Sedm budov pod taktovkou GHMP
Galerie hlavního města Prahy v současnosti spravuje zcela nebo zčásti celkem
7 budov, ve kterých můžete navštívit stále expozice a výstavy.
Colloredo – Mansfeldský palác je v tuto chvíli uzavřen, od roku 2022 v něm probíhá rekonstrukce.
Barokní objekt se nachází na jednom z nejexponovanějších míst staré Prahy u
Karlova mostu, byl postaven na základech románské a gotické zástavby a renesanční budovy. Nejkrásnějším a zřejmě nejlépe dochovaným prostorem paláce je
taneční sál, jehož definitivní výzdoba byla patrně dokončena v letech 1736–1737.
Na
Staroměstském náměstí se nachází
Dům U Kamenného zvonu, jehož počátky se datují do poloviny 13. století. Na konci 80. let minulého století budova prošla významnou rekonstrukcí a přešla pod správu GHMP. Ta zde pořádá
významné výstavy. V budově najdete i knihkupectví, gotickou kapli, která je volně přístupná, a
kavárnu. S platnou vstupenkou do GHMP nebo GHMP Member kartou je zákazníkům poskytována 50% sleva (sleva se nevztahuje na zahrádku umístěnou přímo na Staroměstského náměstí).
V centru
Prahy, na Mariánském náměstí, v 2. patře budovy
Městské knihovny, najdete další
výstavní prostrory GHMP. V neděli je třeba použít vstup z Valentinské ulice, který je zároveň bezbariérový.
Dům fotografie v Revoluční ulici získala GHMP do své správy v roce 2010, pořádá zde fotografické výstavy. Galerie spravuje i
zámek Troja, kde během sezony pořádá výstavy, a
Bílkovu vilu na Hradčanech.
Jedinou mimopražskou budovou, kterou GHMP spravuje, je
dům Františka Bílka v Chýnově. Chýnovská „chaloupka“ byla prvním vlastním obydlím
sochaře Bílka (1872–1941), které si vystavěl roku 1898 na odlehlém pozemku svých rodičů. V chýnovském Bílkově domě jsou vystavena především umělcova díla s husitskou tématikou (včetně modelu Husova pomníku v Táboře) a reliéfy z druhé poloviny jeho tvůrčího období. Atmosféru obytných interiérů dotváří Bílkem navrhovaný nábytek.
Zajímavé výstavy Galerie hlavního města Prahy po celý rok 2025
Galerie hlavního města Prahy se bude v roce 2025 opět věnovat jak
monografickým výstavám, tak
tématům, která se dotýkají nejen
aktuálního dění ve společnosti, ale také některých
motivů, které
propojují výtvarné dění napříč dějinami.
Výstava Tona Stana (od 16. dubna 2025) představí jeho práci z mnoha úhlů pohledu a směřuje k dosud
nejkomplexnějšímu obrazu jeho různorodé tvorby. Ta není jen o těle a tělesnosti, ale o mnoha dalších součástech vizuální reality, kterou mistrně obohacuje o nové obsahové i výtvarné kontexty a experimentální způsob využití fotografických technik.
GHMP se také vrací ke své předchozí praxi, kdy formou bienále sledovala tvorbu nastupující generace umělců, tentokrát pohledem na
téma gamingu jako fenoménu, jenž proniká s určitou samozřejmostí do výtvarného názoru mladých umělců na naší scéně. Interaktivní způsob komunikace s divákem je dnes běžnou a stále se rozrůstající strategií, která je vítaným a atraktivním rozměrem mnoha projektů. Podobně pulzujícím tématem je
aktivismus a jeho různé minulé i aktuální cíle, které se neodbytně hlásí v projevech umělců hned několika generací. Na ten se soustředí projekt
Umění aktivismu (od 22. října 2025).
Výstava Dvojník (od 14. listopadu 2025), jíž uzavře GHMP podzimní sezonu, je rozsáhlou studií inspirovanou
mnoha podobami dvojnictví, zejména však vzedmutou vlnou zájmu o alter ego v romantismu, od nějž se datuje neustálá pozornost věnovaná tomuto dnes tak nadužívanému fenoménu – zejména kvůli virtuálnímu prostoru.
V
Domě fotografie budou představeny dvě velké osobnosti české fotografie 2. poloviny 20. století.
Výstava Pavel Jasenský (od 16. května 2025) ukáže jeho poněkud sžíravému pohledu na socialistické reálie.
Výstava Dagmar Hochové (od 7. října 2025) reviduje zažitou představu o fotografce dětí a dětských her ve prospěch jejích dalších dokumentaristických zájmů.
Téma volného času logicky patří do
Zámku Troja, který je z principu místem pro tento účel nejvhodnějším.
Výstava Palác (volného) času (od 4. dubna 2025)
se zamýšlí nad dnešními podobami a možnostmi využití volného času od sportu až k návratu k řemeslným a rukodělným aktivitám.
Diskuze, hudba a další program Galerie hlavního města Prahy
Vedle výstavních projektů Galerie hlavního města Prahy nabídne letos rozšířenou programovou nabídku na Zámku Troja, kde bude probíhat podobně jako v loňském roce
řada diskuzí a hudebních programů. Vedle dnes již tradiční oslavy
svátku sv. Lucie bude galerie dál usilovat o hledání dalších možností, jak propojit tento barokní svět nejen se současným výtvarným uměním, ale i s mnoha dalšími kulturními zážitky, které překročí hranice této lokality. Každoročně na podzim se v Troji koná Art Book Fair.
GHMP téměř každý den pořádá výtvarné workshopy. Většinou je cena 50 Kč a je třeba si dopředu rezervovat své místo. Zajít můžete i na komentované prohlídky pořádaných výstav, kterými vás provedou tamní kurátoři. Například 28. ledna 2025 můžete vyrazit do Domu fotografie a dozvědět se více o výstavě
Heleny Wilsonové.
Galerie hlavního města Prahy spravuje zcela nebo zčásti celkem 7 budov.
Pod správu GHMP patří Dům U Kamenného zvonu, Dům fotografie, Zámek Troja, Bílkova vila, Colloredo-Mansfeldský palác, Městská knihovna a dům Františka Bílka v Chýnově.
V roce 2025 galerie plánuje výstavní projekty, bienále, výtvarné workshopy, komentované prohlídky, diskuse, hudební programy a další kulturní akce.
Návštěvníci mohou očekávat výstavy jako například Tono Stano, Umění aktivismu, Dvojník, Pavel Jasenský a Dagmar Hochová.
V Důmu Františka Bílka mohou zájemci vidět díla s husitskou tématikou, model Husova pomníku, reliéfy a nábytek navrhovaný Bílkem.
Na Zámku Troja probíhají výstavy, diskuse, hudební programy a často se konají kulturní akce jako Art Book Fair a festival Signal.
Ano, se vstupenkou GHMP nebo GHMP Member kartou je poskytována 50% sleva na některé služby, ale sleva se nevztahuje na zahrádku u kavárny na Staroměstském náměstí.
Držitelé GHMP Member karty získávají slevy na vstupy a další benefity v rámci akcí a služeb nabízených galerií.
Dům U Kamenného zvonu se nachází na Staroměstském náměstí v Praze a je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze.
Dům fotografie pořádá fotografické výstavy a umožňuje návštěvníkům se blíže seznámit s tvorbou významných fotografů jako jsou Tono Stano, Pavel Jasenský a Helena Wilsonová.