ÚvodAktualityGalerie hlavního města Prahy připravuje nabitý program na rok 2025
Kultura

Galerie hlavního města Prahy připravuje nabitý program na rok 2025

  • 14. ledna 2025
Výstavy, akce, komentované prohlídky a mnoho dalšího. Rok 2025 bude v Galerii hlavního města Prahy (GHMP) nabitý. Galerie v letošním roce představí výstavní projekty, které jako obvykle reflektují především domácí scénu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co zajímavého vyrazit do některé z budov, které GHMP spravuje.

Sedm budov pod taktovkou GHMP

Galerie hlavního města Prahy v současnosti spravuje zcela nebo zčásti celkem 7 budov, ve kterých můžete navštívit stále expozice a výstavy. 

Colloredo – Mansfeldský palác je v tuto chvíli uzavřen, od roku 2022 v něm probíhá rekonstrukce. Barokní objekt se nachází na jednom z nejexponovanějších míst staré Prahy u Karlova mostu, byl postaven na základech románské a gotické zástavby a renesanční budovy. Nejkrásnějším a zřejmě nejlépe dochovaným prostorem paláce je taneční sál, jehož definitivní výzdoba byla patrně dokončena v letech 1736–1737.

Na Staroměstském náměstí se nachází Dům U Kamenného zvonu, jehož počátky se datují do poloviny 13. století. Na konci 80. let minulého století budova prošla významnou rekonstrukcí a přešla pod správu GHMP. Ta zde pořádá významné výstavy. V budově najdete i knihkupectví, gotickou kapli, která je volně přístupná, a kavárnu. S platnou vstupenkou do GHMP nebo GHMP Member kartou je zákazníkům poskytována 50% sleva (sleva se nevztahuje na zahrádku umístěnou přímo na Staroměstského náměstí).

V centru Prahy, na Mariánském náměstí, v 2. patře budovy Městské knihovny, najdete další výstavní prostrory GHMP. V neděli je třeba použít vstup z Valentinské ulice, který je zároveň bezbariérový.

Dům fotografie v Revoluční ulici získala GHMP do své správy v roce 2010, pořádá zde fotografické výstavy. Galerie spravuje i zámek Troja, kde během sezony pořádá výstavy, a Bílkovu vilu na Hradčanech.

Jedinou mimopražskou budovou, kterou GHMP spravuje, je dům Františka Bílka v Chýnově. Chýnovská „chaloupka“ byla prvním vlastním obydlím sochaře Bílka (1872–1941), které si vystavěl roku 1898 na odlehlém pozemku svých rodičů. V chýnovském Bílkově domě jsou vystavena především umělcova díla s husitskou tématikou (včetně modelu Husova pomníku v Táboře) a reliéfy z druhé poloviny jeho tvůrčího období. Atmosféru obytných interiérů dotváří Bílkem navrhovaný nábytek.
 

Zajímavé výstavy Galerie hlavního města Prahy po celý rok 2025

Galerie hlavního města Prahy se bude v roce 2025 opět věnovat jak monografickým výstavám, tak tématům, která se dotýkají nejen aktuálního dění ve společnosti, ale také některých motivů, které propojují výtvarné dění napříč dějinami.

Výstava Tona Stana (od 16. dubna 2025) představí jeho práci z mnoha úhlů pohledu a směřuje k dosud nejkomplexnějšímu obrazu jeho různorodé tvorby. Ta není jen o těle a tělesnosti, ale o mnoha dalších součástech vizuální reality, kterou mistrně obohacuje o nové obsahové i výtvarné kontexty a experimentální způsob využití fotografických technik.

GHMP se také vrací ke své předchozí praxi, kdy formou bienále sledovala tvorbu nastupující generace umělců, tentokrát pohledem na téma gamingu jako fenoménu, jenž proniká s určitou samozřejmostí do výtvarného názoru mladých umělců na naší scéně. Interaktivní způsob komunikace s divákem je dnes běžnou a stále se rozrůstající strategií, která je vítaným a atraktivním rozměrem mnoha projektů. Podobně pulzujícím tématem je aktivismus a jeho různé minulé i aktuální cíle, které se neodbytně hlásí v projevech umělců hned několika generací. Na ten se soustředí projekt Umění aktivismu (od 22. října 2025).
 
Výstava Dvojník (od 14. listopadu 2025), jíž uzavře GHMP podzimní sezonu, je rozsáhlou studií inspirovanou mnoha podobami dvojnictví, zejména však vzedmutou vlnou zájmu o alter ego v romantismu, od nějž se datuje neustálá pozornost věnovaná tomuto dnes tak nadužívanému fenoménu – zejména kvůli virtuálnímu prostoru.

Domě fotografie budou představeny dvě velké osobnosti české fotografie 2. poloviny 20. století. Výstava Pavel Jasenský (od 16. května 2025) ukáže jeho poněkud sžíravému pohledu na socialistické reálie. Výstava Dagmar Hochové (od 7. října 2025) reviduje zažitou představu o fotografce dětí a dětských her ve prospěch jejích dalších dokumentaristických zájmů.
 
Téma volného času logicky patří do Zámku Troja, který je z principu místem pro tento účel nejvhodnějším. Výstava Palác (volného) času (od 4. dubna 2025) se zamýšlí nad dnešními podobami a možnostmi využití volného času od sportu až k návratu k řemeslným a rukodělným aktivitám.
 

Diskuze, hudba a další program Galerie hlavního města Prahy

Vedle výstavních projektů Galerie hlavního města Prahy nabídne letos rozšířenou programovou nabídku na Zámku Troja, kde bude probíhat podobně jako v loňském roce řada diskuzí a hudebních programů. Vedle dnes již tradiční oslavy svátku sv. Lucie bude galerie dál usilovat o hledání dalších možností, jak propojit tento barokní svět nejen se současným výtvarným uměním, ale i s mnoha dalšími kulturními zážitky, které překročí hranice této lokality. Každoročně na podzim se v Troji koná Art Book Fair.

GHMP téměř každý den pořádá výtvarné workshopy. Většinou je cena 50 Kč a je třeba si dopředu rezervovat své místo. Zajít můžete i na komentované prohlídky pořádaných výstav, kterými vás provedou tamní kurátoři. Například 28. ledna 2025 můžete vyrazit do Domu fotografie a dozvědět se více o výstavě Heleny Wilsonové.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Enter the Room v Galerii hlavního města Prahy

28. 3.14. 9.
Enter the Room v Galerii hlavního města Prahy

Výstava Enter the Room Domě U Kamenného zvonu zkoumá vliv herního prostředí a storytellingu na vizualitu nastupující generace umělců.

Dagmar Hochová v Domě fotografie

7. 10.10. 1.
Dagmar Hochová v Domě fotografie

Dům fotografie v Praze představuje retrospektivní výstavu významné fotografky Dagmar Hochové.

Umění aktivismu v Městské knihovně v Galerii hlavního města Prahy

22. 10.10. 2.
Umění aktivismu v Městské knihovně v Galerii hlavního města Prahy

Výstava Umění aktivismu zkoumá protestní a angažované umění v českých zemích zejména po roce 2008 (v kontextu mezinárodních hnutí jako Occupy Wall Street, Black Lives Matter, Me Too, Women Life Freedom, Fridays for Future, Extinction Rebellion atd.).

Dvojník v Galerii hlavního města Prahy

14. 11.1. 4.
Dvojník v Galerii hlavního města Prahy

Výstava v Galerii hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu představí v pestrém výběru českých i zahraničních výtvarných děl a v kontextu literatury, psychologie i filosofie fenomén dvojnictví.

Svatá Lucie na zámku v Troji – Barokně-digitální slavnost světl – GHMP a Signal Festival

12. 12.13. 12.
Svatá Lucie na zámku v Troji – Barokně-digitální slavnost světl – GHMP a Signal Festival

Signal Festival a Galerie hlavního města Prahy přinášejí ve dnech 12. – 13. prosince 2025 neopakovatelný předvánoční zážitek. Během dvou večerů rozsvítí český barokní klenot Zámek Troja unikátní světelná instalace.

Pavel Jasanský – výstava v Domě fotografie

6. 5.31. 8.
Pavel Jasanský – výstava v Domě fotografie

Galerie hlavního města Prahy vystaví od 6. 5. do 31. 8. 2025 v Domě fotografie práce Pavla Jasanského.

Tono Stano – fotografická výstava v Galerii hlavního města Prahy

16. 4.24. 8.
Tono Stano – fotografická výstava v Galerii hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy zve v termínu 16. 4. – 24. 8. 2025 do výstavního prostoru v Městské knihovně v Praze na výstavu fotografií známého fotografa Tona Stana.

Zvon ’25 – výstava v Domě u Kamenného zvonu

28. 3.14. 9.
Zvon ’25 – výstava v Domě u Kamenného zvonu

Galerie hlavního města Prahy uvádí v Domě u Kamenného zvonu od 28. 3. do 14. 9. 2025 výstavu Zvon ’25. Výstava si klade za cíl představit vliv herního prostředí na vizualitu nastupující generace umělců a imaginaci budoucích podob lidské civilizace včetně alternativ jejího možného konce.

Palác (volného) času na zámku Troja

4. 4.29. 10.
Palác (volného) času na zámku Troja

Galerie hlavního města Prahy zve v termínu 4. 4. – 29. 10. 2025 do Zámku Troja na výstavu Palác (volného) času. Výstava se zaměří na téma trávení volného času v kontrastu barokního paláce.

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.

Bílkův dům v Chýnově Kultura

Bílkův dům v Chýnově

V Chýnově u Tábora se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Zámek Troja je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Dům U Kamenného zvonu Kultura

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty.

Bílkova vila v Praze Kultura

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

František Bílek – Cesta k předsíni chrámové

2. 7.1. 6.
František Bílek – Cesta k předsíni chrámové

Bílkova vila představí 2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 ideově sochařský projekt Cesta, ve kterém mladý umělec František Bílek reagoval na inspiraci a zkušenosti ze svého studijního pobytu v Paříži z počátku devadesátých let. Projekt patří k nejzajímavějším konceptům Bílkovy rané mystické tvorby.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Galerie v Městské knihovně v Praze Kultura

Galerie v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.

Dům fotografie Kultura

Dům fotografie

Galerie hlavního města Prahy otevřela pro veřejnost Dům fotografie, kde jsou prezentovány výstavy zaměřené výhradně na fotografii. Dům v Revoluční ulici byl postaven podle návrhu Fridricha Lehmanna v roce 1937 pro pojišťovnu Victoria.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřeno Kultura

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřeno

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Kavárna U Zvonu na Staroměstském náměstí v Praze – zavřeno Gurmánská turistika

Kavárna U Zvonu na Staroměstském náměstí v Praze – zavřeno

Kavárnu U Zvonu najdete uvnitř v atriu domu U Kamenného zvonu. Nabízí klidné a romantické prostředí k posezení nad skleničkou vína nebo domácí limonádou ,ale i k zakousnutí něčeho malého k jídlu či k výběru z našich domácích desertů nebo studené italské kuchyně.

Další aktuality

Kam s dětmi na Velikonoce? Trhy na Staroměstském náměstí nabídnou zábavu i tradice!

Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze se připravují na největší křesťanské svátky. Od pátku do pondělí 18. až 21. dubna 2025 čeká návštěvníky centra města nabitý program, který připomene velikonoční tradice. Nejmenší návštěvníky čekají dětské dílny, které propojí generace i zábavná show. Dospělí si mohou pochutnat na tradičních pokrmech jako je velikonoční beránek, mazanec nebo nádivka. Pestrý bude program na pódiu i u interaktivních tabulí, kde bude možné vyzkoušet si starý lidový nástroj Fanfrnoch. K zakoupení budou také pomlázky a velikonoční kraslice. Trhy následně potrvají až do 27. dubna.
15. duben 2025 14:00
Zážitky, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
15. duben 2025 10:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.4. – 20.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Velikonoce v Zoo Praha 2025, Tajemná večerní výprava na Staré Město – románské podzemí paláce pánů, Jarní trh na zámku Křinec 2025, Plavby lodí do pražské zoo 2025, Párou na velikonoční Křivoklát 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Kde můžete vidět nejkrásnější kraslice? Tipy na výlety do muzeí i na stezky s obřími vejci v Česku

Staří Sumerové barvili při svátcích jara vajíčka zlatě, staří Egypťané rudě, Peršané používali karmínovou, Římané zelenou, staří Slované červenou. Ze staroslovanského slova „krasniti“ také kraslice dostala své jméno, ať už ale tento symbol zrození a života nabarvíte jakoukoliv barvou a k výzdobě použijete batikování, drátkování, gravírování, polepování či voskování, určitě stvoříte kraslici osobitou, nevšední a krásnou. Vajíčko má magickou moc a ta bude ornamenty posílena. Nalákají vás autorské soutěže o nejkrásnější, nejoriginálnější, nejnápaditější a nejvtipnější velikonoční kraslici? Zapojíte se i do různých pokusů o vytvoření rekordu.
13. duben 2025 10:27
Kultura, Praha

Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkobraní: Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most

Již tradičně přijdou v neděli 13. dubna 2025 na Karlův most obyvatelé Velvar a blízkého okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti pro obyvatele Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava o Ježíšovi.
13. duben 2025 9:27
Kultura, Praha

Velikonoční trhy v centru Prahy plné barev a zábavy

Velikonoční trhy jsou radostnou oslavou jara. V Praze oživí Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, náměstí Míru, Mariánské náměstí nebo Dvořákovo nábřeží. Chybět nebudou staročeské zvyky a tradice, velikonoční zboží pro radost, dobré jídlo a nápoje pro zahřátí. Na pódiích se vystřídají stovky umělců a folklórních vystoupení. Trhy myslí i na program pro děti a objevíte nejedno překvapení. Jaký hluk například vydává čtyřmetrová hrkačka?
10. duben 2025 19:54
Životní styl, Praha

Motýli v trojské Botanické zahradě vás přivábí kouzlem přitažlivosti

Jako každý rok pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy výstavu tropických motýlů, takže i letos máte možnost obdivovat lehkost a kouzlo těchto zástupců hmyzu. Staňte se svědky jejich zrození a vzdušných tanců. Zároveň se vám odhalí mnohá tajemství z jejich života, letos se výstava zaměří na kouzlo přitažlivosti mezi rostlinami a těmito nádhernými opylovači. Skleníkem Fata Morgana budou poletovat stovky krásných tropických i evropských druhů a svou krásou okouzlí nejen dospělé, ale rozzáří oči zejména dětem, pro které jsou motýli synonymem pohádkových kouzel a lesních víl. Výstava začíná 11. dubna a potrvá až do 25. května 2025. Navštívit ji můžete od 9 do 19 hodin denně kromě pondělků, kdy je skleník uzavřen. Přijďte a objevte kouzlo motýlů na vlastní oči a nechte se obletovat!
10. duben 2025 16:00
Příroda, Praha

Gorilka Gaia v Zoo Praha slaví první rok – přijďte na sobotní oslavu!

V sobotu 12. dubna 2025 uplyne rok od narození Gaiy. Jméno teprve druhému mláděti gorily nížinné v pražském pavilonu Rezervace Dja loni vybrala a udělila světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Gaia je ve svém necelém roce houževnatým mládětem, které si nejčastěji hraje se svou o čtvrt roku starší sestrou Mobi. Oslavy v Rezervaci Dja začnou v sobotu v 10 hodin, přičemž dárek dostane Gaia v 15 hodin.
10. duben 2025 8:00
Příroda, Praha