ÚvodAktuality10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Zamilovali jste si hrázděné domy a chcete naplánovat výlet, při kterém takových míst uvidíte víc najednou? Vydejte se s Kudy z nudy do Karlovarského kraje. Pro hrázděné domy je to skutečné místo na výsluní – uvidíte je na vesnicích i ve městech, jednoduché i bohatě zdobené. Skutečnou raritou je Špalíček v severní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu. Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů pochází ze 14. století a patří k hlavním symbolům chebské architektury. Dva bloky částečně hrázděných domů rozděluje pouhých 160 centimetrů široká Kramářská ulička, takže Špalíček si můžete nejenom obejít kolem dokola, ale projít se přímo jeho středem. Navíc v něm objevíte několik kaváren, vyhlášenou zmrzlinárnu a obchody, takže se leckde podíváte i do interiérů.

Unikátní hrázděnou architekturu si prohlédnete v mnoha vesnicích na Chebsku. Krásné hrázděné statky chebského typu najdete například v obci Milíkov a v Doubravě. Tam v minulosti stály jen hrázděné domy a dodnes se jich tu několik dochovalo. Jeden ze čtyřbokých hrázděných dvorců, Rustlerův statek, je přístupný veřejnosti. Všimněte si zejména hrázdění, kde se uplatňovaly temně rudé rámové konstrukce ošetřené býčí krví a další typické barvy, hlavně modrá, zelená, fialová a žlutá. Používaly se také nejrůznější malované ornamenty, které měly chránit obydlí před nemocemi či přírodními katastrofami. Na Chebsku se často vyskytovala malovaná hvězda, nazývaná chebské slunce, která měla usedlosti zajistit bohatou úrodu.

Hledáte stylové hrázděné ubytování? Pak se ubytujte ve statku Salajna, v dvorci, který je nejstarší stavbou ve stejnojmenné vesnici. Místo vás okouzlí více než dvousetletou historií starých časů, navíc představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury. Hrázděný statek Bernard v Královském Poříčí tak starý není: rodina Seebohmů ho nechala postavit roku 1922. Dnes tu je Centrum tradičních řemesel s muzeem řemesel, které poskytuje přehled o někdejším životě na venkově a regionálních řemeslných oborech. Vyzkoušet si můžete několik řemeslných technik.

Hrázděné domy se na přelomu 17. a 18. století běžně objevovaly nejen na Chebsku, ale leckde jinde, zejména v bývalých Sudetech. Uchvátí vás například Žijící skanzenJindřichovicích pod Smrkem, jehož srdcem je 200 let starý podstávkový dům. Mimochodem, i tady se můžete stylově ubytovat v hrázděném domě, a to v penzionu U Můrinek. Neobvyklá i pozoruhodná je hrázděná Tesařovská kapleKořenově, která navíc má dvojče v rakouském Dornbirnu. Na své si přijdete i v Českém Švýcarsku: například na náměstí v Krásné Lípě zve k posezení kavárna a cukrárna v domě U Frinda s roubeným přízemím, dřevěným podloubím a hrázděným patrem, řadu hezkých hrázděných domů objevíte také při procházkách Hřenskem.

Kde ožívají lidové tradice a řemesla?
Statek Salajna Životní styl

Statek Salajna

Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek Památky

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek Památky

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury Památky

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.

Historický hrázděný domek v Kraslicích Památky

Historický hrázděný domek v Kraslicích

Jedná se o jeden z nejstarších domů ve městě Kraslice, charakteristický příklad předměstského obytného domu v Podkrušnohoří. V současné době zde vzniká expozice krajkářství, hotová by měla být do konce roku 2024.

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku Památky

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba – domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.

Hrázděné domy v Hřensku Památky

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Hrázděný statek v Milíkově Památky

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Statek Bernard Kultura

Statek Bernard

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde mini zookoutek, herničku kostičku pro děti, muzeum řemesel, masážní studio a samozřejmě restauraci a penzion.

Tesařovská kaple Kořenov Památky

Tesařovská kaple Kořenov

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Projekt kaple zhotovil berlínský stavitel architekt sakrálních staveb Dr. Otto Bartning.

Hrázděný statek v Dětřichově na Frýdlantsku Památky

Hrázděný statek v Dětřichově na Frýdlantsku

Hrázděný statek v Dětřichově je významná ukázka lidového stavitelství. Na rozdíl od podobných budov, jinak značně rozšířených v celé oblasti, má tento dvorec jak hrázděnou, tak i obvodovou zeď, která jej uzavírá. Statek stojí při silnici směrem na Frýdlant.

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici Památky

Český svět – skanzen v Dolní Řasnici

Na pomezí Česka, Polska a Německa se nachází unikát v podobě tisícovek tzv. podstávkových domů. První domy tohoto typu se zde objevily už v 16. století, kdy došlo k syntéze německé a slovanské lidové architektury.

Valdštejnské domky v Liberci Památky

Valdštejnské domky v Liberci

Když Albrecht z Valdštejna získal spolu s frýdlantským panstvím i Liberec, dal v létech 1631–1633 západně od Staroměstského náměstí vybudovat novou čtvrť nazvanou Nové Město. Dodnes se dochovaly tři domy, které jsou považovány za nejstarší měšťanské domy v Liberci.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky