Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.
První poštovna vznikla na původně německé (pruské) straně již v roce 1872 a stála v místech dnešní polské boudy. Iniciátorem byl patrně tehdejší majitel obou vrcholových bud na Sněžce Friedrich Sommer. Poštovna Císařské a královské rakouské pošty byla slavnostně otevřena 11.9.1899 na České boudě. Obě poštovny obsluhoval
od roku 1875 jen jeden rakouský
poštovní a telegrafní zaměstnanec Johann Kirchschleger z Malé Úpy. Strávil zde v podstatě značnou část svého života – svou službu na České boudě ukončil teprve roku 1921. Z historických zápisů se dále dovídáme, že kromě pohlednic a dopisů návštěvníci a hosté (tehdy se dalo na vrcholu ještě i nocovat) odesílali i balíčky a dokonce i peníze. Přestože Česká bouda náležela katastrálně do obce Malá Úpa, tuto poštovnu od začátku spravoval lépe přístupný poštovní úřad v Peci pod Sněžkou.
Odtud také chodil
v letní sezóně denně pošťák, aby večer snesl na krosně všechny zásilky dolu, nezřídka více jak 15 kilogramů. Po vzniku Československa v roce 1918 nebyla česká poštovna krátce v provozu, ale roku 1920 byl běžný provoz obnoven. Za války poštovna jen na německé straně Sněžky. Dlouhá desetiletí česká bouda chátrala, až díky
bývalé poštmistrové Jaroslavě Skrbkové z Velké Úpy, které přišla s podnětem obnovy provozu poštovny na Sněžce, se daly věci do pohybu. Stará bouda byla pro havarijní stav uzavřena, ale paní poštmistrová nechala opravit domek mezi kaplí a boudou, který byl slavnostně otevřen 24.8. 1994.
Moderní poštovna na Sněžce
Dnes najdeme na vrcholu
Sněžky úplně novou a moderní budovu České poštovny. Byla nejdříve symbolicky otevřena v srpnu 2007 za účasti prezidenta republiky Václava Klause. Do plného normálního provozu byla uvedena 10.8.2008. S moderním projektem nesouhlasili ochranáři, kteří požadovali místo moderní stavby variaci na tradiční krkonošskou chatu. I když bylo předloženo dalších 9 návrhů,
nakonec vyhrál původní návrh.
Konstrukce České poštovny je v podstatě
dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů. Plášť stavby je tvořen zdvojeným sklem a dřevěnými okenicemi, jejichž nastavením je možno Poštovnu proměnit z moderní prosklené budovy v dřevěnou boudu, a přizpůsobit ji tak aktuálním povětrnostním podmínkám.
Poštovna je otevřena celoročně, podle počasí. Turisté do ní mají přístup většinou
od 10 do 16 hodin. Otevírací doba České pošty na Sněžce je od pondělí do pátku 9:00 – 16:00 hodin.
Objevte unikátní Českou poštovnu Anežka na Sněžce, navrženou architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem, otevřenou celoročně.
Česká poštovna Anežka se nachází na vrcholu Sněžky, nejvyšší české hory.
Českou poštovnu na Sněžce navrhli architekti Martin Rajniš a Patrik Hoffman.
Hlavním stavebním prvkem České poštovny jsou dřevěné díly, ze kterých je sestavena jako skládačka.
Otevírací doba České poštovny na Sněžce je od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00 hodin.
Nově obnovená Česká poštovna byla slavnostně otevřena 24. srpna 1994.
Konstrukce České poštovny je dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů a má zdvojené skleněné pláště s dřevěnými okenicemi, které umožňují přizpůsobit budovu aktuálním povětrnostním podmínkám.
Česká poštovna měla historii sahající do roku 1872, kdy byla založena na německé straně Sněžky a později obnovena v České boudě v roce 1899.
Prvním zaměstnancem obnověné České poštovny byl rakouský poštovní a telegrafní zaměstnanec Johann Kirchschleger.
Ochranáři nesouhlasili s moderním projektem rekonstrukce a požadovali postavit místo toho tradiční krkonošskou chatu.
PSČ 542 91 je přiděleno speciálně pro Českou poštovnu na vrcholu Sněžky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.