Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v srdci Českých Budějovic, Žižkova třída, unikátní je především svojí novorománskou architekturou a výzdobou v beuronském uměleckém stylu. Sousedí také s mateřincem kongregace bratří Nejsvětější Svátosti – Petrini, kteří nad celým areálem drží ochranou ruku.
Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v srdci Českých Budějovic, Žižkova třída, unikátní je především svojí novorománskou architekturou a výzdobou v beuronském uměleckém stylu.
Byl vystavěn mezi lety 1899 a 1900, kdy nahradil kapli Panny Marie Lurdské. Vznik je spojen s významným jménem Václava Klementa Petra, zakladatele Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti. Jím založená řeholní kongregace, někdy také řád Petrini, podle jména zakladatele, byla první, ryze českou, mužskou řeholní komunitou, která sloužila jako azyl pro děti z chudých venkovských rodin a sídlo pro několik řemeslných dílen.
Celé období druhé světové války statečně odolávali nacistickému běsnění, ale po roce 1948 stihl kostel a řád nešťastný osud v podobě komunistického režimu a jeho násilných represí, které vyvrcholily v rámci Akce K z 13. na 14. dubna 1950, která měla za následek likvidaci stovek řeholních domů a internaci tisíců řeholníků v Československu. Po roce 1989 byl kostel a řád Petrini úspěšně obnoven.
Poznejte novorománský kostel Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích, jeho historii a obnovu po roce 1989.
Nachází se v srdci Českých Budějovic na Žižkově třídě.
Areál je známý svou novorománskou architekturou a beuronským uměleckým stylem.
Byl postaven mezi lety 1899 a 1900.
Sloužila jako azyl pro děti z chudých venkovských rodin a sídlo pro řemeslné dílny.
Areál odolával nacistickému běsnění během druhé světové války a byl zasažen komunistickým režimem po roce 1948.
Byl zasažen Akcí K, která měla za následek likvidaci řeholních domů a internaci řeholníků.
Po roce 1989 byl kostel i řád Petrini úspěšně obnoven.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.