
Vydejte se po stopách našich předků a
navštivte s archeology významné lokality ve vašem okolí! Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Chcete se dozvědět jak probíhalo dolování ve středověku, nebo vidět
nejstarší jeskynní malby v ČR? Během letošního léta máte příležitost navštívit více než
100 známých i zapomenutých archeologických lokalit v doprovodu odborníků. Na všech výpravách vás budou provázet zkušení archeologové, kteří vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých. Stačí si jen
zarezervovat ten správný termín na webu archeologickeleto.cz a vyrazit za poznáním a dobrodružstvím. Prohlídky, které připravuje Archeologický ústav AV ČR jsou
bezplatné.

Během
výprav s archeology poznáte různé výzkumné metody, vývoj dokumentačních technologií, způsoby ošetření artefaktů, ale i interpretační přístupy. Nejoblíbenější jsou tradičně komentované prohlídky probíhajících
archeologických výzkumů, při kterých mohou zájemci sledovat postupy a metodiku práce v terénu. Letos je možné se vydat například na probíhajících výzkumů na trase nově budované
železniční trati u Němčic nad Hanou, archeologickou základnu v
Těšeticích-Kyjovicích,
Hradisko u Mušova nebo na
Karlův hrádek u Purkarce. Zájemci se projdou i nedávno objeveným
velkomoravským hradištěm u
Veverské Bítýšky na Brněnsku. V jihočeské
Volyni budou představeny nálezy související s nedávným výzkumem, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné a zatím uložené v depozitářích. V
areálu tvrze, kde sídlí muzeum, bylo doloženo osídlení od 12. století. Na příchozí tam čeká hrnčířská a cihlářská dílna.
Archeologie moderní doby

Několik lokalit zve na archeologické průzkumy a poznatky moderní doby, tj. 20. století. S archeology si projdete například expozici
Lauby – světla a stíny Ostravy s doprovodným výkladem kurátora výstavy. Výstava v
Ostravském muzeu na Masarykově náměstí přibližuje historii šesti domů, kterým se díky vybudovanému podloubí říkalo na
Ostravsku Lauby a které byly v roce 1964 zbourány. Na opačném konce republiky je pro zájemce otevřena zajímavá výstava
Příběh dolu Sauersack: krajina – stroje – lidé v
Krajském muzeu Cheb. Zbytky výjimečně dochovaného cínového dolu, rudné úpravny a tábora pro nuceně pracující válečné zajatce z let 1941-1945 jsou dnes považovány za jednu z nejzajímavějších archeologických lokalit v
Karlovarském kraji. Její mezioborový výzkum probíhá již od roku 2013, a to díky dlouhodobé spolupráci pražského Archeologického ústavu AV ČR s krajskými institucemi, vládními agenturami i lokálními občanskými badateli.

Také terénní vycházka
Důlní a úpravnický závod Rolava (Sauersack) a zajatecký tábor z 2. světové války se týká stejného místa. Tentokrát se ale vypravíte do srdce
Krušných hor. V důsledku potřeb nacistického válečného hospodářství začal vznikat v roce 1940 nedaleko obce
Rolava (
Sauersack) hlubinný důl na
cínovou rudu a tábor pro francouzské a později především sovětské zajatce. Cílem prohlídky je zejména zaniklý rudný kombinát, který v sobě skrývá obrovské množství dílčích technických detailů, které jako celek ukazují složitost této jedinečné technické památky. Velmi zajímavé bude i
lokalita Hradčany u Ralska. Tady se bude konat prohlídka nazvaná
Hradčany – proměny vojenského letiště v Ralsku. Lokalita je dokladem rozvoje obce Kummer, jejíž počátky jsou kladeny do 16. století. Těsně před 2. světovou válkou bylo rozhodnuto o vybudování zastírajícího letiště. Na sklonku války zde působila Luftwaffe, po ní československá armáda a v roce 1968 obsadila místo Sovětská armáda, která odešla až v roce 1990.
A jak se na prohlídky a exkurze dostat? Stačí si
rezervovat termín přes webové stránky
archeologickeleto.cz, akce trvá do první poloviny září. Protože průběh archeologických terénních výzkumů je do určité míry závislý na průběhu zemědělských aktivit, doporučujeme všem zájemcům průběžně sledovat nabídku prohlídek po celé léto na webu Archeologického léta.
Jaké další lokality můžete letos s archeology navštívit?
Hradisko u Mušova – procházkou po naučné stezce s doprovodným výkladem archeologa vystoupáte do centrální části římské vojenské pevnosti Hradisko u Mušova.
- Mušov – Brána do Římské říše - prohlídka expozice Návštěvnického centra Mušov.
- Keltské oppidum Staré Hradisko - prohlídka nejvýznamnějšího moravského keltského oppida s doprovodným výkladem.
- Čtyřúhelníkový valový areál u Mšeckých Žehrovic – kkomentovaná prohlídka valového areálu.
- Mohyla Žuráň – setkání na polykulturní lokalitě s doprovodným výkladem.
Archeologické muzeum v přírodě – Villa Nova Uhřínov – archeologické muzeum v přírodě Villa Nova je druhou nejstarší pracující institucí tohoto typu u nás. Bylo založeno v roce 1994. Od té doby buduje archeologické experimentální rekonstrukce objektů a provádí experimenty zaměřené především na středověké období.
- Hradiště Hostýn – procházka po významném mariánském poutním místě očima archeologa – podíváte se na dosud patrné relikty mohutného opevnění z doby bronzové a dozvíte se, zda zde zanechali své stopy také keltové.
- Ostrovský klášter u Davle – benediktinský klášter na ostrově sv. Jiří u Davle.
- Velkomoravské hradiště Mikulčice – procházka po akropoli nejvýznamnějšího velkomoravského hradiště s doprovodným komentářem. Součástí prohlídky je také návštěva multimediální expozice nad 2. kostelem i probíhajícího archeologického výzkumu.
Pravěké hradiště a středověký hrad Dívčí Kámen - skalnatá ostrožna nad soutokem Vltavy a Křemežského potoka byla osídlena v několika obdobích.
- Pravěký sídlištní areál Těšetice-Kyjovice – prohlídka archeologické základny v Těšeticích-Kyjovicích i probíhajícího výzkumu s doprovodným komentářem.
- Ludéřov – prohlídka objektu tzv. Švédských šancí, původně interpretovaných jako keltská svatyně a blízkého mohylového pohřebiště s doprovodným výkladem.
- Zlatý kopec u Přezletic- prohlédněte si útočiště dávných lovců starého paleolitu.
- Archeopark Chotěbuz-Podobora - prohlídka archeoparku na významném pravěkém a raně středověkém hradišti s doprovodným výkladem.
Za pískovcovým fenoménem Prachovských skal – exkurze za archeologií jedné z přírodně nejhodnotnějších a nejatraktivnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Český ráj – přírodní rezervace Prachovské skály.
- Předmostí u Přerova – komentovaná prohlídka odkryté vrstvy s kostmi zvířat poslední doby ledové v Památníku lovců mamutů a procházka na lokalitu Hradisko.
- Dolní Věstonice – Pavlov – prohlídka expozice Archeoparku Pavlov s doprovodným výkladem a individuální procházka po archeostezce s několika zastávkami na místech nejvýznamnějších nálezů.
- Pfaffenschlag – komentovaná prohlídka zaniklé středověké vesnice.
- Archeologie Příhrazských skal – exkurze za archeologií jedné z přírodně nehodnotnějších a nejatraktivnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Ponořte se do minulosti s Archeologickým létem 2025, kde můžete objevovat hrady, hradiště a další zajímavé lokality v ČR.
Archeologické léto 2025 probíhá během prázdnin a končí v polovině září 2025.
Ano, pro účast na prohlídkách v rámci Archeologického léta je třeba se předem objednat.
Návštěvníci mohou během Archeologického léta navštívit hrady, hradiště, pohřebiště a archeoparky.
Ne, prohlídky organizované Archeologickým ústavem AV ČR jsou pro veřejnost bezplatné.
Rezervace prohlídek je možná přes webové stránky archeologickeleto.cz.
Archeologové během prohlídek poskytují odborné výklady o historii a metodách archeologického výzkumu.
Nedávno bylo objeveno velkomoravské hradiště u Veverské Bítýšky na Brněnsku, které je nyní přístupné pro veřejnost.
Mezi nejoblíbenější akce patří komentované prohlídky probíhajících archeologických výzkumů.
Archeologické léto nabízí také výpravy na trase železniční trati a návštěvy archeologických základen.
Návštěvníci se dozví o historii, výzkumných metodách, způsobech dokumentace a ošetření artefaktů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.