Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře. Sídlí ve dvou renesančních budovách: ve Smrčkově domě a Rožmberském domě, který od roku 2024 prochází rekonstrukcí a je uzavřen.
Expozice Rožmberský dům – Příroda Táborska – rekonstrukce – uzavřeno
Expozice seznamuje s faunou a flórou jednotlivých ekosystémů, které se vyskytují na území okresu Tábor. Jedná se o různé typy lesů, louky a pole, skály, výslunné stráně a písčiny, vodní a mokřadní biotopy včetně rašelinišť a také okolí lidských sídel. Všechny jsou představeny prostřednictvím preparátů obratlovců, exemplářů hmyzu (včetně unikátních diorámat znázorňujících život vybraných druhů), herbářových položek rostlin, modelů hub a fotografií. Nechybí ani zvířata již vyhynulá – medvěd, rys a kočka divoká. Pozornost je věnována také geologickým poměrům území a chráněným územím regionu.
Expozice Smrčkův dům
Od roku 2017 jsou v objektu otevřeny stálé expozice
Život na Blatech a Kozácku, přibližuje tradiční způsob života v oblasti Blat a severního Táborska. Největším exponátem jsou vrata statku z Mezimostí,
a
Krajina Táborska ve výtvarném umění, k nimž v roce 2019 přibyla
pamětní síň hudebního skladatele Otakara Ostrčila a v roce 2023 expozice
Soběslavský mincovní poklad. Vznikl zde i prostor pro komorní výstavy. Celý objekt je bezbariérový, vybavený výtahem a WC pro vozíčkáře.
Prozkoumejte život profousemých ekosystémů Blatského regionu a tradiční životní styl v Soběslavi přes různé stálé expozice.
Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře a zaměřuje se na představení fauny a flóry ekosystémů okresu Tábor.
Nejvýznamnějším exponátem ve Smrčkově domě jsou vrata statku z Mezimostí.
V Rožmberském domě jsou prezentovány lesy, louky, pole, skály, výslunné stráně, písčiny, vodní a mokřadní biotopy.
Ano, mezi exponáty jsou zahrnuta i vyhynulá zvířata jako medvěd, rys a kočka divoká.
Expozice věnuje pozornost také geologickým poměrům území a chráněným územím regionu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.