Na pomezí Česka, Polska a Německa se nachází unikát v podobě tisícovek tzv. podstávkových domů. První domy tohoto typu se zde objevily už v 16. století, kdy došlo k syntéze německé a slovanské lidové architektury.
Dodnes zachovalé jsou tyto domy jen díky
nadšencům ze spolku Český svět, jejichž největším snem je zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Domy jsou nejčastěji
rekonstruovány podle dochovaných dobových fotografií. Starosta spolku, pan Milan Maršálek, koupil první dům v roce 1979. Jednalo se o kovárnu
Andrease Stelziga z roku 1660, která byla určena k demolici. V současné době buduje pan Maršálek v areálu bývalé rychty v Dolních Řasnicích na
Frýdlantsku skanzen. Přesouvá sem lidové stavby, kterým hrozí demolice kvůli špatnému technickému stavu. Jednou z perel jeho sbírky je
stovky let starý vejminek, který patří mezi nejstarší podstávkové domy vůbec.
Podstávkou se označují
dva domy, které jsou do sebe zasunuté. Jeden dům (spodní) je roubený a nad ním stojí druhý, který může být například hrázděný. Domy spolu tektonicky nesouvisejí, takže horní dům nezatěžuje ten dolní. Další výhodou je
jednoduchost rekonstrukce, kdy spodní část lze bez větších problémů rozebrat, aniž by se muselo v horní části cokoli měnit.
Této pozitivní vlastnosti si povšimli i majitelé
roubenek, které se časem mohou deformovat. A tak vedle pravých podstávkových domů začaly vznikat i nepravé s dodatečně přidanou podstávkou tzv. českou kozou.
Ve své podstatě se tato stavení nacházejí na území, které kdysi obývali
Lužičtí Srbové. Ačkoli měly
podstávkové domy pouze výhody, nerozšířil se tento trend příliš daleko.
Dodnes jsou v Německu k vidění celé vesnice podstávkových domů, v Čechách se tu a tam najde ulice a v Polsku jsou to jen jednotlivá stavení.
Obec Dolní Řasnice leží jen pár kilometrů od obce
Pertoltice, kde se nachází
skanzen lidových staveb z 18. století.
Poznejte skanzen Český svět v Dolní Řasnici, kde najdete unikátní podstávkové domy s bohatou historií a ambicí zápisu na seznam UNESCO.
Český svět - skanzen se nachází v Dolní Řasnici na pomezí Česka, Polska a Německa.
Podstávkové domy jsou specifický typ lidové architektury, kde jeden dům stojí na podstávce a nezatěžuje tak konstrukci domu spodního.
První podstávkové domy se v oblasti objevily již v 16. století.
Spolek Český svět si klade za cíl zachovat podstávkové domy a dosáhnout jejich zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.
Domy jsou rekonstruovány podle dochovaných dobových fotografií, přičemž lze spodní část rozebrat bez nutnosti měnit horní část.
Podstávkové domy mají jedinečnou konstrukci, kde horní dům nezatěžuje spodní, což umožňuje jednoduchost jejich rekonstrukce.
Pan Maršálek přesouvá do skanzenu lidové stavby, kterým hrozí demolice kvůli špatnému technickému stavu.
Vejminek v sbírce pana Maršálka je stovky let starý a patří mezi nejstarší podstávkové domy.
Území, kde se nacházejí podstávkové domy, kdysi obývali Lužičtí Srbové.
V Německu jsou k vidění celé vesnice podstávkových domů, v Čechách jsou sporadicky a v Polsku jsou to jen jednotlivá stavení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.