Teplická botanická zahrada, jediná pod Krušnými horami, v blízkosti lázeňského parku a v sousedství Písečného vrchu a Janáčkových sadů je skvělým místem pro všechny generace. Venku je možné relaxovat, popíjet kávu a poznávat světové zajímavosti!
Zahradu založil kníže Clary-Aldringen a byla využívána jako městské zahradnictví. Původní skleníky sloužily zejména lázním k produkci řezaných květin nebo zazimování palem. V březnu 1975 se skleníky zrekonstruovaly a veřejnosti se otevřely jako botanická zahrada. Výstavba současného areálu probíhala v letech 2002–2006.
Hlavním úkolem zahrady je vytvářet a uchovávat vědecké sbírky rostlin z celého světa.
Výstavní skleníkový areál je rozčleněn do čtyř klimaticky různých částí: xerický, tropický, subtropický a skalničkový skleník.
Xerický skleník soustřeďuje flóru pravidelně a dlouhodobě suchých oblastí (polopouští Střední a Jižní Ameriky, Jižní Afriky, Madagaskaru a dalších).
Tropický skleník je ze všech největší. Pod střechou vysokou téměř 16 m a na ploše přes 1 000 m2 najdeme rostliny z tropické Ameriky, Asie, Austrálie a rovněž Afriky. Ty zde doplňuje vodopád, jezírko, akvária, zřícenina mexické pyramidy a vitrína s orchidejemi a dalšími vzácnými druhy rostlin.
Subtropický skleník je věnován zejména chilskému valdiviánskému deštnému lesu, ale nalezneme zde i výsek historické krajiny na Teplicku z doby před asi 20 miliony lety. Při jihoamerických rytmech si zde navíc můžete příjemně posedět.
Skalničkový skleník (jediný v ČR), kde naleznete jak rostliny z Kanárských ostrovů, tak i citlivé zástupce květeny vyžadující v zimě absolutní sucho (Chile), nebo zvláštní ošetřování (Nový Zéland, Himálaj, vysokohorská Čína, evropské Alpy).
Venkovní expozice zaujme rozsáhlou skalkou v centrálním trávníku nebo širokými záhony s trvalkami a každoročně se měnící sbírkou několika set druhů letniček. Snažíme se vám představit původní druhy, z nichž byly vyšlechtěny druhy novější a působivější.