Soběslav

Soběslav leží v jižních Čechách u řeky Lužnice, v rovinaté oblasti na okraji rozsáhlých soběslavsko-veselských blat. Slavné časy dodnes připomíná rožmberský hrad, zbytky městských hradeb, několik kostelů a středověká radnice, k výletům do okolí láká nádherná lidová architektura blatských statků.

Oblíbené ve městě

Soběslav a její zajímavá místa

Přímo na hlavním náměstí v centru Soběslavi najdete dva pěkné kostely, sv. Petra a Pavla a sv. Víta, které patří k cenným památkám jihočeské rožmberské gotiky.

V renesančním Smrčkově domě sídlí Blatské muzeum, další expozice najdete v goticko-renesančním Rožmberském domě v ulici Petra Voka. Do dob, kdy jihu Čech vládl rod Rožmberků, se vrátíte při prohlídce soběslavského hraduvěží Hláskou, knihovnou, informačním centrem a kulturním domem.
 

Zuzana Vojířová a Soběslav

Se Soběslaví bývá spojována Zuzana Vojířová, dáma, kolem níž koluje řada více či méně pravdivých legend. Podle jedné se stala milenkou Petra Voka hříšně krátce po jeho sňatku s Kateřinou z Ludanic, za což byla za svého života odměněna Rožmberským domem a po smrti potrestána tím, že se jako přízrak Bílé paní prochází po domě a žalostně kvílí. Dalším tajemstvím je zapečetěná truhlička, kterou prý Zuzana obdržela po Vokově smrti v roce 1611 a nikdo se nikdy nedozvěděl, co se v ní skrývalo.
 

Výlety na blata, na hrady a na zámky

Se selským barokem a přírodní rezervací Borkovická blata vás seznámí Blatská stezka. Navštívit byste měli také vesnici Záluží, kde stojí zajímavá kovárna s Blatským muzeem a loutkářským ateliérem. A pak jsou tu samozřejmě slavné jihočeské hrady a zámky. Poblíž Soběslavi objevíte hrad Choustník s pěknou vyhlídkou do okolí, mezi osvědčené tipy patří zámek Červená Lhota, naopak novinkou je zámek Brandlínhistorickou krčmou a expozicemi nábytku, zámeckých hodin a stříbrných mincí.

Turistická informační centra


Akce ve městě Soběslav

Silvestrovský běh ulicemi města Soběslavi

Silvestrovský běh ulicemi města Soběslavi je určený pro všechny věkové kategorie včetně dětí a seniorů. Ve 21 hodin startují mládežnické kategorie a ve 24 hodin hodin startuje hlavní závod. Délka tratě hlavního závodu se každý rok prodlužuje o jeden metr, tentokrát bude mít 2024 m.
Soběslav, Jihočeský kraj

Aktivity ve městě Soběslav

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům

Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře. Sídlí ve dvou renesančních budovách: ve Smrčkově domě a Rožmberském domě, který v roce 2024 prochází rekonstrukcí a je uzavřen.
Soběslav, Jihočeský kraj

Přírodní rezervace Borkovická Blata

Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka.
Soběslav, Jihočeský kraj

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.
Soběslav, Jihočeský kraj

Rožmberský hrad v Soběslavi

Zašlou slávou středověku v Soběslavi na Táborsku je Rožmberský hrad, založený v druhé polovině 14. století Jindřichem z Rožmberka. Hrad jako většina dalších památek ožívá především v letním období. Po rekonstrukci je zde také nová knihovna se zhruba 35.000 svazky.
Soběslav, Jihočeský kraj

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.
Soběslav, Jihočeský kraj

Rozhledna Svákov

Rozhledna se nachází cca 630 m západně od města Soběslav v lesním komplexu Svákov. Konstrukce rozhledny je celodřevěná o celkové výšce 13,5 m.
Soběslav, Jihočeský kraj

Blatské muzeum v Záluží s expozicí loutek

Malá vesnička u Soběslavi byla málem zapomenuta, ale díky památkovému ústavu v Táboře se opět stala jedním z nejnavštěvovanějších míst v regionu. Najdete zde obnovenou blatskou kovárnu s unikátní černou kuchyní a zároveň exozici loutek.
Soběslav, Jihočeský kraj

Svákovská křížová cesta

Na kopci Svákov nad městem Soběslav vznikla v roce 2017 křížová cesta vedoucí ke kostelíku Panny Marie Bolestné se zázračnou studánkou.
Soběslav, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Soběslav

Staročeská restaurace Národ

Nabízíme návštěvu stylové nekuřácké restaurace Národ v Soběslavi, která klade důraz na typickou českou kuchyni. Interiér restaurace je zasazen do doby pánů z Rožmberka, kteří k Soběslavi neodmyslitelně patří.
Soběslav, Jihočeský kraj

Soběslavský pivovar

Pivo má v Soběslavi dlouhou tradici. V roce 1628 byl založen měšťanský pivovar, který po různých historických událostech vařil pivo do roku 1951. Dnešní Soběslavský pivovar byl vystaven v areálu společnosti Rašelina Soběslav a od roku 2021 vaří několik druhů svrchně a spodně kvašených piv.
Soběslav, Jihočeský kraj

Penzion Arvi Soběslav

Penzion Arvi se nachází v nově zrekonstruovaném rodinném domě v Soběslavi, o němž první zmínka pochází z roku 1897. Budova je situovaná v klidné lokalitě města Soběslav nedaleko náměstí.
Soběslav, Jihočeský kraj

Restaurace Hospůdka V Růžku Soběslav

Hospůdka v Růžku se nachází přímo na náměstí v krásném městě Soběslavi. V hospůdce naleznete nejen stylovou restauraci s výbornou kuchyní a posezením na terase, která se nachází přímo na zahradě, ale můžete se zde i ubytovat.
Soběslav, Jihočeský kraj

Kinárna v Soběslavi

Spojení výběrové kávy, domácích dezertů a nových filmů – to je koncept Kinárny, která sídlí v budově soběslavského kina.
Soběslav, Jihočeský kraj

Hotel Sloup u Soběslavi

Hotel Sloup se nachází v Jihočeském kraji, nedaleko metropole Českých Budějovic, mezi městy Soběslav a Veselí nad Lužnicí. Hotel nabízí ubytovací, stravovací a kongresové služby, ale i další služby především pro sportovní vyžití v areálu hotelu či jeho okolí.
Soběslav, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.
Výlet do Tábora, Cesty poznání

Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Populární písničky jako "Jste kavalír, to vím" nebo "Blondýnky sladké" zná kdekdo, ale ruku na srdce: víte, kdo je jejich autorem? Nebudeme vás dlouho napínat: obě operetní árie zaznívají v Polské krvi. Ta bývá označována za nejlepší dílo Oskara Nedbala.