ÚvodAktualityJediná v Česku: do unikátní databáze vysazených stromů může přispět každý
Příroda

Jediná v Česku: do unikátní databáze vysazených stromů může přispět každý

  • 5. května 2025
Iniciativa Sázíme budoucnost rozvíjí už od roku 2019 unikátní databázi stromů vysazených do české krajiny a měst. Za posledních šest let přibylo v České republice téměř 4,8 milionu stromů. Za loňský rok jich do databáze iniciativy lidé zaregistrovali 437 tisíc. Díky zapojení více než 130 tisíc dobrovolníků se podařilo ozelenit 10 618 lokalit. Nový strom může na web sazimebudoucnost.cz registrovat každý. Přispěje tak k rozšíření cenné databáze a aktivně podpoří udržitelnou budoucnost.
dubisko valašiskoCílem iniciativy Sázíme budoucnost je vrátit život do naší krajiny a zvýšit povědomí široké veřejnosti o významu zeleně v krajině z hlediska stability a udržitelnosti ekosystémů. Stromy jsou klíčové jak pro zachování a rozvoj biodiverzity, tak pro adaptaci na změnu klimatu. Jsou naší nejúčinnější klimatizací.

Zaregistrujte na webu sazimebudoucnost.cz stromy, které jste vysadili – klidně i ty na vaší zahrádce. Pomozte změřit výsledek našeho společného úsilí. Každý nový strom přispívá ke zlepšení klimatu, zadržování vody i podpoře biodiverzity.

V rámci iniciativy Sázíme budoucnost mohou žadatelé získat až 140 000 Kč na výsadbu stromů, keřů a další adaptační opatření ve volné krajině. Aktuální výzva je určena obcím, neziskovým organizacím, školám i dalším právnickým osobám a je otevřena do 31. července 2025. Cílem výzvy je posílit odolnost české krajiny vůči klimatické změně a zapojit veřejnost do zlepšování životního prostředí. Podpořeny budou například výsadby stromů, obnova polních cest, tvorba travních pásů, úprava drobných vodních toků, nebo péče o prameny a studánky. Podmínkou je realizace na veřejně přístupném místě a závazek k následné péči o vysazené dřeviny po dobu minimálně pěti let.Projekty budou hodnoceny mimo jiné podle zapojení veřejnosti, využití původních druhů dřevin a reálnosti navržené následné péče. Celkem bude rozděleno přibližně 2 miliony korun.
 

Stromové hity: dub, lípa a borovice, z ovocných pak třešeň a nový chatbot

třešeňShromážděná data o nových výsadbách mimo les ukazují, že v Česku vítězí dub, následovaný lípou, javorem a borovicí. Z ovocných stromů je nejoblíbenější třešeň.

Nejvíce se sází ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V zapojení dobrovolníků jsou nejúspěšnější města a obce, ale velké zásluhy si připisují i spolky a neziskové organizace. Obecně vznikají především nové aleje a samostatně stojící stromy.

S rozpoznáním poškozených stromů ve volné krajině pomůže nový chatbot Sázíme budoucnost. Tento nástroj pro terénní monitoring, vyvinutý ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, umožní zájemcům zdokumentovat zanedbané výsadby ve svém okolí.

Iniciativu Sázíme budoucnost založila Nadace Partnerství, která poskytuje granty na výsadby, díky kterým obce, spolky, školy ale i hasiči nebo skauti vysazují aleje, sady nebo stromy v ulicích. O takto vysazené stromy i pečují.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Švestková alej Karla Klostermanna ve Strakonicích Příroda

Švestková alej Karla Klostermanna ve Strakonicích

V roce 2023 uplyne 100 let od úmrtí spisovatele Karla Klostermanna, který výraznou část života strávil na Strakonicku. Na jeho počest vzniká alej se švestkami.

Skautská alej v obci Paseka Příroda

Skautská alej v obci Paseka

V roce 2022 vysázeli skauti alej stromů v obci Paseka, v roce 2023 v tom budou pokračovat.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Alej v obci Vražné – 200 hrušní pro J. G. Mendela Příroda

Alej v obci Vražné – 200 hrušní pro J. G. Mendela

Na podzim 2022 vznikla v části obci Vražné Hynčice nová alej stromů, konkrétně se jedná o 200 hrušní.

Lukavický dub – Strom roku 2024 Příroda

Lukavický dub – Strom roku 2024

Stojí hrdě na místě bývalého ausperského velkostatku, jehož správa kdysi usilovala o jeho zničení. Dosáhnout svého chtěla odvozem hlíny od kořenů. Naštěstí neuspěla. Dub, který odolal pokusům o likvidaci i orkánu Kyrill svou mohutností vytváří dokonalý stín, k odpočinku dětí i dospělých.

Anketu Alej roku 2024 vyhrála exotická Platanová alej u pivovaru v Protivíně

Anketu Alej roku 2024 vyhrála exotická Platanová alej u pivovaru v Protivíně

Alejí roku se stala vzácná platanová alej v Protivíně. Soutěž o nejkrásnější alej vyhlašuje pravidelně už čtrnáct let spolek Arnika. Do ročníku 2024 nominovali lidé 59 alejí a stromořadí z dvanácti krajů v České republice a Hlavního města Prahy. Smyslem soutěže je prohloubit zájem lidí o stav veřejné zeleně.

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Netušíte kam na výlet? Vyrazte do přírody, za stromy, které v minulosti vyhrály titul Strom roku. Anketa Strom roku vznikla v roce 2000 v Brně, založil ji místní Svaz ochránců přírody. Před více než 20 lety převzala anketu Nadace Partnerství, která z ní vybudovala celorepublikovou a nakonec i celosvětovou soutěž Evropský strom roku. Nositelem titulu Strom roku České republiky 2024 je Lukavický dub.

Výlety za památnými stromy: znáte naše nejkrásnější buky?

Výlety za památnými stromy: znáte naše nejkrásnější buky?

Buk lesní je původním druhem stromů v České republice. Naši předkové jej měli ve velké úctě. Odedávna byl buk považován za strom, poskytující ochranu v nejistých časech. Také symbolizuje pevné zdraví – dodnes se dochoval příměr, že je někdo „zdravý jako buk“. Zajímavé je, že do buku neuhodí blesk, neboť buk má kořeny vedoucí jen povrchovou vrstvou půdy, a proto blesky nepřitahuje. V naší republice máme spoustu velmi zajímavých starobylých i mladších, přesto památných buků. Nechybí zde ani celé lesy buků – bučiny, které lákají k příjemné procházce.

Alej svobody sira Wintona pod Řípem Příroda

Alej svobody sira Wintona pod Řípem

V Račiněvsi se rozhodli pro obnovení staré polní cesty, která bude sloužit jako relaxační zóna. Podél cesty je nově vysázena alej o 91 stromech a 65 keřích. Tato alej je pojmenována po siru Nicholasi Wintonovi.

Výlety za památnými stromy: poznejte kaštany, břestovce a další raritní listnáče

Výlety za památnými stromy: poznejte kaštany, břestovce a další raritní listnáče

V dnešní výpravě za památnými stromy připomeneme hlavně kaštany, která právě nyní krásně kvetou, ale také břestovce, jilm, javor, jinan a další krásné listnáče. Nebudou chybět ani zástupci ovocných stromů, jako je hrušeň nebo oskeruše.

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Jablka, maliny, borůvky nebo mandle... Vypravte se na místa, která se po ovoci buď jmenují, anebo jej připomínají. Objevíte zajímavé rozhledny, ovocné stezky a sady, zahrady, aleje i další zajímavosti. Slyšeli jste například o rozhledně Borůvka nebo Jahůdka? K návštěvě láká také borůvková zahrada, alej jedlých kaštanů v Nasavrkách nebo oskeruše na Slovácku. S námi objevíte řadu dalších "ovocných" míst. Stačí si jen vybrat...

Výlety za památnými stromy: do lesa za nejstaršími jehličnany

Výlety za památnými stromy: do lesa za nejstaršími jehličnany

Udělejte si procházku do lesa, kde to doslova voní jehličím. Víte, kde hledat nejstarší smrk, tis, největší strom Česka anebo kde rostou nejstarší jedle u nás? Na všechny tyto otázky naleznete odpověď v dnešním putování za památnými stromy.

Výlety za památnými stromy: poznejte příběhy našich nejzajímavějších lip

Výlety za památnými stromy: poznejte příběhy našich nejzajímavějších lip

Že je lípa českým národním stromem je známá věc. Víte ale, od kdy je považována za jeden ze symbolů České republiky? Prozradíme vám i to, která lípa je u nás nejstarší nebo která z našich lip má nejmohutnější kmen. Většina starobylých stromů má i svůj originální příběh – a až si některou z lip budete prohlížet zblízka, určitě si na něj vzpomenete.

Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 se stala Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově. Hruška získala 6 433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Vloni zvítězila rovněž hrušeň z Příbramska, před třemi lety zase jabloň.

Výlety za památnými stromy: znáte naše legendami opředené borovice?

Výlety za památnými stromy: znáte naše legendami opředené borovice?

Borovice lesní, někdy zvaná také sosna, je v České republice původním druhem jehličnanu, který roste napříč kontinentem, od Atlantiku přes celou Evropu a Sibiř téměř k Pacifiku. Ve Skandinávii zasahuje až za polární kruh. Protože je odolná proti chladu a její jehličí neopadává, stala se symbolem odolnosti, odhodlání, dokonalosti a trpělivosti. A jak to bývá, mnoho borovic na našem území je spjato s originální legendou, pověstí anebo historickým příběhem. Pojďme si připomenout ty nejzajímavější z nich.

Výlety za památnými stromy: poznejte naše nejvzácnější modříny

Výlety za památnými stromy: poznejte naše nejvzácnější modříny

Modřín opadavý (někdy nazýván také evropský) je u nás poněkud opomíjenou dřevinou. Na rozdíl od jiných stromů si jej nelze splést – jako jediný jehličnan u nás se na podzim zbarvuje dožluta a na zimu shazuje své jehlice. V současné době zastupuje v našich lesích necelá čtyři procenta druhové skladby. Na některých místech roste odpradávna jako původní evropská dřevina, jinde byl vysazen uměle. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější modříny, které u nás rostou.

Evropským stromem roku se stal Strom čarodějnic ze Španělska, česká jabloň skončila sedmá

Evropským stromem roku se stal Strom čarodějnic ze Španělska, česká jabloň skončila sedmá

Tisíciletý dub z Leciny se ze severu Španělska přezdívaný Strom čarodějnic zvítězil jako 11. Evropský strom roku. V anketě pořádané Nadací Partnerství získal více než 104 tisíc hlasů. Stříbro putuje do Itálie, kde Tisíciletý platan z Curingy vybojoval přes 78 tisíc hlasů. Bronz slaví v Rusku, na 66 tisíc hlasů si odnáší Starověký platan. Česká favoritka Jabloň u Lidmanů zůstala v konkurenci 13 dalších evropských zemí sedmá, podpořilo ji 32 tisíc hlasujících.

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby

Duby jsou původními druhy stromů České republiky. Na našem území máme několik stromů, které pamatují velmi dávné časy, rostou a žijí již téměř tisíc let. Pojďte se s nimi seznámit a udělat si výlet k těmto nádherným zeleným velikánům. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější duby, které u nás doslova zakořenily a po mnoho generací se těší velké úctě.

Další aktuality

Den botanických zahrad: poznejte pestrobarevný svět květin a vzácných dřevin

Na 22. května připadá každoročně Den botanických zahrad, který organizuje Unie botanických zahrad ČR. V zahradách, které se k oslavám připojují, jsou vždy připraveny akce pro veřejnost, jejichž cílem je seznámit návštěvníky s činností botanických zahrad, jejich sbírkami i významem pro uchování přírodního a kulturního dědictví. V tento den se také otevírají zahrady, které nebývají běžně přístupné.
20. květen 2025 12:30
Příroda

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 7. – 8. června 2025, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 16:51
Příroda

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!
19. květen 2025 15:00
Příroda

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 8:00
Příroda

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
18. květen 2025 15:33
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
17. květen 2025 15:00
Příroda

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Uvidíte kvést magnólie, šeříky, azalky, dříny i nádherné rododendrony. Z cibulovin potěší pivoňky, kosatce, narcisy, macešky, pozdní tulipány, gladioly nebo hořce.
12. květen 2025 18:00
Příroda