ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum Oty Pavla v Buštěhradě
Kultura

Muzeum Oty Pavla v Buštěhradě

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.
Buštěhradské muzeum Oty Pavla sídlilo v ulici Palackého čp. 56, jen 50 metru od domu čp. 54, kde rodina Popperů bydlela. Původní majitel domu František Rott byl osvíceným člověkem, mj. zakladatelem místního Sokola, který ve svém obchodě vytvářel přirozené kulturní centrum města. V jeho krámku byl dokonce poprvé předváděn otcem Oty Pavla Leo Popperem přístroj zvaný lux (originál přístroje zakoupený rodinou Rottů je zde k vidění).
 
Od prosince 2015 je muzeum umístěno v nových a větších prostorách na hlavní Kladenské ulici  čp. 207, které poskytlo muzeu město Buštěhrad. Muzeum připomíná Pavlův sedmiletý pobyt v tomto městě za druhé světové války, kdy jej, jeho bratry a rodiče vyhnal z Prahy k prarodičům do Buštěhradu organizovaný hon nacistů na Židy.

V pracovně je k vidění třeba Otův originální psací stroj, na kterém vznikala jeho díla. Muzeu ho věnoval spisovatelův adoptovaný syn Petr. Nebo stejný stůl, u jakého sedával, gramorádio, lahev na sifon nebo trofej pro nejlepšího československého hokejistu. Tu muzeu daroval její autor, sochař Zdeněk Němeček, o kterém kdysi napsal Ota Pavel reportáž do časopisu Gól. Nemohou chybět jeho originální rybářské pruty nebo míč přivezený fotbalisty Dukly Praha z úspěšného amerického turné, jež dalo vzniknout úspěšné knize Dukla mezi mrakodrapy.
 

Jak se dostanete do muzea

Z Prahy autobusem č. 300, 322 ze stanice metra Nádraží Veleslavín (trasa A), nebo č. 324 ze stanice metra Zličín (trasa B) do stanice Buštěhrad U Kahance (2. stanice v Buštěhradě). Po vystoupení z autobusu se kousek vraťte po stejné ulici k budově muzea.

Aktuality

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice 2024

Již 52. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2024 je k vidění v Lidické galerii. Téma letošního 52. ročníku, kterého se zúčastnily děti z 81 zemí světa, je Karavana.
Lidice, Středočeský kraj

Podzimní focení pejsků v ateliéru na Kladně

Přijďte si se svým psím kamarádem užít fotografování v ateliéru, s tou správnou podzimní atmosférou, během kterého si společně užijete velkou spoustu psiny!
Kladno, Středočeský kraj

Podzimní focení pejsků v ateliéru v Brně

Fotografování v ateliéru, s tou správnou podzimní atmosférou, během kterého si společně užijete velkou spoustu psiny!
Kladno, Středočeský kraj

Mikroskopické půdní safari

Přijďte se podívat na bohatý a roztodivný svět, který lze naleznout skrze čočku mikroskopu, vyzkoušet si zvětšovací zařízení a naleznout taje skrytých tvorů.
Kladno, Středočeský kraj

Výstava Kořeny – Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Výstava Kořeny ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně potrvá od 14. 2. 2024 do 5. 1. 2025.
Kladno, Středočeský kraj

Čertoviny na Mayrovce s adventním jarmarkem

Brány pekelné i nebeské, se na Mayrovce opět otevírají 5. prosince.
Vinařice, Středočeský kraj

S lampu do podzemí v hornickém skanzenu Mayrau

16. listopadu se můžete těšit v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích na akci S lampou do podzemí. Při této akci si děti vyrobí vlastní kahan a sestoupí do tajemného a trochu strašidelného podzemí hornického skanzenu.
Vinařice, Středočeský kraj

Exgame – počítačové hry od pravěku po současnost

Přijďte se opět zúčastnit herního svátku, kdy vedle sebe potkáte počítače pradědečky, ale také nejmodernější herní kousky. A co lépe! Většinu z toho si můžete vyzkoušet na vlastní kůži!
Unhošť, Středočeský kraj

Mozaiková stezka Buštěhradem

Unikátem Buštěhradu jsou mozaiky, které zde již roky vytváří manželé Jarošovi. A protože ozdob v ulicích přibývá, rozhodlo se město vydat zvláštní mapku s vycházkovou stezkou, na které si můžete mozaiky prohlédnout. Tak vznikla Mozaiková stezka Buštěhradem.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Buštěhradský hrad – fragmenty stavby včleněné do dnešní zástavby

Fragmenty kdysi rozsáhlého buštěhradského hradu, které jsou dnes začleněné v pozdější domovní zástavbě, můžete nalézt v části města, která je dodnes nazývána "Starý hrad". Domy čp. 11, 13 a 25 jsou zapsány na seznamech Státní památkové péče ČR.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Bývalý hradní pivovar v Buštěhradu

Budova pozdně gotického panského pivovaru byla přestavěna v barokním stylu. Autorem přestavby byl proslulý stavitel mnoha pražských paláců Anselmo Lurago. Podle archivních záznamů náležel buštěhradský pivovar k nejstarším pivovarským podnikům.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Zámecký park zámku Buštěhrad

Barokní zámek s klasicistní kaplí je nejvýznamnější památkou Buštěhradu. V současné době je bohužel budova značně zchátralá, veřejnosti přístupný je však od července 2013 zámecký park.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Lidice, Středočeský kraj

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".
Lidice, Středočeský kraj

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.
Lidice, Středočeský kraj

Nejlepší narozeninová oslava v zoo

Připravte svým dětem (nebo i sobě) tu nejlepší oslavu narozenin přímo v zoo!
Zájezd, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dvůr Hoffmeister Číčovice – za jídlem, odpočinkem i koňmi

Vypřáhněte, užijte si klidu a pohody a pochutnejte si v naší rustikální umělecké gurmánské restauraci. Milovníci koní mohou navštívit naše stáje a děti se projet na poníkovi.
Číčovice, Středočeský kraj

Číčovický dvůr – folklór kousek za Prahou

Restaurace s folklorním programem v jedinečných prostorách selského statku Čičovický dvůr se nachází jen 5 km od letiště Ruzyně (15 minut na metro Dejvická). V prostředí z dob našich předků nabízí klasickou českou i slovenskou kuchyni. Přijeďte si odpočinout a uvolnit se!
Číčovice, Středočeský kraj

Pražírna Brandýsek

Provoz kavárny s vlastní pražírnou. Ochutnáte zde také výborné italské speciality a dortíky.
Brandýsek, Středočeský kraj

Restaurace V Polích Malé Čičovice

Domácí, pohodová atmosféra, romantický interiér, klidné prostředí a především famózní kuchyně, která vychází z těch nejlepších receptů našich babiček – to je restaurace penzionu V Polích, která figuruje na seznamu TOP restaurací Maruerova výběru Grand restaurant.
Číčovice, Středočeský kraj

Bistro Okoř

Bistro Okoř je oblíbeným místem pro rodinné výlety, romantická posezení i přátelská setkání.
Okoř, Středočeský kraj

Family Hotel Okoř – místo okořeněné odpočinkem

Komfort se skvělou gastronomií v přírodním parku v malebné historické vesničce Okoř, známé svou zříceninou ze 13. století. Perfektní místo pro odpočinek po práci.
Okoř, Středočeský kraj

Pivovar Starokladno – pivo vařené s láskou, poctivostí a péčí

Pivovar Starokladno započal svou staronovou historii v roce 2009, když v prostorách restaurace u Kozlíků otevřel pivovar, který pak navázal na pětisetletou tradici vaření piva na Kladensku.
Kladno, Středočeský kraj

Restaurace Kuklík – Sport

Český pivní lokál na Kladně to je Restaurace Kuklík – Sport.
Kladno, Středočeský kraj