ÚvodAktuality10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Zamilovali jste si hrázděné domy a chcete naplánovat výlet, při kterém takových míst uvidíte víc najednou? Vydejte se s Kudy z nudy do Karlovarského kraje. Pro hrázděné domy je to skutečné místo na výsluní – uvidíte je na vesnicích i ve městech, jednoduché i bohatě zdobené. Skutečnou raritou je Špalíček v severní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu. Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů pochází ze 14. století a patří k hlavním symbolům chebské architektury. Dva bloky částečně hrázděných domů rozděluje pouhých 160 centimetrů široká Kramářská ulička, takže Špalíček si můžete nejenom obejít kolem dokola, ale projít se přímo jeho středem. Navíc v něm objevíte několik kaváren, vyhlášenou zmrzlinárnu a obchody, takže se leckde podíváte i do interiérů.

Unikátní hrázděnou architekturu si prohlédnete v mnoha vesnicích na Chebsku. Krásné hrázděné statky chebského typu najdete například v obci Milíkov a v Doubravě. Tam v minulosti stály jen hrázděné domy a dodnes se jich tu několik dochovalo. Jeden ze čtyřbokých hrázděných dvorců, Rustlerův statek, je přístupný veřejnosti. Všimněte si zejména hrázdění, kde se uplatňovaly temně rudé rámové konstrukce ošetřené býčí krví a další typické barvy, hlavně modrá, zelená, fialová a žlutá. Používaly se také nejrůznější malované ornamenty, které měly chránit obydlí před nemocemi či přírodními katastrofami. Na Chebsku se často vyskytovala malovaná hvězda, nazývaná chebské slunce, která měla usedlosti zajistit bohatou úrodu.

Hledáte stylové hrázděné ubytování? Pak se ubytujte ve statku Salajna, v dvorci, který je nejstarší stavbou ve stejnojmenné vesnici. Místo vás okouzlí více než dvousetletou historií starých časů, navíc představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury. Hrázděný statek Bernard v Královském Poříčí tak starý není: rodina Seebohmů ho nechala postavit roku 1922. Dnes tu je Centrum tradičních řemesel s muzeem řemesel, které poskytuje přehled o někdejším životě na venkově a regionálních řemeslných oborech. Vyzkoušet si můžete několik řemeslných technik.

Hrázděné domy se na přelomu 17. a 18. století běžně objevovaly nejen na Chebsku, ale leckde jinde, zejména v bývalých Sudetech. Uchvátí vás například Žijící skanzenJindřichovicích pod Smrkem, jehož srdcem je 200 let starý podstávkový dům. Mimochodem, i tady se můžete stylově ubytovat v hrázděném domě, a to v penzionu U Můrinek. Neobvyklá i pozoruhodná je hrázděná Tesařovská kapleKořenově, která navíc má dvojče v rakouském Dornbirnu. Na své si přijdete i v Českém Švýcarsku: například na náměstí v Krásné Lípě zve k posezení kavárna a cukrárna v domě U Frinda s roubeným přízemím, dřevěným podloubím a hrázděným patrem, řadu hezkých hrázděných domů objevíte také při procházkách Hřenskem.

Kde ožívají lidové tradice a řemesla?
Statek Salajna Životní styl

Statek Salajna

Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek Památky

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek Památky

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury Památky

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.

Historický hrázděný domek v Kraslicích Památky

Historický hrázděný domek v Kraslicích

Jedná se o jeden z nejstarších domů ve městě Kraslice. Charakteristický příklad předměstského obytného domu v Podkrušnohoří. V současné době prochází náročnou rekonstrukcí.

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku Památky

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba – domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.

Hrázděné domy v Hřensku Památky

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Hrázděný statek v Milíkově Památky

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Statek Bernard Kultura

Statek Bernard

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde mini zookoutek, herničku kostičku pro děti, muzeum řemesel, masážní studio a samozřejmě restauraci a penzion.

Tesařovská kaple Kořenov Památky

Tesařovská kaple Kořenov

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Projekt kaple zhotovil berlínský stavitel architekt sakrálních staveb Dr. Otto Bartning.

Hrázděný statek v Dětřichově na Frýdlantsku Památky

Hrázděný statek v Dětřichově na Frýdlantsku

Hrázděný statek v Dětřichově je významná ukázka lidového stavitelství. Na rozdíl od podobných budov, jinak značně rozšířených v celé oblasti, má tento dvorec jak hrázděnou, tak i obvodovou zeď, která jej uzavírá. Statek stojí při silnici směrem na Frýdlant.

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici Památky

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici

Na pomezí Česka, Polska a Německa se nachází unikát v podobě tisícovek tzv. podstávkových domů. První domy tohoto typu se zde objevily už v 16. století, kdy došlo k syntéze německé a slovanské lidové architektury.

Valdštejnské domky v Liberci Památky

Valdštejnské domky v Liberci

Když Albrecht z Valdštejna získal spolu s frýdlantským panstvím i Liberec, dal v létech 1631–1633 západně od Staroměstského náměstí vybudovat novou čtvrť nazvanou Nové Město. Dodnes se dochovaly tři domy, které jsou považovány za nejstarší měšťanské domy v Liberci.

Další aktuality

Hasičská muzea: tipy pro milovníky historické i moderní hasičské techniky

Staré nablýskané stroje i moderní hasičské vymoženosti dělají radost malým i velkým, i když nejlepší je samozřejmě taková expozice, ve které si děti mohou všechno patřičně osahat a vyzkoušet si, co který stroj umí. Hasičská muzea vycházejí v tomto směru návštěvníkům vstříc – objevte jejich kouzlo s portálem Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kdo byl Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup a přítel krále Karla IV.?

Patron města Pardubic, první pražský arcibiskup, přítel i rádce krále Karla IV., kterého sám korunoval: to byl Arnošt z Pardubic. Byl také reformátorem života církve i společnosti, štědrým donátorem umění a díky neuvěřitelnému rozhledu často působil jako diplomat ve službách krále. Pojďte se s ním seznámit na Kudy z nudy!
Památky

Kde najdete pradědečky a prababičky českých měst?

Seřadit česká města podle rozlohy nebo počtu obyvatel není žádná věda, ale co kdybychom se pokusili sestavit žebříček těch nejstarších? Komu bude patřit první místo a která města se snaží dokázat, že nejvyšší stupínek patří právě jim?
Památky

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Přelom 19. a 20. století byl časem optimismu a prosperity. Umělecký sloh zvaný secese či nový styl, francouzsky Art Nouveau, který tehdy ovládl Evropu a Severní Ameriku, nás fascinuje dodnes: krásná ornamentální a květinová výzdoba našla uplatnění nejenom v architektuře, malířství a sochařství, ale i v dekoracích a užitém umění. Podívejte se na památky, které nám po sobě secese zanechala a jejichž krásu můžeme obdivovat dodnes – třeba 10. června, kdy slavíme Světový den secese.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k hradním zříceninám

V krásných jarních dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale nyní se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Památky

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!
Památky

Poznejte tajemství hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Loupeživí rytíři bývají často hrdiny starých pověstí: většinou to s nimi nedopadne dobře, ale pro naše uši přes propast několika staletí jejich život plný dobrodružství a skrývání na osamělých hrádcích v hlubokých lesích vypadá velmi romanticky. Kde objevíte jejich doupata? Vybrali jsme volně přístupné hrady a hrádky, kam se můžete podívat kdykoliv. Někde by se prý daly najít poklady nedozírné ceny, po většině tlup ale zbyly jen pověsti.
Památky