Zámecký areál ve Valči na Karlovarsku skrývá mnoho pokladů. Vedle Kuksu disponuje největším množstvím soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Některé je možné uvidět venku, ale většina z nich je prezentována v unikátní audiovizuální expozici.
Valeč v Čechách je málo známým pokladem italského baroka, který se nachází v podhůří nepřístupných
Doupovských hor nedaleko
Karlových Varů. V
zámeckém areálu nalezneme zámek, budovu antického divadla
Teatron, palmový skleník a další
skvosty. Zahradu zdobí i
sochy z dílny. Naprostým unikátem je pak
lapidárium 28 originálních soch, které si návštěvníci můžou prohlédnout v
nové multimediální expozici.
Tyto sochy z dílny známého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho synovce Antonína zdobily dříve zámecký areál. Představují
alegorie lidských vlastností a
postavy z řecké mytologie. Doplňovaly je desítky terakotových soch a honosná zahradní architektura.
Jaké postavy sochy znázorňují
V lapidáriu je možno vidět nejen sochy, jejichž
kopie jsou k vidění v zámeckém parku (Dídó, Chronos a Selené, Chronos a Éós, Olympos, Silénos,
Satyr,
Pan, Dionýsos, Atys a Ia, Hermés a Afrodita,
Meleagros a Atalanta,
Afrodita, Deméter,
Áres,
Hérakles,
David –
s nově domodelovanou hlavou, a nakonec již zmíněná socha hraběte Šporka), ale také ty, jejichž kopie byly z parku odcizeny v letech 2003–2004 (Marnivost, Lstivost, Skromnost, Filozofie, Básnictví, Polyhymnia a sousoší
Dionýsos a Persefona). Jako úplná novinka pro ty, kteří znají jen stávající kopie soch v parku, jsou sochy Závist, Věrnost, Perseus a Andromeda,
Obětování Ifigenie. Od nich se kopie do parku nikdy nedělaly.
Audiovizuální lapidárium originálních soch Matyáše Bernarda Brauna
V objektu bývalé zámecké kovárny vzniklo v roce 2020 lapidárium pro sochy, které měří od 195 do 300 centimetrů. Sochy postav řecké mytologie vytvořil Matyáš Braun pro Valeč kolem roku 1735. Expozice je audiovizuální – sochy doplňují světelné a zvukové efekty a návštěvníci si mohou volit z několika scénických režimů. Na přípravě lapidária se podíleli studenti a učitelé ze Západočeské univerzity, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Sochy jsou prezentovány pomocí scénických světel a zvuku s možností nastavení různých atmosfér. Soubor soch a sousoší, které původně stávaly na zámeckých terasách, jsou prezentovány v novém prostoru a kontextu.
Expozice je nainstalována tak, aby se návštěvníci mohli tváří v tvář se sochami skutečně setkat. Možnost vstoupit mezi sochy a v bezprostřední blízkosti za doprovodu audiovizuální kulisy přináší ojedinělý prožitek, který spojuje tři staletí staré originály se současným světem. Historie a současnost jsou na místě přítomné spolu, stejně jako den s nocí a tma se světlem. Třešničkou celé instalace je pak izolovaná socha Filozofie, za kterou je třeba podniknout lehce dobrodružnou cestu nebo jí spatřit pouze z povzdálí.
Otevírací doba
Park je celoročně přístupný a vstupné je dobrovolné. V infocentru Prádlena krom občerstvení zakoupíte vstupenky lapidária i do zámku (bez průvodce, k dispozici je průvodcovský text). V sezóně lze expozice navštívit i v rámci akraktivní noční prohlídky o víkendech, otevírací dobu je vždy lepší ověřit na zámeckém webu. V areálu zámku je také dostupné ubytování. Celkem je na zámku k dispozici 15 lůžek v 1. patře správní budovy. Lze pronajmout i sál ve správní budově, přilehlé prostory. Celý areál je unikátním místem např. pro svatební obřad.
Cestování bez bariér
Bezbariérově se dostanete do zámeckého parku oběma vstupními branami. Bezbariérové je také zázemí společenských prostor ve správní budově zámku. Park je celoročně volně přístupný od úsvitu do soumraku.