ÚvodAktualityKam jít do botanické zahrady či parku v Česku?
Příroda

Kam jít do botanické zahrady či parku v Česku?

Příjemná procházka, poučení, ale i chvíle úniku z technického světa do kultivovaného a esteticky hodnotného prostředí – to vše nabízí botanické parky, arboreta a zahrady. Nezanedbatelná je i jejich funkce inspirační – zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin v zahradách nacházejí jak atraktivní nové či málo známé druhy a formy rostlin, tak i vzory k jejich využití. Kudy z nudy proto přináší milovníkům květin několik tipů, kam zajít do botanické zahrady, parku či arboreta…
Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysicích Památky

Zámecká zahrada se sloupovou kolonádou v Lysicích

Jeden z prohlídkových okruhů na zámku Lysice vás provede zámeckou zahradou s unikátní sloupovou kolonádou s krytou pergolou. Park zahradnictví prošly celkovou památkovou obnovou, obdiv si zaslouží nově od sezony 2024 i ojediněle technicky řešená fíkovna s posuvnou střechou.

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze Příroda

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku Příroda

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje se pouze na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Dendrologická zahrada v Průhonicích Příroda

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Francouzská zahrada na zámku Dobříš Příroda

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně Příroda

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.

Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti Příroda

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Arboretum Bílá Lhota Příroda

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno Památky

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště Příroda

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park byl na Jemništi založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem. Skládá se z francouzské zahrady a přírodně krajinářského parku. Květy trvalek, růží a dřevin oživují park od jara do podzimu. Areál parku zahrnuje rovněž rosarium a zvěřinec.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Zahrada smyslů v Olomouci Příroda

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR Příroda

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou Příroda

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově Příroda

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

Botanická zahrada byla založena městem a byla zaměřena na prezentaci regionální flóry (Kosíř, Předina, Grygov, Hněvotínské skály). Prostějovská botanická zahrada je překrásná na jaře, v létě i na podzim.

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny Příroda

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny

Školní lesní podnik Křtiny se stará o Arboretum Křtiny. To se nachází u silnice mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od jihomoravské metropole Brna. Arboretum Křtiny je zpřístupněno vždy v sobotu, po celé vegetační období.

Zámecký palmový skleník v Libochovicích Památky

Zámecký palmový skleník v Libochovicích

Zámecké skleníky tvoří nedílnou součást zámeckého parku a vypovídají o postupném vývoji parku a jeho zahradní architektury.

Dřeviny pěti světadílů – unikátní sbírka dřevin v arboretu Nový Dvůr Příroda

Dřeviny pěti světadílů – unikátní sbírka dřevin v arboretu Nový Dvůr

Navštivte dendrologickou expozici domácích a cizokrajných stromů s názvem "Dřeviny pěti světadílů", která se nachází v Arboretu v Novém Dvoře u Opavy. V arboretu roste na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.

Botanická zahrada Malešice Příroda

Botanická zahrada Malešice

Zahrada se nachází na jihozápadním úbočí vrchu Tábor v Malešicích, v části této čtvrti, která zasahuje do městské části Praha 9. Školní botanická zahrada byla založena kolem roku 1920 a slouží především pro výuku žáků. Pro veřejnost je však přístupná.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci Příroda

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Botanická zahrada a arboretum u hradu Hauenštejn Příroda

Botanická zahrada a arboretum u hradu Hauenštejn

Zahrada u Horního Hradu nedaleko Stráže nad Ohřína bízí k vidění řadu rostlin v nezvyklém prostředí, jedinečné zdejší endemity i řadu u nás unikátních druhů! K mimořádným patří rovněž sbírka více než 40 druhů javorů.

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové Příroda

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada byla založena se vznikem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako výukový pavilon v roce 1969. Expozice je rozdělena do dvou veřejně přístupných částí. Nádherné pohledy nabízí sbírkový skleník, kde jsou pěstovány rostliny ze subtropických a tropických oblastí.

Americká zahrada u Chudenic Příroda

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi Příroda

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Botanická zahrada v Plzni Letní sporty

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Zámecký park Kačina Příroda

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Botanická zahrada Teplice Příroda

Botanická zahrada Teplice

Teplická botanická zahrada, jediná pod Krušnými horami, v blízkosti lázeňského parku a v sousedství Písečného vrchu a Janáčkových sadů je skvělým místem pro všechny generace. Venku je možné relaxovat, popíjet kávu a poznávat světové zajímavosti!

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole Zážitky

Prohlídky lednického zámeckého parku pěšky či na kole

Prohlídka zámeckého parku s odborníkem – zahradním architektem, který vás seznámí s vývojem parku s upozorní vás na významné rostliny. Dáváte-li přednost jízdě na kole, je přímo pro vás připravena cykloprohlídka areálem.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda