Beuronská kaple neboli Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v Teplicích je pravděpodobně nejstarší plně dochovanou památkou v beuronském stylu v České republice. Kaple je přístupná veřejnosti dle otevírací doby.
Z historie kaple
Roku 1865 vznikl v místech dnešní rušné Alejní ulice klášter sester boromejek, který fungoval jako penzionát pro dívky z lepších rodin. A že tu těch lepších rodin tehdy bylo. Nově založenou kapli o velikosti menšího kostela nechala matka představená vymalovat. Na pomoc si dle doporučení pozvala benediktiny z Beuronu, kteří v té době sídlili v pražských Emauzích.
Řada památek zdobených v tomto stylu, a to nejen na území ČR, byla částečně, či zcela zničena. Co nestihla pokazit válka, spolehlivě dokončili komunisté. V případě Teplic vyhnali poslední sestry boromejky, z kaple udělali sklad zeleniny, do nástěnných maleb zasekali elektrické rozvody a aby všem svatým šla hlava kolem, nainstalovali do nich světla.
Po revoluci byla kaple za pomoci veřejných sbírek opravena a dnes je tou nejstarší plně dochovanou památkou v beuronském stylu na našem území.
Beuronská kaple je významná historická památka v Teplicích známá jako nejstarší plně dochovaná stavba v beuronském stylu v České republice.
Beuronská kaple neboli Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v Teplicích je historická památka ve stylu beuronské umělecké školy.
Nachází se v Teplicích, na Alejní ulici.
Kaple byla založena roku 1865 jako součást kláštera sester boromejek a sloužila jako penzionát pro dívky z lepších rodin.
V době komunismu byly sestry vyhnány, kaple byla používána jako sklad zeleniny, do nástěnných maleb byly zasekány elektrické rozvody a světla.
Po revoluci byla kaple opravena s pomocí veřejných sbírek a dnes je plně dochovanou památkou v beuronském stylu.
Kaple reprezentuje beuronský styl, což je umělecký směr založený v německém Beuronu benediktiny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.