ÚvodKalendář akcíVýstavyTišnovsko Josefa Jambora a babické kresby

Datum začátku akce: 29.11.2024.

Doba trvání akce: "29. listopad 2024 17:00 – 2. březen 2025 17:00".

Výstava Josefa Jambora
Výstavy

Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Výstavou Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby pokračujeme v systematickém výzkumu díla akademického malíře Josefa Jambora, jehož výstupem bude malířova monografie. Výstavu pořádá GJJ ve spolupráci se Spolkem přátel Josefa Jambora. Vernisáž se koná v pátek 29. 11. v 17 hod.
Výstavou Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby pokračujeme v systematickém výzkumu díla akademického malíře Josefa Jambora, jehož výstupem bude malířova monografie. Výstavu pořádá GJJ ve spolupráci se Spolkem přátel Josefa Jambora. Vernisáž se koná v pátek 29. 11. v 17 hod.

Na výstavě se vydáme v Jamborových stopách Tišnovskem a zavítáme do svrateckého údolí, kde se dnes nachází ruina bývalého plicního sanatoria v Babicích u Brna. V něm Josef Jambor strávil nedobrovolně poslední rok svého života, než 17. září 1964 před šedesáti lety po svých toulkách rozmanitými krajinami domova i zahraničí navždy odešel. V dubnu 1963, kdy v Babicích nastoupil léčebný pobyt, píše dceři Aleně: „Ovšem ty první dny, první dojmy byly pro mne kruté, samotné to sanatorium jako v kotli, úzké údolí a po stranách neslezitelné stráně, les převážně dubový, listnatý, z boků skály. Pro jiného romantika, pro mne zabiják, zvláště, když nemohu chodit. Vzpomínal jsem Buchťák. Ale předjaří bylo tak krásné, pro mne neznámé barvy listnatého lesa. Tak mě bylo líto, že se jen na to dívám, a nemohu malovat.“ Přesto vytvořil v údolí Babic a v okolí sanatoria cyklus kreseb (cca 90) a několik akvarelů, který se stal jeho labutí písní. Torzo cyklu se dochovalo ve sbírkách Horácké galerie, kde byly kresby jako celek vystaveny po Jamborově smrti. Bohužel, většinu z nich vdova Božena rozdala. Babický cyklus je dokladem umělcova mistrovství malířsky pojaté kresby, která je odrazem Mařákova a Švabinského dědictví oslavujícího lyrické kouzlo moravské krajiny Moravského Švýcarska. Malířská část výstavy je věnována Jamborovým obrazům zobrazujícím krásu a poetická zákoutí krajin tišnovského regionu. Od pohledů na město s obdivuhodným horizontem uzavřeným magickou horou Květnicí, přes malebná zákoutí řeky Svratky a jejích vodních přítoků. Je to krajina nahlížená z břehů Švarcavy (Svratky), od kdysi zlatonosného potoka Besénku, stékajícího z okolních kopců, klikatícího se mezi vrchy Dřínová a Květnice a od říčky Bobrůvky, zvané na dolním toku před splynutím se Svratkou pod Květnicí Loučka. Jamborova mistrovská díla pocházejí z okolí Štěpánovic, kde žil jeho nejbližší přítel malíř a grafik Emanuel Ranný. Okolí řeky však také často maloval jak pod Boračí, tak u Doubravníku. Zajížděl se svou Tatrou 57A i ke Žďárci v době vrcholného léta a zrání, kdy se nad náhodní planinou hromadily bouřkové mraky. Maloval v plenéru za každého počasí od jara o zimy a dokázal zachytit působivě jeho proměny.

Kurátorka: Marta Sylvestrová

Provozovatel

Galerie Josefa Jambora

Brněnská 475
666 01 Tišnov
Tel.:
+420 730 167 598
Email:
galerie@kulturati...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.mekst...
GPS:
49,344051 16,428418
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Tišnov
Tipy na výlet:
Tišnov a okolí
 

Cena

Cena: 50 Kč

Poznámka:Doporučené vstupné.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Jan Hísek – Časosběr

Nová výstava Jana Híska je unikátním putováním proti proudu času, a už proto nemá mezi jeho dosavadními projekty obdoby. Jde o výběr z tzv. iniciačních obrazů, tedy prací, které bezprostředně modelovaly zásadní zákruty jeho tvorby, ať už formálně nebo tematicky.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Umění ve veřejném prostoru

Farská zahrada.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Příběh hory. Posvátná krajina Tišnovska

Muzeum Brněnska v Podhoráckém muzeu připravuje výstavu s názvem Příběh hory. Posvátná krajina Tišnovska. Bude k vidění od 1. října 2026.
Předklášteří, Jihomoravský kraj

Železo v Železném aneb setkání kovářů u piva

Železo v Železném, aneb setkání kovářů u piva. Tradiční festival řemesel se koná v sobotu 2. srpna 2025 na hřišti Horka v Železném. Festival se značně rozrostl a návštěvníci se mohou seznámit s mnoha tradičními řemesly. Řemesla si navíc mohou sami vyzkoušet a vlastnoruční výrobek odnést domů.
Železné, Jihomoravský kraj

Zahradní degustace vín s koncertem

Stejně jako v předchozích letech, i letos pro vás bude v zahradním posezení Hostince U Vlachů v Jamném u Tišnova nachystána široká nabídka vín ze společnosti MIKWINE s.r.o.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Letní sborová dílna

Oblíbený pěvecký workshop v romantickém prostředí historického městyse na území přírodního parku Svratecká hornatina.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Závěrečný koncert – Letní sborové dílny 2025

LSD Lomnice je už tradiční akce výjimečná propojením sólového, ansámblového a sborového provedení skladeb nejrůznějších žánrů. Téměř stovka zpěváků z celé republiky předvede i tentokrát široké veřejnosti výsledky několikadenní intenzivní práce pod vedením špičkových lektorů.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Veveří

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí hradu Veveří představí špičku současné české a slovenské hudební scény.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Galerie Josefa Jambora v Tišnově

Galerie se nachází v domě, ve kterém mezi lety 1931–1964 žil a tvořil akademický malíř Josef Jambor (1887–1964).
Tišnov, Jihomoravský kraj

Poznejte Tišnov a jeho okolí

Město Tišnov, které leží na pokraji Českomoravské vysočiny, se pyšní řadou památek i unikátním bohatým mineralogickým nalezištěm. Dvakrát ročně se zde konají Mezinárodní expozice minerálů. Turisté si oblíbili také návštěvu kopce Květnice, rozhledny Klucanina či přírodního parku Svratecká hornatina.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Farská zahrada v Tišnově

Zahrada byla vybudována v červenci 2018. Od Bezručovy ulice do ní můžete sestoupit po schodech a terasách. Do zahrady byla umístěna zvonička, v ní se nachází nový zvon s nápisem "Tišnov 1918-2018", který má připomínat výročí 100 let vzniku republiky.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Václava v Tišnově

Farní kostel sv. Václava je jednolodní gotická stavba z druhé poloviny 15. století, v 18. století zbarokizovaná, s presbytářem a hranolovou věží, leží na vyvýšeném místě na východním okraji historického jádra města.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Retro arcade museum Tisnov

Retro Arcade Museum Tisnov je oáza pro milovníky herní historie, nabízející širokou škálu klasických her od Pongu až po VR zážitky s Oculus 3 a PS5 VR2. Prožijte vzrušení v našich Playseat simulátorech a zkuste své dovednosti na arcade automatech s hrami jako Street Fighter, Mortal Kombat,
Tišnov, Jihomoravský kraj

Novorenesanční radnice v Tišnově

Radnice v Tišnově bývala původně dřevěná, až v roce 1771 byla vystavěna z kamene. Původní budova radnice ze 16. století byla v roce 1905 nahrazena novostavbou podle projektu brněnského architekta Vladimíra Fischera ve stylu pozdního historismu.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Nebeské výlety na kole po Tišnovsku a na hrad Pernštejn

Půjčte si kola a pojeďte Tišnovskem na nebeský výlet. Za dalekými výhledy, čarokrásnou přírodou, Portou coeli – Branou nebes. Za poklady v hlubinách země, drahými kameny, které ač pozemské, jsou přesto nebesky krásné. Navštivte bránu nebes – Portu coeli, jedinečný historický objekt.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovská spižírna – bezobalová prodejna v Tišnově

Zprostředkováváme ekologicky vypěstované potraviny s certifikátem bio nebo s důvěrou v naše spolupracující zemědělce. Preferujeme zboží ve vratných obalech. Pokud nějaký obal potřebujeme, volíme ten, který se dá opětovně využít nebo recyklovat.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Na Humpolce

Tradiční hospoda Na Humpolce v Tišnově píše historii již od roku 1491.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Květnice v Tišnově

Malý, rodinný pivovar se sídlem na úpatí Vysočiny, v Předklášteří. Samotná výroba piva je umístěna v nedalekém Tišnově, v budově bývalých lázní. Pivovar v Předklášteří má velmi dlouhou tradici, neboť zde byl založen již ve středověku. Pivo zde přestali vařit v roce 1942.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Tišnov

Tišnovské pivo se skládá pouze z tišnovské vody, kvalitních českých sladů, mechanicky upraveného chmele a pivovarských kvasnic. Historie vaření piva v Tišnově sahá až do 13. století a výroba piva zde skončila v roce 1915. V roce 2015 byla po 100 letech tradice vaření piva obnovena.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovská pivní stezka

Jižní Morava se po vínu stává i regionem piva. Kromě velkého množství nových minipivovarů, pivních festivalů nebo pivních lázní, vznikla na Tišnovsku u Brna první pivní stezka, za kterou stojí spojení místních pivovarů a Destinace Brněnsko.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Grado v Tišnově

Výroba piva probíhá tradičním způsobem s využitím moderních technologií. Pivo zn."Grádo" se zde vaří zásadně z tuzemských surovin a z vody čerpané z vlastního hlubinného vrtu hlubokého 50m.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovská rychta

Martin Klouda řediteloval velkým masokombinátům, rozjížděl staření vepřového masa u nás a po letech si otevřel se svou ženou Zuzanou vlastní provoz. Maso Klouda dodává pro skvělé podniky, od streetfoodu po fine dining.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.
Předklášteří, Jihomoravský kraj

Pivovar Sentický Kvasar

Sentické medové pivo Kvasar je vyráběno klasickou pivovarnickou technologií tzv. spodního kvašení. V průběhu dozrávání je do něho (do 15-ky a do 13-ky) přidáván studenou cestou pravý včelí med.
Sentice, Jihomoravský kraj