Novinkou roku 2022 v areálu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici je arboretum. V této zahradě uvidí návštěvníci dřeviny oblíbené v době baroka, které zdobily většinu klášterních areálů.
Základ arboreta tvoří staré odrůdy ovocných stromů, jako například mišpule, kdouloň nebo různé druhy peckovin. Zajímavostí je keř klokoče zpeřeného, jehož semena byla používána k výrobě růženců. Zahradu dotvářejí záhony s růžemi mnohokvětými, svídou, hortensiemi, levandulí, kopretinami, hvozdíky, violkami vonnými, rozrazilem a liliemi. Stinný kout východního nádvoří vyplňuje záhon s udatnou, čechravou, bohyškami a kapradím.
Díla situovaná v zahradě představují umělecký odkaz 20. století. Socha Oráče z roku 1936 je prací plzeňského sochaře Otakara Waltera (1890-1963). Ke zpěvu četného ptactva slétajícího se ke kamennému pítku zaznívá odbíjení obnovených barokních hodin a zvonu z věží proboštství.
Objevte nově otevřené arboretum v Mariánské Týnici, kde naleznete historické odrůdy stromů a umělecká díla z 20. století.
Novinkou je arboretum v Mariánské Týnici.
V arboretu lze vidět staré odrůdy ovocných stromů jako mišpule a kdouloň, různé druhy peckovin a keře jako klokoč zpeřený.
Semena keře klokoče zpeřeného byla používána k výrobě růženců.
Návštěvníci najdou růžemi mnohokvěté, svídu, hortensie, levanduli, kopretiny, hvozdíky, vonné violky, rozrazil a liliemy.
V zahradě se nachází socha Oráče z roku 1936 od plzeňského sochaře Otakara Waltera.
Návštěvníci mohou slyšet zpěv ptactva a odbíjení obnovených barokních hodin a zvonu z věží proboštství.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.