ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBradáč pod Karlovým mostem
Památky

Bradáč pod Karlovým mostem

Kamenné hlavy tajemného Bradáče – muže s bradkou, si pod Karlovým mostem všimne málokdo. Vyčnívá z nábřežní zdi mezi Mosteckou věží a klášterem Křižovníků s červenou hvězdou. Původně byla na posledním oblouku Juditina mostu. Zda je však stejně stará a koho představovala, zůstává dodnes hádankou.
Oblouk Juditina mostu se zachoval proto, že na něm stály budovy křižovnického kláštera. Hlava byla původně obrácená směrem ke Karlovu mostu, a protože byla dobře viditelná, začali ji Pražané už od středověku používat jako vodočet velkých povodní na Vltavě. Jakmile se voda dotkla spodní části Bradáčových vousů, řeka už nenápadně vystupovala z břehů a ti, co bydleli u vody, tak dostávali signál k evakuaci. Když voda zaplavila Bradáčova ústa, vylévala se řeka už do nábřežních ulic, a pokud už byla vidět jen Bradáčova pleš, mohli se lidé vozit po Staroměstském náměstí v loďkách.

Podle Starých letopisů českých sahala voda v roce 1432 k Bradáčově nosu, zatímco další povodeň v roce 1481 přikryla téměř celou jeho hlavu. Až od roku 1714 se úrovně povodní začaly zaznamenávat v loktech nad normálem říční hladiny, a nikoli podle Bradáče. Přesto na něj Pražané nedali dopustit a při úpravě nábřeží v roce 1847, kdy byl pilíř Juditina mostu zasypán, jej přemístili na nově postavenou nábřežní zeď u Křižovníků.

Dodnes budí hlava tajemného muže řadu otázek. Podle legendy prý znázorňuje prvního italského stavitele románského Juditina mostu z 12. století, jehož byl kamenný basreliéf součástí. První písemná zmínka o této plastice však pochází až z roku 1432, kdy tu už dávno stál Karlův most. Proti této hypotéze mluví i to, že pískovec, z něhož byla Bradáčova hlava zhotovena, nebyl v době románské příliš používán a rovněž plnovous nepatřil k trendům této doby. Podle všeho tedy Bradáč patří spíše do doby, kdy se stavěl Karlův most.

Další nevyřešenou hádankou je, koho plastika představovala. Jako nejlogičtější se jeví varianta, že by mohlo jít o stavitele Karlova mostu Petra Parléře. Proč však byla umístěna na zbytek starého mostu a nikoli na ten nový? Nabízí se také možnost, že by mohla busta zpodobňovat jednoho z velmistrů řádu Křižovníků, nejspíše Oldřicha, který v polovině 14. století organizoval větší stavební úpravy v místech působení řádu. Našly se však také úvahy, že jde o vyobrazení tváře Ježíše Krista.

Aktuality

Oslava položení základního kamene Karlova mostu

Ve středu 9. července 2025 si v 5:31 ráno na Křižovnickém náměstí připomeneme magický okamžik položení základního kamene Karlova mostu v roce 1357, které se uskutečnilo také 9. července, v 5.31 ráno.
Praha 1, Praha

Velikonoční výstava v Muzeu Karlova mostu 2025

Na květnou neděli, 13. dubna, bude zahájena v Muzeu Karlova mostu dočasná výstava, která symbolicky otevírá Velikonoce. Potrvá do 30. 4. 2025.
Praha 1, Praha

Vajíčkobraní na Karlově mostě

Putování tvrdovaječníků z Velvar na Karlův most. Obyvatelé Starého i Nového Města pražského a Malé Strany, přijďte si v neděli 13 dubna 2025 pro vajíčka natvrdo z Velvar.
Praha 1, Praha

Harlekýnův podvečer u Karlova mostu

Koncert.
Praha 1, Praha

Anastasia v Klubu Lávka

Nevšední příběh lásky, ve kterém se setkávají lidé dvou světů. Úspěšný městský podnikatel a žena, která žije uprostřed přírody. Ze setkání těchto tvou lidí se narodí nejenom syn, ale také hluboké a čisté poselství pro šťastný život na Zemi.
Praha 1, Praha

Výstava Art Grand Slam 2025

Každý rok nové téma a kurátor. Art Grand Slam je nový prostor pro dialog mezi uměním a sportem.
Praha, Praha

Divadlo Lucie Bílé – Cena za něžnost

Premiéru hry Cena za něžnost podle oscarového filmu se Shirley MacLaineovou a Jackem Nicholsonem uvede Divadlo Lucie Bílé při příležitosti 70. narozenin Simony Stašové 19. března 2025.
Praha 1, Praha

Divadlo Lucie Bílé – Srdeční záležitost

Annie se v den svých dvacetin provdala za Steva – muže, do kterého se zamilovala na první pohled. O třicet let a dvě děti později se oba stále milují... Jen zapomněli, jak to tomu druhému říci. Nový muzikál v hlavní roli s Lucií Bílou.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.
Praha 1, Praha

Zajímavé příběhy – osobní audio průvodce

Procházka nemusí být nudná, ani když jdete po místech, která již znáte. Najdete dělovou kouli ve zdi rotundy sv. Martina? Víte, jaké se platilo mýto na Karlově mostě? Na vycházku můžete vyrazit kdykoliv. Nic nemusíte číst, ani ručně v mobilu spouštět. Stačí jít vlastním tempem a poslouchat.
Praha 1, Praha

Muzeum Story of Prague

Vstupte do rozšířené reality a nechte se přenést do děje propojením autentických příběhů s filmovými instalacemi a audiodigitálními prvky. Story of Prague se nachází v magickém centru města hned u Karlova mostu.
Praha, Praha

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze

Novogotický bronzový pomník císaře Karla IV. byl odhalen uprostřed náměstí roku 1848 u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.
Praha, Praha

Programy pro školy v Muzeu Karlova Mostu

Muzeum Karlova mostu připravuje pro školy speciální komentované prohlídky expozice v jedinečných prostorách kláštera Řádu křižovníků s červenou hvězdou u jedné z našich nejvýznamnějších památek – Karlova mostu.
Praha 1, Praha

Socha svaté Ludmily na Karlově mostu

Socha sv. Ludmily vznikla někdy po roce 1720 v dílně některého z následovníků či učedníků Matyáše Bernarda Brauna,
Praha 1, Praha

Kostel sv. Františka z Assisi u Karlova mostu

Kostel sv. Františka z Assisi (sv. Františka Serafinského) byl postaven v letech 1679–85 podle návrhu Jeana-Baptisty Matheye.
Praha 1, Praha

Venkovní úniková hra Tajemství iluminátů

Vyzkoušejte tajemnou outdoorovou únikovku v kulisách stověžaté Prahy. Pojďte vyřešit skutečnou záhadu a odhalte tajemství Starého Města pomocí zajímavých gadgetů, nástrojů a metod.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Tři Grácie v Praze

Tři Grácie jsou historickou vinárnou, vinná karta restaurace nabízí celou řadu příjemných zážitků v podobě vín z Chateau Valtice.
Praha, Praha

The Prague Beer Museum – ochutnávky speciálních piv v Praze

V Praze je možné navštívit pivní par The Prague Beer Museum neboli Pražské muzeum piva. Klasický interiér pivního baru nabízí přátelskou a neformální atmosféru. K dispozici je hostům 80 míst k sezení, více než 30 míst ke stání a v létě pak zahrádka.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

The Mozart Prague

Hotel The Mozart Prague je bývalou rezidencí hraběte Karla Pachty a kdysi v něm při svém pobytu ve městě přespával Mozart; palác se pyšní nádhernými nástěnnými malbami, klenutými stropy, sochami a krby.
Praha 1, Praha

MeatEater steak & wine – dining restaurace v The Mozart Prague

V hotelu The Mozart Prague byla otevřena nová fine dining restaurace MeatEater zaměřená na maso. Zaměřuje se na přípravu hovězího masa té nejvyšší kvality, ale nabízí i skvostné pokrmy z vepřového, telecího nebo holubího masa.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

La Finestra In Cucina – restaurace v samotném centru Prahy

Kuchařské kurzy pro milovníky italské kuchyně. Naučte se techniku přípravy vašich oblíbených jídel a spolu s kuchaři z restaurací La Finestra a Aromi a z obchodu La Bottega di Aromi objevte kouzlo gastronomických zážitků.
Praha 1, Praha

Atmosphere café pub

Zastavte se v Atmošce na nový drink růžový gin s tonikem a čerstvými jahodami.
Praha 1, Praha