Kralovice

Počátky města na severním Plzeňsku byly po staletí spojené s cisterciáckým klášterem v nedalekých Plasích. Z nařízení jeho opata se na počátku 18. století začala na návrší nad Kralovicemi budovat nejvýraznější dominanta širokého okolí, poutní místo v Mariánské Týnici.

Oblíbené ve městě

Objevte poutní místo v Mariánské Týnici

Autorem velkoryse navrženého poutního areálu v Mariánské Týnicikostelem Zvěstování Panny Marie, proboštstvím a ambity byl architekt J. B. Santini, ovšem stavba se protáhla až do zrušení mateřského kláštera v Plasích.

Mariánská Týnice se dočkala oprav teprve během druhé poloviny 20. století, dnes tu sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska. K vidění je například kolekce litinových kamen s bohatou výzdobou vyráběných v 19. století Metternichovou železnou hutíPlasích.
 

Otrávení Gryspekové?

Součástí kralovického kostela sv. Petra a Pavla je hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Páně s hrobkou, v níž jsou v prosklených rakvích uloženy slavné kralovické mumie, neobvykle zachovaná těla příslušníků šlechtického rodu Gryspeků. Podle legendy se starý a slavný rod svérázným způsobem vyhnul potupě pobělohorské porážky, když se všichni jeho členové sešli k poslední hostině, rozloučili se a nechali okolo stolu kolovat pohár s jedem. Do hodiny prý byli všichni mrtví.
 

Krajinou kolem Berounky a Střely

Krajinou kolem Kralovic a Mariánské Týnice vás provede stezka, jejímž hlavním motivem je křesťanství; v Bílově na ni navazuje stezka věnovaná slovanským bohům. Muzeum v blízkých Kožlanech mapuje osudy tamního rodáka, politika Edvarda Beneše, pro relaxaci využijte kralovické koupaliště, in-line dráhu a sportovní hřiště. K výletu láká i zřícenina hradu Krašov a Odlezelské jezero s vodopády, údajně nejmladší jezero v Česku, které vzniklo sesuvem půdy po přívalových deštích v květnu 1872.

Turistická informační centra


Historickým motoráčkem do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Kralovice, Plzeňský kraj

Komentovaná prohlídka – Letecká válka nad severním Plzeňskem 1944-1945

Přijměte pozvání na komentovanou prohlídku výstavy věnované leteckým bitvám nad severním Plzeňskem z let 1944–1945, která se koná 18. 7. 2025 od 17:00 s Mgr. Karlem Foudem v malé výstavní síni Hospitium.
Kralovice, Plzeňský kraj

Královské koncerty barokní Francie

Uznávané mezinárodní trio představí "zlatý věk hudby" na dvoře Ludvíka XIV.
Kralovice, Plzeňský kraj

Historickým motoráčkem do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Kralovice, Plzeňský kraj

Kralovický rychlík

Kralovický rychlík je nejrychlejším železničním spojením Prahy se západním Rakovnickem a se severním Plzeňskem. Rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Rakovník do Kralovic a zpět, a to vybrané dny.
Kralovice, Plzeňský kraj

Historickým motoráčkem do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Kralovice, Plzeňský kraj

Historickým motoráčkem do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Kralovice, Plzeňský kraj

Salon 2025

Srdečně zveme 25. 6. 2025 od 17 hodin na slavnostní zahájení výstavy výtvarných umělců severního Plzeňska Salon 2025. Výstava se koná v refektáři muzea do 31. 8. 2025.
Kralovice, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Kralovice

Barokní hospodářský dvůr Hubenov

Areál dvora Hubenov je díky výraznému architektonickému řešení Jana Blažeje Santiniho dokonalou ukázkou toho, že ani běžná zemědělská činnost není překážkou pro mimořádný umělecký výkon.
Kralovice, Plzeňský kraj

Hrad Krašov – malebný výhled na řeku Berounku

Malebná zřícenina hradu Krašova stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky jihovýchodně od Kralovic na Plzeňsku. Krašov je jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás.
Kralovice, Plzeňský kraj

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.
Kralovice, Plzeňský kraj

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Kralovice, Plzeňský kraj

Expozice rodu Gryspeků

Už jste někdy byli v západočeských Kralovicích? Věnujte tomuto městečku svou pozornost a jeho výjimečné stavbě kostela sv. Petra a Pavla, v jehož podzemní kryptě se nacházejí nejstarší české mumie.
Kralovice, Plzeňský kraj

Letní kino Kralovice

Letní kino vzniklo v 50. letech 20. století. Jedinečné letní kino, kde si můžete užít hvězdy na plátně i obloze.
Kralovice, Plzeňský kraj

Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků

Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven na konci 13. století a renesančně přestavěn v 16. století Floriánem Griesbeckem. Součástí kostela je hřbitovní kaple s hrobkou, kde se nacházejí mumie této rodiny. V kapli Nejsvětějšího srdce Páně vznikla expozice tohoto rodu, která je od června 2014 přístupná.
Kralovice, Plzeňský kraj

Arboretum v Mariánské Týnici

Novinkou roku 2022 v areálu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici je arboretum. V této zahradě uvidí návštěvníci dřeviny oblíbené v době baroka, které zdobily většinu klášterních areálů.
Kralovice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Kostely, které předpovídají smrt a další zajímavá místa na Plzeňsku

Na návrší nad vsí Všekary stojí osamocený kostel sv. Barbory. Příchozím už zdálky ukazuje svou barokní krásu, zblízka však poznáte, že se zvolna mění ve zříceninu. Říká se o něm, že si místo pro stavbu zvolil sám, ale zřejmě si nevybral příliš dobře.

Výlet do Slavkovského lesa nejen za přírodními skvosty

Výlet vás zavede do samotného srdce Slavkovského lesa, kde v Bečově nad Teplou navštívíte majestátní hrad se zámkem, podíváte se do Muzea motocyklů a vystoupáte na Slavkovský les z výšin rozhledny na Krásenském vrchu a v závěru navštívíte muzea v Krásně a v Horním Slavkově.
Bečov nad Teplou a okolí, Cesty poznání

Výlet do Plas za zázrakem stojícím na vodě

Cisterciácký klášter v Plasích založil před rokem 1146 kníže Vladislav II., současnou podobu areál získal během velkolepé barokní přestavby dle plánů J. B. Matheye a J. B. Santiniho. Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném. Stavba byla v době svého vzniku unikátní, protože její základy v podmáčeném terénu spočívají na 5 100 dřevěných pilotech a roštu, tvořeném dubovými trámy.