Fragmenty kdysi rozsáhlého buštěhradského hradu, které jsou dnes začleněné v pozdější domovní zástavbě, můžete nalézt v části města, která je dodnes nazývána "Starý hrad". Domy čp. 11, 13 a 25 jsou zapsány na seznamech Státní památkové péče ČR.
Dříve
jeden z nejrozsáhlejších a nejvýstavnějších českých hradů dnes pohltilo množství domků a proťalo několik ulic. Část hradního zdiva tak byla použita a je dodnes
součástí několika domů. Jak dokládají písemné prameny ze 14. století, bývala v této době v pozdějším hradním areálu
nejméně jedna tvrz. Vlastnil ji František Rokycanský z
Okoře a po něm jeho dědicové.
V polovině 15. století se držitelem panství stali
Kolovratové, tvrz upravili a čelili úspěšně vojskům krále Jiřího z Poděbrad. Celou druhou polovinu 15. století poté zabrala
velkorysá pozdně gotická přestavba, jež z
Buštěhradu učinila dobře opevněný hrad. O sto let později, Zdeněk z Vartemberka, přestavěl hrad na renesanční zámek. V roce
1632 hrad
vypálili Sasové a začal se měnit na zříceninu.
Část starých zdí tedy buštěhradští obyvatelé
využili při stavbě domků, čímž vznikl z památkářského hlediska unikátní stavební soubor. Zbytky hradu můžeme dnes vidět v
křivolaké uličce zvané Starý hrad: na zdi domu čp. 27 vyčnívá
část gotického opěráku, před domem stojí
brána s mohutnou válcovou baštou, u domu čp. 11 gotická lomená
branka. Část zdiva jsou i v domech čp. 9, 17, 25 a 157.
Poznejte fragmenty Buštěhradského hradu vestavěné do domů ve Starém hradu. Historické památky a gotické prvky ukryté ve městě.
Buštěhradský hrad je historická stavba, která byla původně rozsáhlým a výstavným hradem, ale dnes jsou z něho zbytky začleněné do domovní zástavby ve městě Buštěhrad.
Fragmenty hradu lze vidět v křivolaké uličce zvané Starý hrad v Buštěhradu a jsou součástí několika domů v této lokalitě.
Na zdi domu čp. 27 vyčnívá část gotického opěráku a před domem stojí brána s mohutnou válcovou baštou, dále u domu čp. 11 je gotická lomená branka.
V roce 1632 hrad vypálili Sasové, což vedlo ke změně hradu na zříceninu a postupné integraci jeho zdiva do okolních domů.
Původním majitelem byl František Rokycanský z Okoře a poté jeho dědicové.
V polovině 15. století se držitelem panství stali Kolovratové, kteří tvrz upravili a úspěšně čelili vojskům krále Jiřího z Poděbrad. Později byl hrad velkoryse přestavěn v pozdně gotickém stylu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.