerpané z vlastního hlubinného vrtu hlubokého 50m.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Tišnov

Tišnovské pivo se skládá pouze z tišnovské vody, kvalitních českých sladů, mechanicky upraveného chmele a pivovarských kvasnic. Historie vaření piva v Tišnově sahá až do 13. století a výroba piva zde skončila v roce 1915. V roce 2015 byla po 100 letech tradice vaření piva obnovena.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Stará prádelna – venkov na talíři pod hradem Veveří

Krásná rustikální restaurace uprostřed malebné přírody, hned pod hradem Veveří. Cestou na výlet se tady posilníte českými i zahraničními specialitami, lehkým salátem nebo lahodným domácím dezertem.
Brno-Bystrc, Jihomoravský kraj

Pivovar Květnice v Tišnově

Malý, rodinný pivovar se sídlem na úpatí Vysočiny, v Předklášteří. Samotná výroba piva je umístěna v nedalekém Tišnově, v budově bývalých lázní. Pivovar v Předklášteří má velmi dlouhou tradici, neboť zde byl založen již ve středověku. Pivo zde přestali vařit v roce 1942.
Tišnov, Jihomoravský kraj