Mezi obcemi Bezděkov a Bratronice prochází silnice, která tvoří v údolí říčky Kačák térenní vlnu. Této térenní vlny využili projektanti tak, že ho zabudovali do náspu silnice, čímž vznikla atypická varianta lehkého objektu. Jeho střílny svírají úhel 200 stupňů.
V náspu komunikac
e mezi obcemi Bezděkov a Bratronice je zabudován
atypický řopík pevnostní linie nazývané
Pražská čára, jejíž bunkry měly zachytit a zpomalit postup německých vojsk. Bunkry měly chránit
Prahu po prolomení pohraničních linií, případně získat čas pro ústup obránců dále na východ. „Silniční“ objekt, který byl ve druhé polovině 90. let rekonstruován členy Klubu vojenské historie Praha a v současnosti bývá v sezóně
jednou měsíčně zpřístupněn pro veřejnost.
Bratronický bunkr leží
v blízkosti Loděnického potoka, který se rád rozvodňuje – problémy s vodou řešila už stavební firma za první republiky v roce
1937. I dnes je kvůli občasnému
zaplavování spodní vodou řopík otevřen jen šestkrát do roka a exponáty se musejí odnášet pryč. Řopík je to netypický po všech stránkách – levá, vchodová část je vybudována v normálním provedení, pravá, u které hrozilo ostřelování z předpolí, je zesílena.
Posádka byla standardní, 7členná – 2 kulometčíci, 2 nabíječi, 2 pozorovatelé a obsluha ventilace.
Poznejte Bratronický bunkr, součást obranné Pražské čáry, který zachytával postup nepřítele a chránil Prahu.
Bratronický bunkr je atypický obranný objekt zabudovaný do náspu silnice mezi obcemi Bezděkov a Bratronice, tvořící součást tzv. Pražské čáry.
Bunkry Pražské čáry měly za úkol zachytit a zpomalit postup německých vojsk a chránit Prahu po prolomení pohraničních linií.
Bunkr je otevírán jednou měsíčně během sezóny a je zpřístupněn veřejnosti členy Klubu vojenské historie Praha.
Při výstavbě bunkru v roce 1937 řešila stavební firma problémy s rozvodněním Loděnického potoka.
Bunkr je atypický svým umístěním v náspu silnice a specifickou konstrukcí, kde jedna část je normální a druhá zesílená kvůli možnému ostřelování.
Posádka bunkru byla tvořena 7 členy: dvěma kulometčíky, dvěma nabíječi, dvěma pozorovateli a jedním obsluhujícím ventilaci.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.