V Račiněvsi se rozhodli pro obnovení staré polní cesty, která bude sloužit jako relaxační zóna. Podél cesty je nově vysázena alej o 91 stromech a 65 keřích. Tato alej je pojmenována po siru Nicholasi Wintonovi.
Nicolas Winton mladší, syn slavného zachránce 669 československých dětí, přijel na pozvání Nadace Partnerství a Rotary International do České republiky, aby se připojil k oslavám Dne vzniku nezávislého Československa 2022 a pomohl vysázet pamětní Alej svobody na památku svého otce.
Prvním stromem aleje v Račiněvsi je vzácná moruše černá – přímý potomek vypěstovaný z roubu 200 let starého stromu přímo z Wintonovy zahrady. Nová alej symbolicky na dohled od hory Říp je již pátou Alejí svobody v řadě. Tradici putovních výsadeb založila Nadace Partnerství jako součást oslav sta let Československa v roce 2018 právě pod Řípem. Jedná se o každoroční vyvrcholení celorepublikové výsadbové iniciativy Sázíme budoucnost.
Patronem Aleje se stal brněnský rodák, světoznámý česko-americký výtvarník a spisovatel Petr Sís, který loni u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu vydal knihu s názvem Nicky a Věra. Celobarevné kreslené vydání vypráví o zachránci stovek českých dětí a je určeno dětem i rodičům.
Objevte Alej svobody pod Řípem v Račiněvsi, relaxační zónu s 91 stromy a 65 keři jako poctu siru Nicholasu Wintonovi, zachránci dětí.
Sir Nicholas Winton byl známý jako zachránce 669 československých dětí během druhé světové války.
Alej svobody je relaxační zóna v Račiněvsi s alejí o 91 stromech a 65 keřích pojmenovaná na počest sir Nicholase Wintona.
Alej slouží jako pamětní místo uctívající památku sir Nicholase Wintona a je součástí každoroční výsadbové iniciativy Sázíme budoucnost.
Prvním stromem v aleji je vzácná moruše černá, která je přímým potomkem 200 let starého stromu z Wintonovy zahrady.
Patronem Aleje svobody se stal Petr Sís, světoznámý výtvarník a spisovatel, autor knihy o Nicky a Věře věnované památce zachráněných dětí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.