ÚvodAktualityArcheologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

  • 30. června 2025
Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
archeologieVydejte se po stopách našich předků a navštivte s archeology významné lokality ve vašem okolí! Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Chcete se dozvědět jak probíhalo dolování ve středověku, nebo vidět nejstarší jeskynní malby v ČR? Během letošního léta máte příležitost navštívit více než 100 známých i zapomenutých archeologických lokalit v doprovodu odborníků. Na všech výpravách vás budou provázet zkušení archeologové, kteří vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých. Stačí si jen zarezervovat ten správný termín na webu archeologickeleto.cz a vyrazit za poznáním a dobrodružstvím. Prohlídky, které připravuje Archeologický ústav AV ČR jsou bezplatné.

kostel ModráBěhem výprav s archeology poznáte různé výzkumné metody, vývoj dokumentačních technologií, způsoby ošetření artefaktů, ale i interpretační přístupy. Nejoblíbenější jsou tradičně komentované prohlídky probíhajících archeologických výzkumů, při kterých mohou zájemci sledovat postupy a metodiku práce v terénu. Letos je možné se vydat například na probíhajících výzkumů na trase nově budované železniční trati u Němčic nad Hanou, archeologickou základnu v Těšeticích-KyjovicíchHradisko u Mušova nebo na Karlův hrádek u Purkarce. Zájemci se projdou i nedávno objeveným velkomoravským hradištěm Veverské Bítýšky na Brněnsku. V jihočeské Volyni budou představeny nálezy související s nedávným výzkumem, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné a zatím uložené v depozitářích. V areálu tvrze, kde sídlí muzeum, bylo doloženo osídlení od 12. století. Na příchozí tam čeká hrnčířská a cihlářská dílna.


Archeologie moderní doby

archeologieNěkolik lokalit zve na archeologické průzkumy a poznatky moderní doby, tj. 20. století. S archeology si projdete například expozici Lauby – světla a stíny Ostravy s doprovodným výkladem kurátora výstavy. Výstava v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí přibližuje historii šesti domů, kterým se díky vybudovanému podloubí říkalo na Ostravsku Lauby a které byly v roce 1964 zbourány. Na opačném konce republiky je pro zájemce otevřena zajímavá výstava Příběh dolu Sauersack: krajina – stroje – lidé v Krajském muzeu Cheb. Zbytky výjimečně dochovaného cínového dolu, rudné úpravny a tábora pro nuceně pracující válečné zajatce z let 1941-1945 jsou dnes považovány za jednu z nejzajímavějších archeologických lokalit v Karlovarském kraji. Její mezioborový výzkum probíhá již od roku 2013, a to díky dlouhodobé spolupráci pražského Archeologického ústavu AV ČR s krajskými institucemi, vládními agenturami i lokálními občanskými badateli.

Také terénní vycházka Důlní a úpravnický závod Rolava (Sauersack) a zajatecký tábor z 2. světové války se týká stejného místa. Tentokrát se ale vypravíte do srdce Krušných hor. V důsledku potřeb nacistického válečného hospodářství začal vznikat v roce 1940 nedaleko obce Rolava (Sauersack) hlubinný důl na cínovou rudu a tábor pro francouzské a později především sovětské zajatce. Cílem prohlídky je zejména zaniklý rudný kombinát, který v sobě skrývá obrovské množství dílčích technických detailů, které jako celek ukazují složitost této jedinečné technické památky. Velmi zajímavé bude i lokalita Hradčany u Ralska. Tady se bude konat prohlídka nazvaná Hradčany – proměny vojenského letiště v Ralsku. Lokalita je dokladem rozvoje obce Kummer, jejíž počátky jsou kladeny do 16. století. Těsně před 2. světovou válkou bylo rozhodnuto o vybudování zastírajícího letiště. Na sklonku války zde působila Luftwaffe, po ní československá armáda a v roce 1968 obsadila místo Sovětská armáda, která odešla až v roce 1990.

A jak se na prohlídky a exkurze dostat? Stačí si rezervovat termín přes webové stránky archeologickeleto.cz, akce trvá do první poloviny září. Protože průběh archeologických terénních výzkumů je do určité míry závislý na průběhu zemědělských aktivit, doporučujeme všem zájemcům průběžně sledovat nabídku prohlídek po celé léto na webu Archeologického léta.
 

Jaké další lokality můžete letos s archeology navštívit?

  • Hradiště u MušovaHradisko u Mušova – procházkou po naučné stezce s doprovodným výkladem archeologa vystoupáte do centrální části římské vojenské pevnosti Hradisko u Mušova.
  • Mušov – Brána do Římské říše - prohlídka expozice Návštěvnického centra Mušov.
  • Keltské oppidum Staré Hradisko - prohlídka nejvýznamnějšího moravského keltského oppida s doprovodným výkladem.
  • Čtyřúhelníkový valový areál u Mšeckých Žehrovic – kkomentovaná prohlídka valového areálu.
  • Mohyla Žuráň – setkání na polykulturní lokalitě s doprovodným výkladem.
  • Villa Nova UhřínovArcheologické muzeum v přírodě – Villa Nova Uhřínov – archeologické muzeum v přírodě Villa Nova je druhou nejstarší pracující institucí tohoto typu u nás. Bylo založeno v roce 1994. Od té doby buduje archeologické experimentální rekonstrukce objektů a provádí experimenty zaměřené především na středověké období.
  • Hradiště Hostýn – procházka po významném mariánském poutním místě očima archeologa – podíváte se na dosud patrné relikty mohutného opevnění z doby bronzové a dozvíte se, zda zde zanechali své stopy také keltové.
  • Ostrovský klášter u Davle – benediktinský klášter na ostrově sv. Jiří u Davle.
  • Velkomoravské hradiště Mikulčice – procházka po akropoli nejvýznamnějšího velkomoravského hradiště s doprovodným komentářem. Součástí prohlídky je také návštěva multimediální expozice nad 2. kostelem i probíhajícího archeologického výzkumu.
  • dívčí kámenPravěké hradiště a středověký hrad Dívčí Kámen - skalnatá ostrožna nad soutokem Vltavy a Křemežského potoka byla osídlena v několika obdobích.
  • Pravěký sídlištní areál Těšetice-Kyjovice – prohlídka archeologické základny v Těšeticích-Kyjovicích i probíhajícího výzkumu s doprovodným komentářem.
  • Ludéřov – prohlídka objektu tzv. Švédských šancí, původně interpretovaných jako keltská svatyně a blízkého mohylového pohřebiště s doprovodným výkladem.
  • Zlatý kopec u Přezletic- prohlédněte si útočiště dávných lovců starého paleolitu.
  • Archeopark Chotěbuz-Podobora - prohlídka archeoparku na významném pravěkém a raně středověkém hradišti s doprovodným výkladem.
  • prachovské skályZa pískovcovým fenoménem Prachovských skal – exkurze za archeologií jedné z přírodně nejhodnotnějších a nejatraktivnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Český ráj – přírodní rezervace Prachovské skály.
  • Předmostí u Přerova – komentovaná prohlídka odkryté vrstvy s kostmi zvířat poslední doby ledové v Památníku lovců mamutů a procházka na lokalitu Hradisko.
  • Dolní Věstonice – Pavlov – prohlídka expozice Archeoparku Pavlov s doprovodným výkladem a individuální procházka po archeostezce s několika zastávkami na místech nejvýznamnějších nálezů.
  • Pfaffenschlag – komentovaná prohlídka zaniklé středověké vesnice.
  • Archeologie Příhrazských skal – exkurze za archeologií jedné z přírodně nehodnotnějších a nejatraktivnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Festival Germania Subacta – římsko-barbarský festival 2025

29. 8.30. 8.
Festival Germania Subacta – římsko-barbarský festival 2025

Šestý ročník festivalu GERMANIA SUBACTA je tu – objevte tajemství kovu, řemesel a každodennosti starověku!

Archeologické léto v Chotěbuzi

12. 7.
Archeologické léto v Chotěbuzi

Vydejte se po stopách našich předků a navštivte s námi archeologické památky ve vašem okolí! Na všech výpravách vás budou provázet zkušení archeologové, kteří vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých.

Žárové pohřebiště Pičhora Památky

Žárové pohřebiště Pičhora

Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V roce 1896 zde dělníci při těžbě štěrku a písku objevili žárové pohřebiště. Výzkum poté prováděl Jan Waněk pod dohledem Josefa Ladislava Píče. Do roku 1906 bylo prozkoumáno 160 žárových hrobů, zhruba polovina popelnicových.

Komentovaná prohlídka – expozice Pravěk Mohelnicka

9. 7.
Komentovaná prohlídka – expozice Pravěk Mohelnicka

Účastníci v doprovodu archeologa navštíví expozici vytvořenou z nesmírně bohatého a unikátního fondu archeologických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku.

Archeologické léto v Pavlově

8. 7.
Archeologické léto v Pavlově

Archeopark Pavlov se i letošním roce připojí k celorepublikové akci Archeologické léto, která přivádí návštěvníky na zajímavé archeologické lokality v doprovodu odborníků z archeologických ústavů, muzeí a jiných institucí.

Lauby – Světla s stíny Ostravy v Ostravském muzeu

29. 11.28. 9.
Lauby – Světla s stíny Ostravy v Ostravském muzeu

Nová výstava Lauby – světla a stíny Ostravy nabízí pohled na prostor ostravských Laubů od středověku až po demolici domů v roce 1964. K vidění je od 29. listopadu 2024 do 28. září 2025.

Příběh dolu Sauersack – Krajina, stroje, lidé

16. 5.28. 9.
Příběh dolu Sauersack – Krajina, stroje, lidé

Muzeum Cheb, p. o. Karlovarského kraje ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, v. v. i. a plzeňským DEPO 2015 připravilo novou interaktivní výstavu “Příběh dolu Sauersack: Krajina, stroje, lidé”.

Zřícenina hradu Rokštejn Památky

Zřícenina hradu Rokštejn

Pokud patříte k milovníkům starých hradů a romantických zřícenin, vydejte se na hrad Rokštejn, jeden z historických skvostů Vysočiny. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

Pravěké hradisko Obersko Letní sporty

Pravěké hradisko Obersko

Mohutné valy pravěkého hradiště na kopci vysoko nad údolím řeky Třebůvky vzbuzují dodnes obdiv a úctu. Hradisko bylo vybudováno lidem lužické kultury, kteří obývali území České republiky před příchodem Keltů.

Archeologická lokalita Těšetice-Kyjovice Památky

Archeologická lokalita Těšetice-Kyjovice

Významná pravěká lokalita, která se zapsala do dějin výzkumu evropského neolitu objevem kruhového sociokultovního areálu – tzv. rondelu.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Archeologické naleziště Na Valách ve Starém Městě na Uherskohradišťsku Památky

Archeologické naleziště Na Valách ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

První Slované se v této centrální oblasti města usadili již v 6. až 7. století. V průběhu druhé poloviny 8. století zde vzniklo opevněné sídliště – hradisko. Okolo poloviny 9. století byl na už existujícím pohřebišti hradiska postaven kamenný kostel. Pohřbeni zde byli lidé všech společ. vrstev.

Villa Nova Uhřínov – archeologické muzeum v přírodě Památky

Villa Nova Uhřínov – archeologické muzeum v přírodě

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se nachází v malebné oblasti Orlických hor na cestě mezi Rychnovem nad Kněžnou a Deštným v Orlických horách. Archeoskanzen Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici.

Hradisko v okolí Pasohlávek Památky

Hradisko v okolí Pasohlávek

Hlavním rekreačním centrem na vodní nádrži Nové Mlýny je obec Pasohlávky. Využít zde můžete řadu vodních sportů, turistiku či cykloturistiku v okolí.

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře Kultura

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové, a dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše Památky

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Památník návrší Žuráň u Podolí Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Zřícenina hradu Bludov Památky

Zřícenina hradu Bludov

Hrad Bludov je jedním z nejstarších severomoravských hradů. Byl postaven jako panské sídlo starého moravského rodu Bludoviců, předchůdců pánů ze Žerotína.

Archeoskanzen Březno Památky

Archeoskanzen Březno

Součástí Oblastního muzea v Lounech s historickou a přírodovědnou expozicí je také skanzen v Březně, který leží asi čtyři kilometry od Loun u řeky Ohře.

Zřícenina hradu Otaslavice Památky

Zřícenina hradu Otaslavice

Původně zde stály dva hrady, zachovala se pouze polovina strážní věže horního hradu s erbem rodu Žalkovských, která jako nepřehlédnutelné torzo tvoří již od 15. století dominantu obce Otaslavice.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Karlův hrádek u Purkarce Památky

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů Letní sporty

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů

V bývalém vojenském prostoru Ralsko je letiště, které tu zbylo po Sovětské armádě. Bruslit se dá jak na přistávací ploše, tak i na rolovacích drahách, povrch je velmi kvalitní beton. Provoz in-linistů je zde sice čilý, ale vzhledem k velikosti plochy si každý najde svoji cestu.

Zbytky cínových dolů v Krušných horách Památky

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Hradiště Stará Kouřim Památky

Hradiště Stará Kouřim

Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag Památky

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla Příroda

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

Sedm předmětů spojuje sedm originálních příběhů. O chamtivosti, zločinech, krádežích a návratech po letech, ale také o opětovném objevování něčeho, co bylo považováno za bezcenné, zapomenuté a navždy ztracené. Možná byste se měli rozhlédnout po okolí: třeba se někde blízko také ukrývá netušený poklad!

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi Památky

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko doplňuje expozici v zámečku, která představuje život starých Slovanů z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Venku se nachází repliky znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. Kolem archeoskanzenu také prochází naučná stezka Pohansko.

Zaniklá obec Rolava Památky

Zaniklá obec Rolava

Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy Památky

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci Památky

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České republiky je podle některých pramenů Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Rotunda vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou zřejmě v 2. polovině 10. století a stojí v místech, kde býval knížecí hrad.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu Kultura

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji Příroda

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích Kultura

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích je umístěn v domě, ve kterém od roku 1911 do roku 1932 trávil léto se svou rodinou významný český knižní ilustrátor, rodák z Bludova, Adolf Kašpar. V podkroví domu se nachází Mistrův ateliér s autentickým zařízením.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách Památky

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Ostrov sv. Kiliána s pozůstatky kláštera sv. Jana Křtitele v Davli Památky

Ostrov sv. Kiliána s pozůstatky kláštera sv. Jana Křtitele v Davli

Ostrov sv. Kiliána se nachází těsně před soutokem Vltavy a Sázavy v Davli, na říčním kilometru 81,8. Na jižní straně ostrova se ukrývají pozůstatky středověkého kláštera sv. Jana Křtitele zvaného Ostrovský klášter či klášter Ostrov.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – nejrozsáhlejší slovanské hradiště v České republice

Slovanské hradiště v Mikulčicích – nejrozsáhlejší slovanské hradiště v České republice

Areál raně středověkého slovanského hradiště v Mikulčičích o rozloze 10 ha je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm. Hradiště patřilo mezi významná velkomoravská mocenská a kulturní centra.

Zlatý kopec u Přezletic – nejstarší sídliště člověka v České republice

Zlatý kopec u Přezletic – nejstarší sídliště člověka v České republice

Staropaleolitické sídliště člověka vzpřímeného Přezletice u Prahy se pyšnící hned několika prvenstvími – nálezem prvního dokladu broušení předmětů, nálezem nejstaršího obydlí u nás a jednoho z nejstarších na světě a objevem jednoho z nejstarších dokladů používání ohně. Zlatý kopec byl osídlen člověkem v období asi před 800 – 700 tisíci lety.

Další aktuality

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
23. červen 2025 11:00
Památky