ÚvodAktualityCo navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán
Příroda

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, naše nejvyšší vnitrozemské pohoří. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.
V lednu 2016 armáda zpřístupnila velkou část bývalého vojenského prostoru v pohoří Brdy. V roce 2018 pak Klub českých turistů doznačil síť turistických pěších tras o celkové délce 250 km. Pro milovníky jízdy na kole však značení nebylo valné. To vše se změnilo a  v Brdech přibylo na 270 km tras pro cyklisty. Od léta 2024 je v Brdech kompletně vyznačená Brdská hřebenovka, pěší stezku o délce 120 kilometrů. Vede od Jíloviště na okraji Prahy až do Spáleného Poříčí na jihu Plzeňska. Dálková trasa propojuje nejkrásnější místa Brd, včetně nejvyššího vrcholu Tok (865 metrů nad mořem), Padrťských rybníků, brdského Olympu – hory Plešivec a poutního areálu Skalka u Mníšku pod Brdy.

50 tipů pro pěší výlety v Brdech
 

Nejdelší trasou z Obecnice do Rožmitálu

vrchol tokPáteřní pěší trasa vede přes Brdy z obce Obecnice (u Příbrami) nejkrásnějšími partiemi pohoří. Zavede turisty na nejvyšší vrchol Tok (865 m), do lesa Kvaň, k potoku Reserva, na rozcestí Tři Trubky a k malebným Padrťským rybníkům (Dolejší a Hořejší). Vznikly zřejmě v 16. století u železářské vsi Padrť. Žijí tu například vydry a čápi černí, vzácně můžete zahlédnout orla mořského. Poblíž cesty z Míšova k Hořejšímu padrťskému rybníku navíc objevíte zbytky tajemného gotického kláštera Teslíny. Dále trasa vede k obci Míšov, skalám pod Maráskem, k vrchu Třemšín (827 m) a značení končí v Rožmitálu pod Třemšínem. Celková délka trasy je 50 km.
 

Zámeček Tři Trubky, Hamr Dobřív a Strašice

tři trubkyPěkný výlet si uděláte ze Strašic, kde bývá otevřeno Muzeum Středních Brd. Modrá značka vás provede údolím potoka Klabava povede kolem bývalé hájovny Amerikaloveckému zámečku Tři Trubky, který si uprostřed lesů nechal roku 1891 postavit hrabě Jeroným Colloredo-Mansfeld. Památkově chráněný zámeček v údolí Padrťského potoka je jednou ze vstupních bran do unikátní přírodní rezervacey na území CHKO Brdy a vznikl tu nový Dům přírody Brd. Najdete tu několik expozičních ploch, které jsou věnované rostlinám na Brdech, živlu voda a jeho zdrojům i využitelnosti.

hamr DobřívOd Tří Trubek se vydejte po žluté značce ke Skládané skále. Cesta podél potoka Klabavy a Ledné vás přivede po žluté značce do obce Dobřív, kde najdete nejstarší vodní hamr v České republice. Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pak pochází z předminulého století. Říčka Klabava ubíhá podél modré značky ke hradišti Vimberk a odtud je to již kousek zpět do Strašic. Celkem měří okruh 23 km.
 

Z Chaloupek k hrádku Valdek nebo Jindřichovu skálu

BrdySkvělým východiskem je na Hořovicku i obec Chaloupky. Odtud můžete podniknout výlety ke zřícenině hradu Valdek či přes les do Jinců.

K návštěvě láká také zaniklá vesnice Hrachoviště anebo Jedová hora se šachtou Barbora a 72 metrů hlubokou těžební jámou, do níž je možné nahlédnout přes zábradlí a bytelnou mříž. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani skalní útvar Jindřichova skála. Otvírá se z ní výhled na zříceninu hradu Valdek a pod ní je jedno z velkých brdských kamenných moří.
 
Milovníci dlouhých túr mohou z Chaloupek přes hluboké brdské lesy a rozcestí Na Hlíně, Jinecká Baština, U Tří fořtů a Dlouhý kámen dojít až na vrchol Tok. Zpět se dá do Chaloupek dojít přes bývalé vojenské letiště pod Hejlákem a Malou Vísku. Celkem tato trasa měří 26 km.
 

Jak dobýt Prahu?

Brdy rybníkyChystáte se dobýt druhý největší brdský vrchol Prahu? Nejsnazší cesta vede z obce Nepomuk (u Rožmitálu p. Třemšínem) po modré značce k rozcestí U sv. Jana a pak dále po žluté až na 836 m vysoký vrchol s televizním vysílačem a meteoradarem.  
 
vrcholu Prahy nemusíte pospíchat – krásná je procházka k Padrťským rybníkům po modré značce. Zpátky pak můžete jít po zelené pod Jahodovou horou do obce Buková a následně ještě kousek do Nepomuku. Celkem ujdete 23 km. Kratší cesta od Hořejšího rybníka do Nepomuku vede po cyklotrase 2273, okruh tudy měří 19 km.
 

Nejkrásnější cyklovýlety na Brdech

cylistaV Brdech je vyznačeno na 270 km cyklotras. Cyklistům slouží také mobilní aplikace. Díky ní se uživatelé dozví řadu užitečných informací, například zda je trasa vhodné pro děti, jaký je podíl jízdy po lesních cestách a silničních komunikacích, výškový profil, co je v blízkosti zajímavého k vidění, kde se občerstvit.

Pokud si troufnete na náročnější cyklotrasu a máte horské kolo, bude se vám líbit cyklostezka po hřebeni Brd, která začíná v obci Černolice. Cesta vede kolem Černolických skal na hřebenovku, k poutnímu místu Skalka s barokní kapličkou a vyhlídkou na Mníšek pod Brdy a do Kytína. Odtud vás trasa povede na druhou stranu hřebene Brd kolem vrchu Vrážky.Dále sjíždíte do Haloun a pokračovat můžete až do Zadní Třebaně. Délka cyklotrasy je necelých 50 km.

BrdyOkružní trasa kolem Příbrami měří 45 km a provede vás po zdejších historických a přírodních zajímavostech. Start a cíl trasy je na vlakovém nádraží. Odtud projedete městem tak, abyste se v místní části Staré Podlesí napojili na cyklotrasu č. 302, po které se vydáte na sever, směrem na Trhové Dušníky. Z Trhových Dušníků se přes obec Bratkovice, kde se cyklostezka stáčí na západ, dostanete k pozůstatkům tvrze Drahlín. V obci Obecnice odbočíte z 302 na cyklotrasu č. 8198 a vjedete do CHKO Brdy. Cesta vede lesem k vodní nádrži Pilská. Poté sjedete do obce Láz a napojíte se opět na cyklotrasu č. 302. Ta vás povede do Vysoké u Příbramě, kde lze navštívit zámek s romantickým parkem a památník A. Dvořáka. Přes Třebsko a Zavržice dojedete k vyhlídkové věži Vojna s muzeem komunismu – pracovního tábora pro politicky nepohodlné osoby. Po silnici sjedete do Lešetic a do Brodu, místní část Příbrami. Centrem města se dostanete zpět na nádraží.

Turistické tipy a akce pro Brdy a okolí
Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech Památky

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Od září 2024 je po rekonstrukci možné se v zámečku ubytovat.

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd Letní sporty

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd

Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Dálková trasa propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí Padrťských rybníků až po brdský Olymp, horu Plešivec.

Dům přírody Brd Zážitky

Dům přírody Brd

Návštěvnické a informační centrum vzniklo roku 2023 v areálu loveckého zámečku Tři Trubky u Strašic na Rokycansku. Expozice je umístěna v exteriéru areálu, zejména v jeho hospodářských budovách.

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje Příroda

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Zámek Jince Památky

Zámek Jince

Zámek vznikl rozsáhlou úpravou původní tvrze v 1. polovině 18. století ve stylu pozdního baroka. Z té doby pochází také kaple sv. Josefa. K zámku patřila nádherná zahrada.

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd Památky

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd

Patříte-li k milovníkům tajemných míst, zkuste v Brdech najít zaniklý klášter benediktinů, který se nachází nad Hořejším Padrťským rybníkem pod bezejmennou kótou 719. Ve středověku zde stával klášter Teslíny s kostelem Svatého Jana Křitele.

Padrťské rybníky Příroda

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Přírodní památka Vraní skála u Zdic Příroda

Přírodní památka Vraní skála u Zdic

Vraní skálu u Svaté nedaleko středočeských Zdic tvoří okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů. Místo je jedinečné dalekým kruhovým výhledem.

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu Příroda

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu

Vrch Třemšín (827 m n.m.) je nejvyšším vrcholem jižní části Brd a nachází se tedy v té části Brd, která je veřejnosti přístupná. Název vrchu Třemšína pochází údajně od tří zlatých prutů neboli "šínů", potopených v hradní studni.

Severská tajga s vyhlídkou v Brdech Příroda

Severská tajga s vyhlídkou v Brdech

Myslíte si, že za tajgou či tundrou musíte na sever planety? Tak to se mýlíte. V Brdech, konkrétně na vrcholu Houpák u Zaječova, nalézáme krásnou tajgu s vyhlídkou. Je to vskutku nádherné místo.

Informační středisko a centrum lesní pedagogiky Obecnice Památky

Informační středisko a centrum lesní pedagogiky Obecnice

Vojenské lesy a statky ČR zrekonstruovali historickou prvorepublikovou budovu lesní správy v podbrdské obci Obecnice a zřídili zde Centrum lesní pedagogiky a informační středisko. Turisté tu mimo praktických informací o CHKO Brdy načerpají vědomosti o zdejší přírodě a architektuře.

Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Příbramská část Orlov má pro turisty ideální polohu. Parkoviště pod lesem svou nadmořskou výškou 650 m převyšuje řadu jiných brdských výchozích bodů, umístěných kolem hranic CHKO. Vypravte se tedy z Orlova na Tok, poté do překrásného údolí Reservy, k Padrťským rybníkům, na Bor a přes Borské sedlo zpět do Orlova. Čekají vás krásné výhledy, pěkné sjezdy i trocha stoupání. Cyklovýlet Brdskou vrchovinou si určitě užijete, ačkoliv turistické stezky tu zatím nevedou. Trocha dobrodružství však nemůže být na škodu!

Pičín

Pičín

Prozkoumejte obec Pičín v krásném, turisticky atraktivním prostředí v podhůří Brd a nabídku turistických atraktivit. První písemná zpráva pochází z roku 1289. Prvním známým majitelem obce byl rod staročeských pánů ze Strakonic. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Pěší výstup na Plešivec – brdský Olymp z Jinců do Lochovic

Pěší výstup na Plešivec – brdský Olymp z Jinců do Lochovic

Na tenhle výlet se budete muset vydat vlakem. Začíná totiž na stanici Jince a končí na železniční zastávce Lochovice. A co vás čeká mezi nimi? Parádní vystup na brdský Olmyp, jak se přezdívá zdejší hoře Plešivec. Na vrcholu naleznete skalní vyhlídku Čertova kazatelna, která nabízí krásný výhled do širokého okolí Jinců, Hořovic a Hostomic.

Na brské vrcholy Babka a Pišťák

Na brské vrcholy Babka a Pišťák

Babka a Pišťák. To je dvojice nádherných vrcholů, jejichž návštěvu lze spojit do jednoho výletu. Leží uprostřed Hřebenů mezi Řevnicemi a Mníškem pod Brdy, všechny jsou skalnaté a všechny nabízejí výhledy do krajiny. Výlet, který můžete podniknout i s dětmi, začíná a končí v Řevnicích a na relativně krátké trase vás seznámí dokonale s typickým charakterem této části brdských Hřebenů.

Výlet po stopách Káji Maříka

Výlet po stopách Káji Maříka

Znáte kultovní knížku Školák Kája Mařík a její pokračování? Příběhy Káji Maříka napsala Marie Wagnerová pod pseudonymem Felix Háj za první republiky. Několikadílný román pro mládež se před druhou světovou válkou dočkal velkého čtenářského zájmu. Za komunistů se nesměl pro katolické ladění vydávat, což jen přispělo k jeho popularitě. Děj se odehrává v městečku Lážov, které je ve skutečnosti Mníškem pod Brdy. Hlavními hrdiny jsou dvě děti, Kája Mařík a jeho kamarádka Zdena Rédlová. Jestliže patříte k příznivcům Káji Maříka, vydejte se po jeho stopách do Brdských lesů.

Jíloviště

Jíloviště

Prozkoumejte obec Jíloviště v okrese Praha-západ a nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, v obci na severním konci brdských Hřebenů si určitě najdete něco pro sebe.

Rozhledna Studený vrch v Brdech Příroda

Rozhledna Studený vrch v Brdech

Měřící věž se nalézá na vrcholu Studeného vrchu (někdy zvaný Baba), který je součástí Hřebenů v Brdech. Kamenná věž 17,5 m vysoká osmiboká věž byla postavena roku 1940 a sloužila k zemskému měření ve druhé vlně.

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků Příroda

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Atraktivním okolím Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti Brdy vás provede naučná stezka. Na 13 kilometrech vám ukáže jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech, popíše zaniklé brdské obce i jedinečnou přírodu.

Naučná stezka Jordán v Brdech Příroda

Naučná stezka Jordán v Brdech

CHKO Brdy má novou naučnou stezku, která návštěvníky provede po turisticky oblíbeném okolí vřesovišť na bývalé dopadové ploše Jordán.

Naučná stezka Tok v Brdech Příroda

Naučná stezka Tok v Brdech

Naučná stezka Tok měří téměř osm kilometrů a seznamuje zájemce z řad pěších turistů s nehostinnými životními podmínkami na svahu nejvyššího středočeského vrchu Tok (865 m n. m).

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy Příroda

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy

Přesně 28. září 2018 se v CHKO Brdy otevřela nová naučná stezka, která vás zavede z Obecnice na vrch Klobouček.

Vrchol Praha v Brdech Příroda

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Bílá skála v Přírodním park Trhoň Příroda

Bílá skála v Přírodním park Trhoň

Vrchol Bílé skály (659 m) se zvedá severozápadně nad Strašicemi a je součástí Přírodního parku Trhoň. Je z něj pěkná vyhlídka na západní část Středních Brd.

Brauchitschova vyhlídka v Brdech Příroda

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Jihozápadně od loveckého zámečku Tři Trubky se svažuje rozsáhlé a strmé kamenné pole. Na jeho vrcholu se nachází polorozpadlá lavice. Místo s opravdu pěkným rozhledem se nazývá Brauchitschova vyhlídka.

Vrchol Houpák v Brdech Příroda

Vrchol Houpák v Brdech

Houpák je jeden z vrcholů ve Středních Brdech. Jeho nadmořská výška je 794 metrů. Unikátnost tohoto místa pramení z jeho využití coby odlesněné cílové dopadové plochy Jordán v dobách, kdy Střední Brdy sloužily jako vojenský výcvikový prostor.

Vrch Klobouček v Brdech Příroda

Vrch Klobouček v Brdech

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Od západu tvoří kopec nepříliš výrazné návrší, k východu však spadá prudkým srázem do údolí. Na svazích Kloboučku se nachází slepencové skalní stěny vysoké až 15 metrů.

Letiště pod Hejlákem v Brdech Památky

Letiště pod Hejlákem v Brdech

Jedná se o obrovské parkoviště z betonových panelů uprostřed brdských lesů. V dobách, kdy prostor patřil armádě, zde přistávaly helikoptéry včetně amerických strojů Apache. Dnes slouží prostor k výcviku vojáků a policistů.

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd Příroda

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd

Carvánka (cca 850 m) patří v Brdech k nejznámějším místům, která nejspíš navštívíme, když zamíříme na nejvyšší horu Brd – Tok (865 m).

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy Památky

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Železnorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu objevíte Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Komentované prohlídky dolu jsou možné po předchozím objednání.

Vyhlídka Babka v Brdech Příroda

Vyhlídka Babka v Brdech

Skalnatý vrch Babka (506 m) se nachází v brdských Hřebenech, v řevnickém polesí. Z místa je krásný rozhled do zdejších lesů, proto je Babka od 19. století oblíbeným výletním místem.

Brdská vločka – legendární skalní rytina Příroda

Brdská vločka – legendární skalní rytina

Uprostřed brdských lesů je ve skále na hoře Lipovsko (651 m) vytesaný známý brdský znak, tzv. Brdská vločka.

Smaragdové jezírko v Brdech Příroda

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko se nachází v brdských lesích na severovýchodní straně vrchu Plešivec. Jezírko je pozůstatkem bývalého lomu. Své jméno získalo od nazelenalé barvy vody. Podle legendy se na dně ukrývá hadí žena se smaragdovýma očima, která po vynoření naříká.

Národní geopark Barrandien Příroda

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem Příroda

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech Příroda

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec (654 m) je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince a své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech.

Bílá skála a pytlák Kormunda Příroda

Bílá skála a pytlák Kormunda

Bílou Skálu rozhodně neobjevíte na mapě Brd na první pohled. Je to vcelku nenápadný, menší (jen 721 m vysoký) vrch v okrajové části středních Brd, zvedající se pár kilometrů západním směrem od obce Láz.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech Příroda

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Údolí Reservy v Brdech Příroda

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Vodní nádrž Pilská v Brdech Příroda

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech Příroda

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Vrchol Kočka v Brdech Příroda

Vrchol Kočka v Brdech

Nad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Jedná se o výrazný vrch v Brdech mezi Milešovem a Rožmitálem pod Třemšínem.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu Památky

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Zřícenina hradu Valdek Památky

Zřícenina hradu Valdek

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince na turistické trase z Podluh do Neřeží se nachází zřícenina hradu Valdek. Do hradu a blízkého okolí je vstup zakázán. Hrad je v havarijním stavu.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech Památky

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Naučná stezka lesopark Litavka Příroda

Naučná stezka lesopark Litavka

Na dvanácti zastaveních se zábavnými úkoly pro děti se dozvíte zajímavosti o zdejších mlýnech, fauně, flóře, či o místech, kde se před stovkami let zpracovávala stříbrná ruda.

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech Příroda

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Asi kilometr dlouhá na sucho vyskládaná mohutná kamenná zeď, v okolí vrcholu Provazce (639 m), se táhne po hřebenu až k sousednímu Holému vrchu, jinde pravoúhle sbíhá dolů příkrým jihovýchodním svahem. Profil této podivuhodné stavby je patrný i na leteckých snímcích.

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu Příroda

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.

Fabiánova naučná stezka Letní sporty

Fabiánova naučná stezka

Fabiánova naučná stezka vede obcemi Podbrdského regionu, poukazuje na místní pamětihodnosti a seznamuje turisty a cyklistmi s krásami tohoto regionu.

Muzeum zlata Nový Knín Kultura

Muzeum zlata Nový Knín

Jednou z poboček Hornického muzea Příbram je Muzeum zlata Nový Knín, které představuje muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku a historii samotného města.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd Ubytování

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd

Muzeum Středních Brd ve Strašicích nabízí možnost přespat ve staré vojenské noclehárně. Zabydlet se můžete ve velitelské vile, kde najdete ubytovnu s osmnácti lůžky.

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy Letní sporty

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy

Spálené Poříčí je přirozeným východiskem do jižní části Brd a ve svém okolí nabízí množství tras pro sváteční i zdatnější cykloturisty. Jedna z nejkrásnějších projížděk vás zavede do nově vzniklé CHKO Brdy.

Ze Spáleného Poříčí až na sopku Kokšín Příroda

Ze Spáleného Poříčí až na sopku Kokšín

Trasa čtyřkilometrové vycházky kopíruje částečně trasu NS Hvížďalka a zavede vás údolím říčky Bradavy na vrch Kokšín, první vrchol jihozápadních Brd.

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy Zimní sporty

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech Příroda

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože, skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd, představuje asi 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána Příroda

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána

Vrch Velká Baba (615 m) naleznete v severovýchodních Brdech. Lesnatý kopec v Brdské vrchovině je vysoký 614,5 m n. m. Nachází se zhruba 3 km jižně od města Hostomice pod Brdy.

Další aktuality

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj

V milovickém Mirákulu je otevřeno každý den až do konce října

Milovické Mirakulum se pomalu připravuje na úplný konec sezóny. Do konce října je zde však otevřeno každý den od 9:00 do 17:00, a to i během státního svátku, v pondělí 28. října 2024. Poté zůstává park v provozu ještě do neděle 3. listopadu, kdy se večer uzavře a otevře zase na jaře.
26. říjen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

Společně s oslavou 106. výroční založení ČSR probíhá letos 28. 10. 2024 i tradiční říjnový Den Středočeského kraje. Muzeum Českého krasu v Berouně pro zájemce nachystalo v tento den hned několik akcí. Komentované prohlídky Geoparku Barrandien a program zaměřený na trilobity s geologem. Probíhat budou také ukázky vytloukání zkamenělin z kamenů.
26. říjen 2024 10:49
Památky, Středočeský kraj

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

Hornické muzeum Příbram připravuje již tradičně, na 28. října 2024 při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje, zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. V areálu Ševčinského dolu budou pro děti i dospělé připraveny netradiční soutěže. Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje budou expozice muzea otevřeny za 1 Kč.
24. říjen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Den Středočeského kraje v Příbrami, Berouně, Kladně a na řadě dalších míst!

V pondělí 28. října 2024 slaví svátek Středočeský kraj a zve na řadu zajímavých míst. Právě v tento den lze ve středních Čechách vyrazit vstříc památkám za symbolické vstupné nebo zcela zdarma. Kromě současných expozic je pro vás připraven i další doprovodný program, ať už jsou to koncerty, besedy, vernisáže či trhy, většinou vhodné pro všechny věkové skupiny.
22. říjen 2024 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

V sobotu 26. a v neděli 27. října 2024 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. S párou se můžete svézt v sobotu i v neděli do okolí Lužné – nostalgické vlaky vedenými některou z parních lokomotiv pojedou mezi Lužnou a Řevničovem a také mezi Lužnou a Rakovníkem.
22. říjen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Vychutnejte si voňavé a chutné Žleby

V zámecké kuchyni Žleby o prodlouženém víkendu 26. až 28. října 2024 opět zavoní nejen koláče! Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Vydejte se na exkurzi do dávných časů, kdy bylo na žlebském zámku ještě živo.
22. říjen 2024 6:00
Památky, Středočeský kraj