ÚvodAktualityČeské rekordy: kuriozity a zajímavosti českých rozhleden
Příroda

České rekordy: kuriozity a zajímavosti českých rozhleden

Poslechněte si audio verzi článku
Česko je rozhlednová velmoc: máme jich prý kolem pěti stovek a stále přibývají další. Starobylé kamenné věže, futuristické spirály, dřevěné majáky uprostřed lesů i moderní konstrukce, které vypadají jako z jiného světa. U nás se zkrátka na krajinu nekoukáme jen tak od boku, my ji musíme vidět shora! Vydejte se s Kudy z nudy na rozhledny!
Říká se, že Češi milují pivo a houbaření. Ale ruku na srdce – co opravdu milujeme, jsou rozhledny! V Česku jich napočítáte přes 500 a pořád přibývají. Ať už hledáte nejvyšší, nejpodivnější nebo nejkrásnější rozhlednu, v Česku si přijdete na své. Vystoupáte na rozhlednu, kocháte se krásnými výhledy a na chvíli máte pocit, že jste králem světa – nebo aspoň daného kraje. Tak co, která bude ta vaše?
 

Nejstarší rozhledny – novogotický Templ a Josefova věž

Templ Krásný dvůrZnáte Templ v zámeckém parku Krásný Dvůr? Jedinečná památka je nejstarší novogotickou stavbou u nás, ale také vůbec nejstarší rozhlednou v České republice. Stavba z roku 1793 zdobí rozsáhlý anglický park u státního zámku Krásný Dvůr na Podbořansku. Dlouhé roky chátrala, ale mezi lety 2014 – 2017 jí přivedla zpět k životu rozsáhlá rekonstrukce. Unikátní, dvacet metrů vysoká stavba vznikla podle návrhu Jana Rudolfa Černína. Templ sloužil od počátku jako vyhlídka a později také jako připomínka úspěšného generála Karla Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem u Lipska v roce 1813. Jeho pískovcová socha od sochaře Emanuela Maxe z roku 1847 se nachází v interiéru stavby, stejně jako kopie vitrážových oken a replika původní vyhlídkové lávky.
 
KleťJosefova věž, nejstarší kamenná rozhledna v Česku, byla vybudována na severozápadním úbočí hory Kleť, nejvyšším vrcholu Blanského lesa, za vlády knížete Josefa II. ze Schwarzenbergu v letech 1822 – 1825. Za chladného a jasného počasí odtud lze dohlédnout až na alpské vrcholky. Jinak můžete z výšky obdivovat Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory a značnou část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi. V letech 1824 – 1825 se rozhledna stala trigonometrickým bodem pro kartografické práce, a tak ji hojně navštěvovali i tvůrci map. Sto let po založení rozhledny, v roce 1925, byla na Kleti vystavěna horská chata pro potřeby turistů, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku.
 

Nejvyšší rozhledny – Televizní věž Žižkov a věž elektrárny Ledvice

Žižkovská věžNejvyšší rozhlednu Česka měla dlouho v Praha. Jednalo se o přízračný žižkovský televizní vysílač tyčící se nad městem. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 až 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Za dobrých podmínek se lze z vyhlídkové plošiny ve výšce 93 metrů rozhlédnout až 100 km daleko.

Přesto první místo žebříčku nejvyšších rozhleden v České republice patří už pár let jinému místu: prosklené vyhlídce s přístupným ochozem na jedné z věží Elektrárny Ledvice ve výšce 144 metrů; najdete ji mezi Bílinou a Teplicemi. Celá věž měří 145 metrů a jedná se o nejvyšší průmyslovou stavbu u nás (exkurzi na rozhlednu lze absolvovat pouze po předchozím objednání).
 

Nejvýše položená rozhledna – Praděd v Jeseníkách

pradědPokud by vás zajímalo, kde se nachází nejvýše položená rozhledna u nás, prozradíme, že byste se za ní museli vypravit na Praděd do Hrubého Jeseníku, kde stojí další slavný televizní vysílač s rozhlednou. Původní kamennou rozhlednu z roku 1912 postavenou ve stylu gotického hradu byste zde hledali marně, zřítila se po druhé světové válce.

V roce 1968 byla zahájena výstavba 162 metrů vysokého vysílače, z něhož lze shlížet do kraje i v dnešních dnech. Na Pradědu je nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C. Na severním úbočí vrcholu najdeme rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou.


Nejromantičtější rozhledna – Štěpánka v Jizerkách

rozhledna ŠtěpánkaV této kategorii již není vítěz tak jednoznačný, ale horkou kandidátkou je rozhledna ŠtěpánkaJizerských horách, kterou najdete na vrchu Hvězda. V novogotickém slohu ji nechal roku 1847 postavit kníže Camill Rohan. Podle pověsti nechal však její stavbu zastavit, protože mu stará cikánka předpověděla, že zemře, jakmile bude věž dokončena.

A skutečně – do měsíce po jejím dokončení v roce 1892 starý kníže zemřel. Štěpánka je navíc nejzobrazovanější rozhledna českých pohlednic!
 

Architekty nejoceňovanější rozhledna – liberecký Ještěd

ještědSkutečný architektonický skvost najdete v Liberci. Tamní netradiční televizní vysílač, který jakoby "zastřešoval" horu Ještěd, byl postaven v letech 1966–1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů

Hora Ještěd se pne do výšky 1012 metrů nad mořem. Před stavbou vysílače zdobil vrchol velký kříž. Od roku 1876 tam stála první vyhlídková věž, jenž byla roku 1889 nahrazena rozhlednou. Horský hotel vyrostl na hoře v červnu 1906, avšak v roce 1963 jej zničil hotel požár a o tři roky později začala výstavba současné budovy.
 

Nejníže položená – Romanka na Nymbursku

rozhledna romankaNa západním okraji obce Hrubý Jeseník na Nymbursku najdete nejníže položenou rozhlednu České republiky s romantickým jménem Romanka. Na uměle navršeném návršíčku jen pár kroků za obcí stojí ocelový sloup, v dolní trojhranné části obložený gabiony a dřevem. Pata rozhledny je umístěna na výškové kótě 205 m n. m.

Nejvyšší vyhlídkový ochoz ve výšce 26 metrů a poskytuje kruhový výhled do široké rovinaté krajiny. Za dobré viditelnosti jsou vidět i na Krkonoše, Ještěd nebo Kozákov. O titul vůbec nejníže položené vyhlídky se uchází vyhlídka U ZámečkuLovosicích. Stojí na břehu Labe v nadmořské výšce přibližně 150 metrů.
 

Nejnižší rozhledna – Cimrmanova "rozhledna" u Nouzova

rozhledna járy cimrmanaU obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Její výška se uvádí jako záporná -0,15m. To znamená, že rozhledna nevystupuje nad terén, naopak je v jakémsi dolíku.

Kromě kouzelného výhledu zde milovníci recese mohou vyzkoušet prototyp Cimrmanova dalekohledu nebo šlapací telefón.
 

Nejoriginálnější pražská rozhledna – Doubravka na Černém Mostě

Rozhledna DoubravkaRozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 byla zpřístupněna v půlce června 2018. Autorem 23metrové rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Stavbu tvoří tři nohy z akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů po vnitřním točitém schodišti.

Na stavbu rozhledny bylo použito celkem 5162 kg oceli, 3000 svorníků, 6000 matic a zhruba 1000 kmínků trvanlivého a snadno obnovitelného akátového dřeva, které vyrostlo na Moravě v okolí Bzence.
 

Nejmladší kamenná rozhledna Dalimil na Větrově

Dalimilova rozhlednaAž do roku 2021 byla první kamennou rozhlednou postavenou po roce 1945 Brdo v Chřibech na jižní Moravě. Pak ji však předběhla Dalimilova rozhledna pod Rychlebskými horami. Jde o přesnou kopii rozhledny, která kdysi stávala na Králickém Sněžníku. A stejně jako v roce 1899 i nyní o více než 120 let později byl jako hlavní stavební materiál použit kámen.

Rozhledna vyrostla na vrchu Větrov mezi lety 2019-2021. Stavbu nechal postavit pan Dalimil Mika, po němž se také rozhledna jmenuje. Bývalou vyhlídkovou věž na Sněžníku sice nepamatuje, rodiče mu o ní však často vyprávěli a ukazovali fotografie. Stavbu si proto pan Dalimil zamiloval a rozhodl se, že postaví její repliku. Stavbu navrhnul Ateliér A Jiřího Tomečka.


Nejnezdolnější rozhledna – Bára na Čertově skalce

Trozhledna Báraoto označení si zaslouží dřevěná rozhledna Bára na Čertově skalce, na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi. Když ji totiž v roce 2008 slavnostně otevřeli, netrvalo to déle než pár dní a zničila ji vichřice. Místní si ale právo na rozhlednu nedali vzít a postavili novou patnáctimetrovou stavbu s minimem spojovacích prvků, která má vydržet i vítr do 200 km/h. Můžete ji sami zkontrolovat.

Autorem stavby je Martin Rajniš, který je i autorem nové poštovny na Sněžce. Vyhlídková plošina je umístěna asi 15 metrů nad zemí, dalších deset metrů měří kovový stožár s vlajkou.
 

Nejzapovězenější rozhledna – Bismarckova na Zelené hoře

Bismarkova rozhlednaBismarckova rozhledna u Chebu spadala do zakázaného pohraničního pásma a tak se na ni turisté pěknou řádku let nedostali. Patří k jedné ze tří věží, které u nás byly postaveny na počest německého říšského kancléře Otta von Bismarcka. Zajímavé je, že podobných staveb bylo po celém světě postaveno asi 270. Ta zdejší byla otevřena v roce 1907 a její plošina je ve výšce 14 m.

Mohutnou kamennou rozhlednu najdete 637 m n. m. na Zelené hoře asi 4 km západně od Chebu. Po II. světové válce byl přístup na rozhlednu zakázán, protože se nacházela v pohraničním pásmu. Díky tomu upadla do naprostého zapomnění. Opravená rozhledna byla za velkého zájmu české i německé turistické veřejnosti opět otevřena 12. června 2005.
 

Nejspirálovitější rozhledna – Stezka nad vinohrady v Kobylí

kobylí rozhlednaV Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu z roku 2018, pojmenovanou Stezka nad vinohrady. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je zcela bezbariérová. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Rozhledna připomíná otevřený tunel nebo stoupající zatočený most. Vidět z ní je na Pálavu a při dobrém počasí i na rakouské Alpy.

 

Nejoriginálnější rozhledna – Růženka na Pastevním vrchu

rozhledna RůženkaJedna z velmi originálních rozhleden u nás, dá se říci že snad i nejoriginálnější mezi všemi, je rozhledna Růženka na Pastevním vrchu u Růžové na Děčínsku. Měří něco málo přes šest metrů a inspirací pro architekty z libereckého Studia Mjölk byly malé vojenské bunkry, rozeseté po lesích Českého Švýcarska.

Leckomu však betonová stavba připomíná spíš Jana Kaplického a jeho nerealizovaný návrh Národní knihovny v Praze. Nezvyklá a půvabná rozhledna, k níž vás dovede naučná stezka Růžová, nabízí výhledy na České Švýcarsko, Pravčickou bránu, Děčínský Sněžník, MilešovkuČeském středohoří, Jedlovou a další kopce. Rozhledna Růženka byla oceněna turisty jako rozhledna roku 2018.
 

Nejfuturističtější rozhledna – Salaš u Uherského Hradiště

rozhledna SalašNa začátku zrodu rozhledny v Salaši stála vyzvaná architektonická soutěž soukromého investora z Přerova, který se rozhodl zhmotnit svou vizi. Rozhodl se postavit na svém pozemku na kopci nad obcí Salaš rozhlednu ve tvaru dvou do sebe zakleslých sedmiček.

Futuristicky pojatá jedenadvacetimetrová ocelová rozhledna postavená v roce 2015 je obložená modřínovými lamelami. Nabízí nádherné výhledy z otevřených ochozů ve výšce 15 a 20 metrů na kostelní věže Velehradu, Bílé Karpaty a vrcholky Chřibů.
 

Nejoblíbenější rozhledny – podle ankety Rozhledna roku

Rozhledna HalaškaAnketa Rozhledna roku se každoročně zaměřuje na nové přírůstky předcházejícího roku. O svých favoritech rozhoduje sama hlasující veřejnost. Rozhlednou roku 2022 se stala nadhledna Háječek, titul Rozhledna roku 2023 získala rozhledna Hamštejn a v anketě Rozhledna roku 2024 zvítězila Římská věž v Tučíně.

Jednou z oceněných staveb v minulých letech byla rozhledna Halaška na vrchu Kopřivná nedaleko Budišova nad Budišovkou. Třicetimetrová vyhlídková věž byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov Příroda

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, mohou si prohlédnout krajinu z krásné rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov Příroda

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov

Nadhledna Háječek u obce Svébohov je vysoká 30 metrů a z ochozu ve výšce 26,9 m nad zemí je krásný rozhled na hřbety a vrcholy Hrubého a Nízkého Jeseníku, Orlické hory a Drahanskou i Zábřežskou vrchovinu.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr Příroda

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka Příroda

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Romanka u Hrubého Jeseníku neleží, jak by mohl název napovídat, v nejvyšším moravském pohoří, ale nedaleko Nymburka. Jedná se o jednu z nejníže položených rozhleden v České republice.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky Památky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Rozhledna Jedlová hora – za dalekými rozhledy po celý rok Příroda

Rozhledna Jedlová hora – za dalekými rozhledy po celý rok

Na vrcholku hory Jedlová (774 m n. m.) stojí 23 metrů vysoká rozhledna. Jedlová je navíc třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor a za jasného počasí se odtud odkrývá jedinečný výhled od Krušných hor až po Krkonoše.

Bismarckova rozhledna u Chebu Příroda

Bismarckova rozhledna u Chebu

Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony – stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou Zážitky

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou

V Budišově nad Budišovkou na Vítkovsku přibyla dlouho očekávaná turistická atrakce – třicetimetrová rozhledna, která je součástí nové česko-polské sítě vyhlídek. Rozhledna byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky.

Dřevěná rozhledna Bára Příroda

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Rozhledna U Zámečku Lovosice Příroda

Rozhledna U Zámečku Lovosice

V Lovosicích u přívozu naleznete pěknou vyhlídku. Nachází se na uměle vytvořeném vršku, kde už podobná vyhlídka postavena roku 1869. Z vrcholu rozhledny je vidět kruhovým výhledem daleko do krajiny Českého středohoří.

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova Příroda

Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova

U obce Nouzov se nachází nejnižší rozhledna u nás. Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny.

Rozhledna Tučín ve stylu římské strážní věže Příroda

Rozhledna Tučín ve stylu římské strážní věže

Obec Tučín na Přerovsku postavila vyhlídku, jež si bere za vzor římské strážní věže jako upomínku na pobyt římského vojska ve starověku. Římská věž v obci Tučín získala titul Rozhledna roku 2024.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště Příroda

Rozhledna Salaš u Uherského Hradiště

Rozhledna Salaš se nachází v nadmořské výšce 366 metrů u obce Salaš a nabízí krásný výhled na pohoří Chřibů.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor Příroda

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě Příroda

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Rozhledna Hamštejn u obce Koberovy Příroda

Rozhledna Hamštejn u obce Koberovy

Rozhledna na Zlaté stezce Českým rájem, na trase z Kozákova na Malou Skálu a na Frýdštejn, je otevřena od 11. listopadu 2023. Svým tvarem připomíná raketu. Rozhledna Hamštejn je vítězem tradiční ankety Klubu přátel rozhleden – Rozhledna roku 2023.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy Příroda

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Rozhledna Brdo ve Chřibech Příroda

Rozhledna Brdo ve Chřibech

Kamenná rozhledna na kopci Brdo ve Chřibech na Kroměřížsku je unikátní, jde totiž o první klasicky kamennou rozhlednu, která byla postavena v České republice po více jak 70 letech.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Rozhledna Děčínský Sněžník Příroda

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna na Děčínském Sněžníku prošla rekonstrukcí, nově je od roku 2016 opět otevřena. Přístup na náhorní plošinu i Drážďanskou vyhlídku je bez omezení a provoz občerstvení je i nadále zajištěn.

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!

Další aktuality

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
26. březen 2025 19:00
Příroda

Jeskyně Na Pomezí, které zaplavilo povodňové bahno, opět otevírají brány turistům

Jeskyně Na Pomezí na Jesenicku, kde příval vody při zářijových prudkých deštích poškodil elektroinstalaci a bahno zaplavilo prohlídkový okruh, nyní opět otevírají brány turistům. Zatím vše probíhá ve zkušebním provozu, speleologové jsou ale rádi, že mohou přivítat zájemce o prohlídku, kteří ani během uzavření o jeskyni neztratili zájem a ptali se, kdy bude otevřeno. Zajímavostí, ale zároveň nevýhodou kopce, kde se jeskyně nachází, je skutečnost, že je děravý tak trochu jako ementál. Přestože jím neprotéká žádný aktivní tok, lehce se do něj dostane voda z povrchu. A právě loňské záplavy tak přinesly do jeskyní množství povodňového bahna, se kterým si celý tým pracovníků Jeskyní Na Pomezí obětavě a s velkým osobním nasazením poradil.
26. březen 2025 12:00
Příroda