Bílou Skálu rozhodně neobjevíte na mapě Brd na první pohled. Je to vcelku nenápadný, menší (jen 721 m vysoký) vrch v okrajové části středních Brd, zvedající se pár kilometrů západním směrem od obce Láz.
Čím je
Bílá Skála zajímavá? Jednoduše řečeno: je jiná. Asi nejlépe patrné je to na jejím podloží – není totiž jednotné po celé délce hřebene. Pokud
odbočíte z lesních cest obkružujících hřeben Bílé Skály a vydáte se
terénem přímo po hřebenu, zjistíte, že hřeben začíná od západu klasickými slepencovými skalkami. Nejsou však příliš vysoké, jen pár metrů
zvětralých skalních bloků, porostlých pestrou směsicí borovic, smrků, modřínů a několika vtroušených listnáčů, zejm. dubů. Dále
k východu se hřeben rozšiřuje a je méně skalnatý.
K Bílé skále stoupá jen lesní cesta (asi 200 m). Místo je to poměrně
odlehlé, turisticky neznačené. Pod jejím vrcholem vás určitě zujme mohutný
vykotlaný dub.
Na romantickou Bílou skálu ve Středních Brdech se asi
nejlépe dostanete z obce Láz. Vydáte-li se sem na kole (trasa 8190 až k odbočce na Kormundovku) či pěšky, musíte se vydat po silničce směrem na Nepomuk. Po 1 km z této cesty odbočíte vpravo
na lesní cestu s názvem Andělská a po dalším kilometru stoupání narazíte na odbočku vpravo Kormundovku (obě cesty jsou označené tabulkou) a to už budete kousek od Bílé skály.
Cesta Kormundovka získala své jméno
po lázském pytlákovi Kormundovi. Ten prý převážně touto cestou chodil pytlačit. Hajní a ostatní lesníci na něj měli spadeno, ale údajně jej při činu nikdy nedopadli. Kormunda se prý ve zdraví dožil úctyhodných 105 let.
Ponorte se do spojení neobvyklé přírody a histórie pytláctví na málo známé, ale fascinující Bílé Skále ve Středních Brdech.
Bílá Skála se nachází v okrajové části středních Brd, několik kilometrů západně od obce Láz.
Vrchol Bílé Skály dosahuje výšky 721 metrů.
Podloží na Bílé Skále není jednotné na celém hřebeni. Na západě začíná klasickými slepencovými skalkami, které nejsou velmi vysoké, a směrem na východ je hřeben méně skalnatý.
Na Bílé Skále rostou borovice, smrky, modříny a jsou zde vtroušené i některé listnaté stromy, zejména duby.
Nejlepší přístup je z obce Láz, kde se můžete vydat po silničce směrem na Nepomuk, odbočit na lesní cestu Andělská, a následně na odbočku Kormundovku, která vás dovede až k Bílé Skále.
Ne, místo je poměrně odlehlé a turisticky není značené.
Cesta Kormundovka je pojmenovaná po lázském pytlákovi Kormundovi a vedla by k Bílé Skále. Je známá tím, že byla používána pro pytlačení.
Kormundovka byla pojmenována po pytlákovi Kormundovi, který se tomuto koníčku věnoval a údajně se nikdy nedopadl při činu. Prožil až do věku 105 let.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.