ÚvodAktualityMuzea v roubenkách – prastará, nádherná a s jedinečnou atmosférou
Památky

Muzea v roubenkách – prastará, nádherná a s jedinečnou atmosférou

  • 19. června 2022
Stařičké roubené stavby mají svůj půvab. Řadu z nich dokonce můžete prozkoumat i zevnitř, sídlí v nich totiž muzea, galerie, infocentra a další expozice. Pojďte se podívat například do zvláštního alpského domu ve Volarech, jizerskohorské Liščí boudy v Kristiánově, tajemného Burku doktora Kittela nebo Červené roubenky v Semilech.

Volary: muzeum v alpském stylu

šumavském městečku Volary mají roubené domy, které jinde neuvidíte: rozlehlá stavení jako vystřižená z horských strání Tyrol, kde se celé hospodářství včetně obytné části, chlévů, maštale i stodoly vešlo pod jednu střechu. Volarské domy vznikly díky alpským horalům, kteří na Šumavu přinesli své zvyklosti včetně architektury.

Původní tyrolský vzhled Volar změnil roku 1863 požár, který zničil několik desítek domů, školu i kostel. Pár starých dvorců se ale dochovalo a dnes v jednom z nich sídlí Volarské muzeum. Stálé expozice mapují staré Volary ve fotografii, historii Zlaté stezky a výrobu dřevěných dětských hraček, nechybí ani krátkodobé výstavy; letos můžete vidět například sbírku panenek a starých uniforem.

Část muzea se věnuje Pochodu smrti, tragické události z posledních dnů druhé světové války, kdy při nekonečně dlouhé cestě z koncentračního tábora v Ravensbrücku a Helmbrechtsu zahynulo téměř sto židovských žen z Polska, Maďarska, Ruska, Německa a Čech. Památník obětí pochodu smrti můžete navštívit na židovském hřbitově.
 

Liščí bouda v Kristiánově

Sklářská osada Kristiánov, založená roku 1774, je klíčem k srdci Jizerských hor. Sklářskou huť tu už sice nenajdete a zanikla i většina starých stavení, o to cennější je však Liščí bouda, v níž sídlí stálá expozice Muzea skla a bižuterieJablonci nad Nisou.

Střechu stavení pokrývá tradiční štípaný šindel ze smrkového dřeva, byla opravena poškozená část roubení a přibyla zastřešená terasa s posezením a výhledem do malebné krajiny Jizerských ho. Uvnitř uvidíte oblíbený trojrozměrný model celé osady Kristiánov v době její největší slávy, rovněž patřičně obnovený, na rozdíl od minulosti si ale nyní můžete prohlédnout i podkroví roubenky s odpočinkovým koutkem pro děti.
 

Kittelův tajuplný dům Burk na Krásné

burk pěnčínPatrně nikde neuvidíte roubenku větší než Kittelův dům na Krásné, v osadě jižně od Jablonce nad Nisou. Vypovídá o tom i lidový název Burk, odvozený z německého slova Burg, hrad. V polovině 18. století si jej nechal postavit léčitel a doktor Johan Josef Eleazar Kittel a zřídil v něm cosi, co by se dnes dalo označit za horské sanatorium. Samotného doktora, jeho dílo i Burk obestírala řada pověstí, s nimiž se seznámíte při prohlídce.

květiny na louceKdo přijede k Burku v sobotu 25. června 2022 může se od 14:00 hodin zúčastnit Svatojánské slavnosti. Na programu slavnostního dne jsou zajímavé přednášky, poetické povídání i muzicírování pod širým nebem.

K vycházkám láká také Kittelova naučná stezka a bosý chodníček; ten sice měří jen pár desítek metrů, ale na nich se vystřídá přes třicet různých druhů povrchů, od žuly z Černostudničního hřebene přes dřevo z místních stromů až po korálky z jabloneckých mačkáren.
 

Červená roubenka v Semilech

červená roubenkaDalší starou dřevěnou stavbu, do které můžete nahlédnout, najdete v Jílovecké ulici v Semilech. O takzvanou Červenou roubenku již několik let pečuje Muzeum a Pojizerská galerie a v interiérech objevíte pilníkářskou dílnu a dobovou světnici, podívat se můžete i na půdu, kde se suší bylinky. V prázdninových měsících vás stálou expozicí provede průvodce, připraveny budou vědomostní kvízy a každý víkend se navíc můžete těšit na předvádění řemesel a nejrůznější workshopy.
 

Další roubené stavby, které byste měli znát

  • mšenoOd běžné zástavby Hvězdecké ulice v Polici nad Metují se výrazně liší stará, bíle natřená patrová roubená škola zvaná Dřevěnka; slouží jako výstavní prostor městského muzea a bývá otevřená pouze v době příležitostných výstav a při předvádění řemesel.
  • Nádhernou podívanou nabízí milovníkům starých roubených staveb Muzeum historických motocyklů a hraček v Kašperských Horách. Motorky a velocipedy jsou totiž rozmístěny v atypickém půdním prostoru, který je jedinečnou ukázkou špičkové práce starých šumavských tesařů. Složitý krov dosahuje výšky až 14,5 m a byl prý sestaven bez zatlučení jediného kovového hřebíku.
  • kladskáV Kladské u Mariánských lázní stojí roubený Lovecký zámeček v alpském stylu, kde se dnes nachází restaurace a Lesy ČR zde poskytují krásné ubytování.
  • V jihočeském Římově mají přehradu, slavnou křížovou cestu, prastarou lípu, poutní loretánský komplex s kostelem a také Roubenku – tedy Muzeum Roubenka. Nachází se v původní budově, která je jednou z nejstarších v obci; podle dendrologických průzkumů bylo dřevo použité na její stavbu pokáceno v roce 1611. Expozici věnovanou bývalé koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince doplňuje plně funkční model kolejiště s vláčky.
  • Ve Velkých Karlovicích v podhůří Javorníků a Beskyd stojí překrásný roubený kostel Panny Marie Sněžné, dokončený roku 1754. Život lidí v tomto rázovitém koutu Valašska mapuje Karlovské muzeum sídlící v bývalém kupeckém domě, dílem zděné a dílem roubené stavbě z počátku 19. století.
  • Podobný alpský styl jako volarské domy má i Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Löschnerově pavilonu v Kyselce. Expozice dokumentuje historii stáčení minerálních vod v Kyselce a osudy Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV.
  • Neobvyklé sídlo má celoročně otevřené turistické informační centrum ve Spáleném Poříčí: roubený lidový dům je krásnou ukázkou lidové architektury jižního Plzeňska. Dům samotný byl postaven v 18. století, ale při jeho stavbě byly částečně použity trámy ze starších domů z 15. a 17. století, navíc na roubené části si prohlédnete zajímavou omítku zvanou kožich.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově Ubytování

Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově

Najdete zde raritu, která není jen tak jinde k vidění – rekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem. Majitel se mění, kouzlo Mlýna zůstává. Od roku 2024 je opět otevřeno!

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví Kultura

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici Kultura

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Dům přírody Českého ráje Kultura

Dům přírody Českého ráje

Pro návštěvníky Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova je připravena interaktivní expozice, kde prostřednictvím smyslového vnímaní představujeme fenomény nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky a zároveň chceme probudit úctu k přírodě tohoto jedinečného území.

Městské muzeum ve Staré radnici a Červeném domě Valašské Klobouky Kultura

Městské muzeum ve Staré radnici a Červeném domě Valašské Klobouky

Muzeum se nachází ve dvou historických objektech – Staré radnici a v Červeném domě, kde stojí za vidění především prezentace tradičního místního řemesla – soukenictví – i s dosud funkčním stavem, který občas k úžasu návštěvníků „zatká“.

Hnojový dům na Jizerce Památky

Hnojový dům na Jizerce

K osadě Jizerka celá desetiletí neodmyslitelně patříval tzv. Hnojový dům, předposlední chalupa na pravé straně cesty vedoucí z Jizerky směrem k močálům a Smědavě. Proslula zejména díky svému majiteli – Gustavu Ginzelovi, známému horolezci, cestovateli, fotografovi a sběrateli kuriozit.

Muzeum dýmek v Proseči Kultura

Muzeum dýmek v Proseči

Muzeum dýmek v Proseči sídlí v historickém roubeném domku čp. 61 na náměstí. Návštěvníci zde shlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro prosečsko typické a jež se zde zachovalo doposud.

Muzeum a Pojizerská galerie Semily Kultura

Muzeum a Pojizerská galerie Semily

V rodném domě Ivana Olbrachta v Semilech, který leží v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí, najdete Muzeum a Pojizerskou galerii. Dům patří k nejstarším ve městě (r. 1760).

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici Památky

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici

Na pomezí Česka, Polska a Německa se nachází unikát v podobě tisícovek tzv. podstávkových domů. První domy tohoto typu se zde objevily už v 16. století, kdy došlo k syntéze německé a slovanské lidové architektury.

Alpská architektura ve Volarech Památky

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů Příroda

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend Památky

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále Kultura

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

V Boučkově statku v Malé Skále si můžete prohlédnout galerii výtvarných děl, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší Kultura

Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší

V nenápadné uličce v Semilech najdete tři roubené chalupy. V jedné z nich a v přilehlém zděném domečku je instalována expozice o místních léčitelích.

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla Kultura

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.

Městské muzeum v Železném Brodě Kultura

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum má dvě stálé expozice umístěné odděleně ve dvou historicky zajímavých budovách. Sklářská expozice se nachází na náměstí ve funkcionalistické budově z r. 1936, národopisná expozice sídlí od roku 1998 v roubeném stavení zvaném Běliště z r. 1807.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Muzeum Volary – expozice v alpském domě Kultura

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří Pochod smrti, Staré Volary ve fotografii, Zlatá stezka a Střípky z historie.

Muzeum obce Albrechtičky – kouzlo starých časů Kultura

Muzeum obce Albrechtičky – kouzlo starých časů

Malebné muzeum obce Albrechtičky se nachází v roubeném domě postaveném v roce 1865, který byl zrekonstruován v letech 2001 – 2004. Seznámíte se v něm s historií obce, způsobem života a místními kulturními tradicemi v minulých stoletích.

Muzeum v podstávkovém domě Raspenava Památky

Muzeum v podstávkovém domě Raspenava

V Raspenavě, v podstávkovém domě z 18. století, který je typickou ukázkou lidové architektury místního kraje se nachází muzeum tradičního života na venkově, řemesel a zemědělství. Muzejní expozice jsou umístěny v hospodářských a v podkrovních částech domu.

Selské baroko v Květově Památky

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Muzeum Roubenka v Římově – od koněspřežky k železnici Kultura

Muzeum Roubenka v Římově – od koněspřežky k železnici

V jihočeském Římově objevíte v původní roubené budově, která je jednou z nejstarších v obci, expozici modelů vláčků. Má připomínat bývalou koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince a jejího projektanta Františka Antonína Gerstnera, který míval na římovském zámku projekční kancelář.

Další aktuality

Tipy, jak poznat Holašovice: cesta k tradicím a kultuře starých časů

Selské baroko tradičního českého venkova, folklórní tradice dávných dní a příjemná vesnická pohoda, to vše v sobě skrývá vesnička Holašovice v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. Vydejte se s námi za selským skvostem pod ochranou UNESCO.
23. listopad 2024 0:38
Zážitky, Jihočeský kraj

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj