Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Výstava o zázraku znovuzrození výtvarné předlohy v gobelínu představuje v Císařské konírně tvorbu Moravské gobelínové manufaktury, která ve Valašském Meziříčí pokračuje ve 125leté tradici tkaní tapiserii v českých zemích.
Stěžejní kolekcí je pro výstavu realizovaný
unikátní cyklus 11 rozměrných gobelínů, inspirovaný linořezy
Josefa Čapka. Gobelíny podle expresivních linořezů Josefa Čapka z let 1915 až 1919 vznikaly v
Gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí loni.
Bezprostředním impulsem k zahájení prací byla podle ředitele manufaktury Jana Timoteje Strýčka aktuálnost Čapkova nekompromisního postoje k rostoucímu zlu nacismu.
Tvorbu první české gobelínové dílny reprezentují dále tapiserie
utkané podle předloh vynikajících českých umělců – Mikuláše Medka, Karla Malicha, Jiřího Sopka a Petra Nikla. Stručného průvodce výstavou "Znovuzrození v gobelínu" můžete zakoupit na pokladně výstavy v
Císařské konírně za 20 Kč.
Manufaktura se zabývá restaurováním historických děl, také ručním tkaním klasických gobelínů, koberců a uměleckých tapiserií. Založena byla v roce 1898.
O výstavě:
Výstava o zázraku znovuzrození výtvarné předlohy v gobelínu představuje tvorbu Moravské gobelínové manufaktury, která ve Valašském Meziříčí pokračuje ve 125leté tradici tkaní tapiserii v českých zemích. Stěžejní kolekcí je pro výstavu realizovaný unikátní cyklus jedenácti rozměrných gobelínů, inspirovaný expresivními linořezy Josefa Čapka. Celý soubor výmluvně promlouvá o nadčasovém humanistickém odkazu Josefa Čapka, zapřisáhlého antimilitaristy. Tvorbu první české gobelínové dílny reprezentují dále tapiserie utkané podle předloh vynikajících českých umělců – Mikuláše Medka, Karla Malicha, Jiří-ho Sopka a Petra Nikla.