ÚvodAktualityGalerie hlavního města Prahy připravuje nabitý program na rok 2025
Kultura

Galerie hlavního města Prahy připravuje nabitý program na rok 2025

  • před 19 hodinami
Výstavy, akce, komentované prohlídky a mnoho dalšího. Rok 2025 bude v Galerii hlavního města Prahy (GHMP) nabitý. Galerie v letošním roce představí výstavní projekty, které jako obvykle reflektují především domácí scénu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co zajímavého vyrazit do některé z budov, které GHMP spravuje.

Sedm budov pod taktovkou GHMP

Galerie hlavního města Prahy v současnosti spravuje zcela nebo zčásti celkem 7 budov, ve kterých můžete navštívit stále expozice a výstavy. 

Colloredo – Mansfeldský palác je v tuto chvíli uzavřen, od roku 2022 v něm probíhá rekonstrukce. Barokní objekt se nachází na jednom z nejexponovanějších míst staré Prahy u Karlova mostu, byl postaven na základech románské a gotické zástavby a renesanční budovy. Nejkrásnějším a zřejmě nejlépe dochovaným prostorem paláce je taneční sál, jehož definitivní výzdoba byla patrně dokončena v letech 1736–1737.

Na Staroměstském náměstí se nachází Dům U Kamenného zvonu, jehož počátky se datují do poloviny 13. století. Na konci 80. let minulého století budova prošla významnou rekonstrukcí a přešla pod správu GHMP. Ta zde pořádá významné výstavy. V budově najdete i knihkupectví, gotickou kapli, která je volně přístupná, a kavárnu. S platnou vstupenkou do GHMP nebo GHMP Member kartou je zákazníkům poskytována 50% sleva (sleva se nevztahuje na zahrádku umístěnou přímo na Staroměstského náměstí).

V centru Prahy, na Mariánském náměstí, v 2. patře budovy Městské knihovny, najdete další výstavní prostrory GHMP. V neděli je třeba použít vstup z Valentinské ulice, který je zároveň bezbariérový.

Dům fotografie v Revoluční ulici získala GHMP do své správy v roce 2010, pořádá zde fotografické výstavy. Galerie spravuje i zámek Troja, kde během sezony pořádá výstavy, a Bílkovu vilu na Hradčanech.

Jedinou mimopražskou budovou, kterou GHMP spravuje, je dům Františka Bílka v Chýnově. Chýnovská „chaloupka“ byla prvním vlastním obydlím sochaře Bílka (1872–1941), které si vystavěl roku 1898 na odlehlém pozemku svých rodičů. V chýnovském Bílkově domě jsou vystavena především umělcova díla s husitskou tématikou (včetně modelu Husova pomníku v Táboře) a reliéfy z druhé poloviny jeho tvůrčího období. Atmosféru obytných interiérů dotváří Bílkem navrhovaný nábytek.
 

Zajímavé výstavy Galerie hlavního města Prahy po celý rok 2025

Galerie hlavního města Prahy se bude v roce 2025 opět věnovat jak monografickým výstavám, tak tématům, která se dotýkají nejen aktuálního dění ve společnosti, ale také některých motivů, které propojují výtvarné dění napříč dějinami.

Výstava Tona Stana (od 16. dubna 2025) představí jeho práci z mnoha úhlů pohledu a směřuje k dosud nejkomplexnějšímu obrazu jeho různorodé tvorby. Ta není jen o těle a tělesnosti, ale o mnoha dalších součástech vizuální reality, kterou mistrně obohacuje o nové obsahové i výtvarné kontexty a experimentální způsob využití fotografických technik.

GHMP se také vrací ke své předchozí praxi, kdy formou bienále sledovala tvorbu nastupující generace umělců, tentokrát pohledem na téma gamingu jako fenoménu, jenž proniká s určitou samozřejmostí do výtvarného názoru mladých umělců na naší scéně. Interaktivní způsob komunikace s divákem je dnes běžnou a stále se rozrůstající strategií, která je vítaným a atraktivním rozměrem mnoha projektů. Podobně pulzujícím tématem je aktivismus a jeho různé minulé i aktuální cíle, které se neodbytně hlásí v projevech umělců hned několika generací. Na ten se soustředí projekt Umění aktivismu (od 22. října 2025).
 
Výstava Dvojník (od 14. listopadu 2025), jíž uzavře GHMP podzimní sezonu, je rozsáhlou studií inspirovanou mnoha podobami dvojnictví, zejména však vzedmutou vlnou zájmu o alter ego v romantismu, od nějž se datuje neustálá pozornost věnovaná tomuto dnes tak nadužívanému fenoménu – zejména kvůli virtuálnímu prostoru.

Domě fotografie budou představeny dvě velké osobnosti české fotografie 2. poloviny 20. století. Výstava Pavel Jasenský (od 16. května 2025) ukáže jeho poněkud sžíravému pohledu na socialistické reálie. Výstava Dagmar Hochové (od 7. října 2025) reviduje zažitou představu o fotografce dětí a dětských her ve prospěch jejích dalších dokumentaristických zájmů.
 
Téma volného času logicky patří do Zámku Troja, který je z principu místem pro tento účel nejvhodnějším. Výstava Palác (volného) času (od 4. dubna 2025) se zamýšlí nad dnešními podobami a možnostmi využití volného času od sportu až k návratu k řemeslným a rukodělným aktivitám.
 

Diskuze, hudba a další program Galerie hlavního města Prahy

Vedle výstavních projektů Galerie hlavního města Prahy nabídne letos rozšířenou programovou nabídku na Zámku Troja, kde bude probíhat podobně jako v loňském roce řada diskuzí a hudebních programů. Vedle dnes již tradiční oslavy svátku sv. Lucie bude galerie dál usilovat o hledání dalších možností, jak propojit tento barokní svět nejen se současným výtvarným uměním, ale i s mnoha dalšími kulturními zážitky, které překročí hranice této lokality. Každoročně na podzim se v Troji koná Art Book Fair.

GHMP téměř každý den pořádá výtvarné workshopy. Většinou je cena 50 Kč a je třeba si dopředu rezervovat své místo. Zajít můžete i na komentované prohlídky pořádaných výstav, kterými vás provedou tamní kurátoři. Například 28. ledna 2025 můžete vyrazit do Domu fotografie a dozvědět se více o výstavě Heleny Wilsonové.
Enter the Room v Galerii hlavního města Prahy

28. 3.14. 9.
Enter the Room v Galerii hlavního města Prahy

Výstava Enter the Room Domě U Kamenného zvonu zkoumá vliv herního prostředí a storytellingu na vizualitu nastupující generace umělců.

Dagmar Hochová v Domě fotografie

7. 10.10. 1.
Dagmar Hochová v Domě fotografie

Dům fotografie v Praze představuje retrospektivní výstavu významné fotografky Dagmar Hochové.

Umění aktivismu v Městské knihovně v Galerii hlavního města Prahy

22. 10.10. 2.
Umění aktivismu v Městské knihovně v Galerii hlavního města Prahy

Výstava Umění aktivismu zkoumá protestní a angažované umění v českých zemích zejména po roce 2008 (v kontextu mezinárodních hnutí jako Occupy Wall Street, Black Lives Matter, Me Too, Women Life Freedom, Fridays for Future, Extinction Rebellion atd.).

Dvojník v Galerii hlavního města Prahy

14. 11.1. 4.
Dvojník v Galerii hlavního města Prahy

Výstava v Galerii hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu představí v pestrém výběru českých i zahraničních výtvarných děl a v kontextu literatury, psychologie i filosofie fenomén dvojnictví.

Svatá Lucie na zámku v Troji – Barokně-digitální slavnost světl – GHMP a Signal Festival

12. 12.13. 12.
Svatá Lucie na zámku v Troji – Barokně-digitální slavnost světl – GHMP a Signal Festival

Signal Festival a Galerie hlavního města Prahy přinášejí ve dnech 12. – 13. prosince 2025 neopakovatelný předvánoční zážitek. Během dvou večerů rozsvítí český barokní klenot Zámek Troja unikátní světelná instalace.

Pavel Jasanský – výstava v Domě fotografie

6. 5.31. 8.
Pavel Jasanský – výstava v Domě fotografie

Galerie hlavního města Prahy vystaví od 6. 5. do 31. 8. 2025 v Domě fotografie práce Pavla Jasanského.

Tono Stano – fotografická výstava v Galerii hlavního města Prahy

16. 4.24. 8.
Tono Stano – fotografická výstava v Galerii hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy zve v termínu 16. 4. – 24. 8. 2025 do výstavního prostoru v Městské knihovně v Praze na výstavu fotografií známého fotografa Tona Stana.

Zvon ’25 – výstava v Domě u Kamenného zvonu

28. 3.14. 9.
Zvon ’25 – výstava v Domě u Kamenného zvonu

Galerie hlavního města Prahy uvádí v Domě u Kamenného zvonu od 28. 3. do 14. 9. 2025 výstavu Zvon ’25. Výstava si klade za cíl představit vliv herního prostředí na vizualitu nastupující generace umělců a imaginaci budoucích podob lidské civilizace včetně alternativ jejího možného konce.

Palác (volného) času na zámku Troja

4. 4.29. 10.
Palác (volného) času na zámku Troja

Galerie hlavního města Prahy zve v termínu 4. 4. – 29. 10. 2025 do Zámku Troja na výstavu Palác (volného) času. Výstava se zaměří na téma trávení volného času v kontrastu barokního paláce.

Helena Wilsonová – Fotografie

5. 11.30. 3.
Helena Wilsonová – Fotografie

Galerie hlavního města Prahy uvede v Domě fotografie od 5. listopadu 2024 do 30. března 2025 výstavu Helena Wilsonová, na které představí souborné dílo významné fotografky, která se pohybovala v různých prostředích i na různých kontinentech.

Ostrava v Praze – Návratný průzkum v Galerii hlavního města Prahy

25. 10.9. 2.
Ostrava v Praze – Návratný průzkum v Galerii hlavního města Prahy

Výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně zaplní od října výstava věnující se ostravskému umění.

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora Kultura

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

V Chýnově se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Dům U Kamenného zvonu Kultura

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty.

Bílkova vila v Praze Kultura

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

František Bílek – Cesta k předsíni chrámové

2. 7.1. 6.
František Bílek – Cesta k předsíni chrámové

Bílkova vila představí 2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 ideově sochařský projekt Cesta, ve kterém mladý umělec František Bílek reagoval na inspiraci a zkušenosti ze svého studijního pobytu v Paříži z počátku devadesátých let. Projekt patří k nejzajímavějším konceptům Bílkovy rané mystické tvorby.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze Kultura

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.

Dům fotografie – Galerie hlavního města Prahy Kultura

Dům fotografie – Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy otevřela pro veřejnost Dům fotografie, kde jsou prezentovány výstavy zaměřené výhradně na fotografii. Dům v Revoluční ulici byl postaven podle návrhu Fridricha Lehmanna v roce 1937 pro pojišťovnu Victoria.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen Kultura

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Kavárna U Zvonu na Staroměstském náměstí v Praze Gurmánská turistika

Kavárna U Zvonu na Staroměstském náměstí v Praze

Kavárnu U Zvonu najdete uvnitř v atriu domu U Kamenného zvonu. Nabízí klidné a romantické prostředí k posezení nad skleničkou vína nebo domácí limonádou ,ale i k zakousnutí něčeho malého k jídlu či k výběru z našich domácích desertů nebo studené italské kuchyně.

Další aktuality

Užijte si pražské lázně na břehu Vltavy

Fenomén lázeňství má v Praze, zejména v okolí Vltavy, velkou tradici. V posledních letech vzniklo u vltavských břehů pár míst, kde se můžete nechat rozmazlovat. Sauna, loď, vířivka a pivo s výhledem na panorama Pražského hradu a romantickou Vltavu. Co víc si přát?
15. leden 2025 10:00
Lázně a wellness, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (18.1. – 19.1.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Nova festival chutí – největší zimní food festival v Česku, Mezinárodní sčítání vodních ptáků 2025, Zimní běh na Blaník 2025, Komentovaná prohlídka výstavy Japonsko samurajů, Malostranská zabijačka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
15. leden 2025 7:01
Zážitky, Praha

Farmářská tržiště Náplavka a Kubáň pomalu zahajují novou sezónu

Prvním pražským farmářským trhem pod širým nebem, který v letošním roce přivítal zákazníky, byl Heřmaňák, ten je otevřen pravidelně každou sobotu na Řezáčově náměstí v Praze 7. V sobotu 1. února se k němu přidají hned dva další – farmářský trh Náplavka v Praze 2 a farmářský trh Kubáň v Praze 10.
13. leden 2025 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Sezóna farmářských trhů startuje: První v Česku otevře Heřmaňák v Praze 7!

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku vstupuje do další sezóny. První návštěvníky přivítá už v sobotu 18. ledna 2025. Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do vlastního obalu – do sáčků, krabiček nebo lahví, tu mohou nakoupit většinu sortimentu.
13. leden 2025 10:49
Gurmánská turistika, Praha

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze je otevřeno i v zimním období

Muzeum MHD je součástí Dopravního podniku hlavního města Prahy. Stálá expozice byla ve vozovně Střešovice otevřena v květnu 1993. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout nejenom historická vozidla, ale například i modely, fotografie, historické dokumenty, jízdenky a plány. V zimním období své brány muzeum otevírá každý víkend v čase od 9 do 17 hodin. Od 6. ledna 2025 je navíc opět v provozu historická okružní linka 42, která jede denně od 9:00 do 17:00 hodin, v intervalu 40 minut.
10. leden 2025 16:00
Zážitky, Praha

Skleník Fata Morgana odkrývá své poklady i v lednu

Milovníci tropické flóry si i v lednu přijdou v trojské botanické zahradě na své. Ve skleníku Fata Morgana návštěvníci zhlédnou barevnou přehlídku květů, ti pozornější si všimnou i drobných plodů tropických rostlin. Děti zase mohou hledat malé živočichy. V zeleni se ukrývají drobné felsumy a na konstrukci nad jezírkem lze zahlédnout chameleony. Brzy také rozkvete i nejmenší leknín na světě, který je ve skleníku Fata Morgana teprve od loňska. Netradiční zážitek si v lednu mohou užít ti, kteří přijdou na večerní komentované prohlídky, nazvané Džungle, která nespí.
10. leden 2025 8:00
Příroda, Praha

Nejzajímavější události Centra současného umění DOX v roce 2025

Program v Centru současného umění DOX bude v roce 2025 opět nabitý. Ke stěžejním projektům patří výstava slavného amerického režiséra Davida Lynche, výstava tvorby Marka Škubala, amerického fotografa Joela-Petera Witkina. Pozvání do Prahy přijal turecký nobelista Orhan Pamuk. Chybět nebudou cross-žánrový festival FALL, festival umění a kreativity ve vzdělávání FUK nebo International Shakuhachi Festival Prague. Důležité místo mají i vzdělávací programy pro všechny věkové kategorie.
9. leden 2025 16:04
Zážitky, Praha

Prohlédněte si nově otevřený Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Na začátku října 2024 vstoupil Klášter minoritů v Malé Štupartské ulici v Praze do nové etapy své historie, která je spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Od té doby v jeho velkorysých prostorách souběžně probíhají výstavy, komentované prohlídky i edukativní akce. Nahlédněte do 800 let staré historie – klášter vás zve na prohlídky i aktuální výstavy.
8. leden 2025 8:00
Památky, Praha