Pravidelné rozhlasové vysílání u nás slaví již stoleté výročí! Národní technické muzeum ve spolupráci s Českým rozhlasem připravilo výstavu, která vás provede historií rozhlasové techniky a dá vám na vlastní uši zažít rozmanitost rozhlasové produkce v průběhu uplynulého století.
Výstava
100 let je jen začátek – Český rozhlas 1923–2023 je stěžejním výstavním projektem
Národního technického muzea roku 2023. Jejím záměrem je vylíčit sto let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média.
Velkoryse koncipovaná výstava připomíná významné
rozhlasové osobnosti a události,
program a hudbu v jednotlivých obdobích i
překotný vývoj výrobní, přenosové a vysílací
techniky. Je
potěšením pro oko i pro ucho. Provází
návštěvníky historií rozhlasové techniky a prostřednictvím poslechu her, pořadů či koncertů SOČR je také zavede do rozmanité rozhlasové produkce uplynulého století.
Vystaveny jsou
vzácné exponáty ze sbírek NTM doplněné výběrem z
Českého rozhlasu. K vidění je například jeden z nejstarších sériově vyráběných přijímačů v superheterodynním zapojení vyráběný podle patentu
Luciena Lévyho. Technické muzeum tento přístroj v roce 1937 odkoupilo od populárního písničkáře
Karla Hašlera. Nesporně unikátní je také přijímač, jenž v roce 1939 do sbírek muzea věnoval osobně inženýr
František Křižík.
Nově zrestaurovaný vysílač, typ
SFR MD 50 francouzské provenience, spuštěný na počátku roku
1925 v pražských Strašnicích, rozdával radost
prvním posluchačům československého rozhlasu. Mnohé předměty prezentované na výstavě jsou dokladem technického vývoje, ale mají i hodnotu spojenou s historickými mezníky jako např.
mixážní pult, od kterého v květnu
1945 znělo volání o pomoc.
Výstava je koncipována jako
retrospektivní. Plynule na sebe navazující úseky lemované významnými historickými milníky, které máme spojené s českým prostředím, propojují na pomyslné časové ose roky 1923 a 2023.
Historické i současné přijímače jsou aranžované způsobem připomínajícím výkladní skříně prvotřídních obchodních domů. Kontrast tomuto způsobu prezentace dodávají robustní konstrukce
rozhlasových vysílačů, které jsou po mnoha letech odpočinku v depozitáři sestaveny do původní monumentálnosti a vznešenosti. Propojovacím prvkem obojího jsou pak studiové přístroje –
magnetofony,
gramofony,
mikrofony a samozřejmě nepostradatelné
mixážní pulty.
Dominantním prvkem sálu se stala
datová socha sestavená na základě matematické vizualizace různorodých vztahů v rozhlase. Mezi vizuálními elementy nechybí světelné efekty, videoinstalace nebo originální výstavní grafika.
Dalším z neobyčejných exponátů pak je
plně funkční vysílací pracoviště umístěné v budově muzea. V průběhu celé výstavy se odtud plánují živá vysílání pořadů vybraných stanic Českého rozhlasu.
Archivní nahrávky Českého rozhlasu se návštěvníkům zhmotní v žánrových posleších pod tzv.
audio sprchami –
sportovními okamžiky,
politickými událostmi,
dramatickou tvorbou nebo
pohádkami pro děti. Další audia přes QR kód
ozvučují dobové fotografie a doprovodné informace a další pořady si lze poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací
mujRozhlas. Dvakrát za hodinu se celým prostorem výstavy rozezní rozhlasový obsah pro společný poslech, a ve speciální tmavé místnosti pak imerzivní zvukové aranžmá vystaví svět, kde se návštěvníkům zvuk zviditelní.
Stěžejním motivem celé výstavy je snaha o propojení historie rozhlasu a rozhlasové techniky s moderními formami tvorby a distribuce. Ve výstavě si můžete
vyzkoušet nahrávání rozhlasové hry nebo
rozhovoru s moderátorem, seznámíte se s výhodami moderní distribuce
DAB+ a online aplikací
mujRozhlas. Český rozhlas tak navazuje na stoletou tradici moderního, rychlého a aktuálního média a plní veřejnou službu pro každého kdykoli a kdekoli.
Přímo ve výstavě je pro zvídavé i nejmenší návštěvníky přichystán edukační koutek. Výstavu doprovodí bohatý program pro veřejnost a pravidelný vzdělávací program pro školy
.
O výstavu nepřijdou ani posluchači Českého rozhlasu, stanice
Český rozhlas Dvojka bude vysílat
přímo z výstavy 17. května, kdy se otevře veřejnosti. Posluchači stanice
Český rozhlas Radiožurnál si zase mohou projít výstavu s
Lucií Výbornou a jejími speciálními hosty.