ÚvodAktuality10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní
Památky

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Pojďte s Kudy z nudy odhalit tajemství starých vojenských bunkrů! Většina z nich je schovaná v lesích a remízcích uprostřed polí, nevyužitá a zapomenutá, některé z nich se ale probudily k novému životu – a rozhodně nejen jako vojenská muzea nebo vojenské památky. V některých můžete dokonce přenocovat!
Vydejte se s Kudy z nudy na výlety do stínu i na výsluní – třeba k vojenským památkám! Bunkry vzoru 37 byly miniaturou těžkého pěchotního srubu a v Československu je stavělo Ředitelství opevňovacích prací. Ze zkratky názvu této instituce se ostatně zrodilo slovo řopík. Vojenské bunkry měly sloužit k obraně republiky, po mnichovské dohodě ale nepřátelé většinu z nich zničili. Z těch, co zbyly, armáda před několika lety část nabídla k odkoupení. Jeden z nich si vybral architekt Jan Tyrpekl: koupil betonový řopík u Vratěnína na Znojemsku a postavil na něm jednoduchou dřevěnou útulnu. Původní meditativní prostor slouží i k přespání a dá se pronajmout přes aplikaci airbnb.cz. Útulna je osvětlená, v zimě se dá vyhřát kamny a ve dvou patrech se pohodlně vyspí čtyři lidé, spacáky, karimatky nebo matrace si ale musíte přivézt vlastní. V objektu není zavedena tekoucí voda, suché WC se nachází mimo objekt.



Železobetonové stavby mají hlavní vstup a dvě střílny. Při celkové zastavěné ploše 26 metrů čtverečních je podlahová plocha uvnitř osm a půl metru čtverečních, což není mnoho, ale na vyspání to stačí: vyzkoušet si to můžete například v bunkru č. 37 v Březí u Mikulova. V bunkru najdete útulný pokojíček s kamny, pohodlnou postelí i televizí, nedaleko se pak nabízí skvělý výletní cíl, nádherné město Mikulov. Přenocovat můžete také v bunkru u Županovic v České Kanadě.

Drtivá většina z deseti tisíc betonových pevnůstek je zničená, nevyužitá, zchátralá, desítky let opuštěná, zarostlá nebo zanesená odpadky a bahnem. Lépe se vede těm, kde vznikla muzea a o které se starají skupinky nadšenců. Ve Slupi u Znojma uvedli řopík do původní podoby z roku 1938 a dnes tu můžete navštívit Muzeum Československého opevnění 1938, oblíbený je i nedaleký Areál čs. opevnění a železné oponyŠatově s pěchotními sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně. Ve srubuT-S 26 v Odolově se dokonce můžete občas setkat s posádkou v dobových uniformách. K návštěvě zve několikrát do roka také bunkr Bratronice, ve Skalici nad Svitavou dokonce vznikl areál upravený jako vojenské bojiště s několika objekty a zákopy; pravidelně tu probíhají vojenské akce a bojové ukázky.



Unikátní objekt, který designem navázal na stavbu betonových pevností v československém pohraničí před druhou světovou válkou, je rozhledna na vrchu Šibenice nad Stěbořicemi na Opavsku. Slouží nejenom jako vyhlídka, ale také jako minimuzeum věnované výstavbě bunkrů a připomínka obrovskou pevnost, která tu měla vzniknout, ale už se nestihla postavit. Jaké by asi dnes byly její osudy?

Z celkem deseti tisíc staveb se dochovaly hlavně ty na území bývalých Sudet. Často na ně narazíte na krásných místech – třeba v Krkonoších, v Kotelském sedle mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem. Linie prvorepublikového pohraničního opevnění ale leží v I. zóně národního parku, kde je zakázaný vstup mimo značené cesty. Možná by se ale pro zapomenuté řopíky našlo smysluplné využití, kdyby jejich propojením vznikla turistická nebo naučná stezka a řopíky by se po vzoru krkonošských útulen proměnily v kabiny na přenocování.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety k neobvyklým vojenským památkám do stínu i na výsluní!
Objekt Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory Památky

Objekt Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Řopík československého opevnění 1936-38 Pohansko představuje lehký objekt (LO) vzor 37, typ A-120N v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V současné době není zpřístupněn.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově Kultura

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.

Řopík Honzík – objekt lehkého opevnění vzor 37 Památky

Řopík Honzík – objekt lehkého opevnění vzor 37

Lehké opevnění vzor 37 (lidově řopík) je železobetonová pevnůstka, která byla vybudována v průběhu 30. let v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo ze zkratky Ředitelství opevňovacích prací (Řop).

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava Příroda

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích Kultura

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Obec Stěbořice postavila rozhlednu na vrchu Šibenice, což je nejvyšší bod katastru. Jedná se o obecní pozemek v polích poblíž účelové komunikace mezi Březovou a Jamnicí v místech, kde měla před 2. světovou válkou stát soustava obrovských pevností.

Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Kořenově Památky

Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Kořenově

Expozice lehkého opevnění je umístěna v jednom z objektů LO vz.37, pod rozhlednou Štěpánka nedaleko Kořenova.

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic Památky

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Unikátní umělý odkryv tektonického kontaktu permských a křídových hornin v zóně Hronovsko-poříčského zlomu. Na lokalitě je umístěna informační tabule s přehledným popisem celého profilu. Muzeum bylo zrušeno.

Pěchotní srub T-S 26 Odolov– setkání s osádkou v dobových uniformách Památky

Pěchotní srub T-S 26 Odolov– setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.

Heřmanický bunkr u Jablonného v Podještědí Památky

Heřmanický bunkr u Jablonného v Podještědí

Nedaleko Zámeckého vrchu u Jablonného v Podještědí si můžete prohlédnout bunkr zrekonstruovaný do podoby z temných časů, kdy se nerozhodovalo jen o Československu, ale o osudu celé Evropy. Můžete nás navštívit a poznat, za jakých podmínek chtěli naši pradědové bránit svoji vlast proti nacistům.

Experimentální útulna na řopíku u Vratěnína Ubytování

Experimentální útulna na řopíku u Vratěnína

Útulna u Vratěnína je postavena na bývalém vojenském objektu lehkého opevnění, tzv. řopík. Jedná se o experimentální dřevostavbu.

Pevnostní opevnění Srbská Kamenice Památky

Pevnostní opevnění Srbská Kamenice

Pevnostní linie v Srbské Kamenici vznikala na obranu před nacistickým Německem v letech 1937 – 38. Na mnoha místech najdete řadu železobetonových pevnůstek vz. 37, známých jako „řopíky“. Jejich název je odvozen od zkratky názvu Ředitelství opevňovacích prací – ŘOP.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších Památky

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Bunkr Bratronice Památky

Bunkr Bratronice

Mezi obcemi Bezděkov a Bratronice prochází silnice, která tvoří v údolí říčky Kačák térenní vlnu. Této térenní vlny využili projektanti tak, že ho zabudovali do náspu silnice, čímž vznikla atypická varianta lehkého objektu. Jeho střílny svírají úhel 200 stupňů.

Další aktuality

100 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím. Označení bizarní pochází z francouzského bizarre, jeho význam je podivný, neobvyklý či zvláštní – a takových věcí a míst najdete v našich tipech víc než dost.
7. prosinec 2024 9:19
Památky

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

Kde můžete vidět netradiční betlémy: z másla, perníku i sena?

Na živé, vyřezávané betlémy anebo na obří slaměné betlémy, jsme si už zvykli a máloco nás překvapí. Přesto existují betlémy zvláštní, nečekané, exotické a málokdo je zná – viděli jste už například betlém z másla, perníku, sena, fotografií anebo scénu narození Páně vytvořenou z loutek? Zveme vás na přehlídku betlemářských kuriozit!
1. prosinec 2024 21:09
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
29. listopad 2024 11:15
Památky