Výstava Umění aktivismu zkoumá protestní a angažované umění v českých zemích zejména po roce 2008 (v kontextu mezinárodních hnutí jako Occupy Wall Street, Black Lives Matter, Me Too, Women Life Freedom, Fridays for Future, Extinction Rebellion atd.).
Významný prostor je na výstavě v
Městské knihovně zde věnován zahraničním iniciativám, zejména těm, které tvoří bezprostřední politický a inspirační kontext lokální umělecké scény.
Projekt zkoumá vztahy mezi jednotlivcem a lokálně-globální společností, mezi solidaritou a aktivním angažovaným jednáním, uměleckým dílem a jeho sociálním přesahem. Zabývá se způsoby zapojení uměleckých strategií do širšího kontextu protestních aktivit a hnutí a reflexí nejvýznamnějších konceptů základních lidských práv a sociální spravedlnosti v umělecké tvorbě.
Výstava i její katalog se možná poprvé v českém kontextu pokusí komplexně uchopit problematiku aktivistického umění od jejich vizuální prezentace po uměleckohistorickou analýzu. Koncept výstavy je založen na významné, avšak u nás dosud málo reflektované tradici uměleckohistorického výzkumu společenského aktivismu teoretiček a teoretiků umění, jako jsou Suzanne Lacy, Bruno Latour, Peter Weibel, Judith Butler a další.
Vchod možný přes knihovnu na Mariánském náměstí nebo přímo z boku budovy z ulice Valentinská.
Galerie se nachází ve 2. patře objektu.