ÚvodAktualityTajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
Nejproslulejší Roland, který se dočkal zápisu do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se tyčí před radnicí v severoněmeckých Brémách
Na rozdíl od německé sochy je Roland z Chebu již zralý muž, zocelený řadou bitevních šarvátek
Původ udatného rytíře Rolanda, který putoval světem se svým nezlomitelným mečem Durandalem a loveckým rohem Olifantem, sice musíme hledat v západní Evropě, ovšem ideál středověkého rytířství si přivlastnila celá řada měst. Jeho sochy najdete nejenom v Brémách, Halle a dalších německých městech, ale také v chorvatském Dubrovníku, kde prý Roland pod jménem Orlando bděl nad bezpečím obchodních korábů, anebo v Bratislavě. U našich slovenských sousedů se vypráví, že Roland město několikrát navštívil, ubránil je proti nepřátelům a troubením na kouzelný lovecký roh uspával malé děti. Socha dobrosrdečného rytíře stojí na kašně na Hlavním náměstí a každý rok na Silvestra po půlnoci se prý otočí kolem své osy a pokloní směrem k Zelené ulici, kde kdysi stála první radnice. Tak vzdává hold pánům radním, kteří v boji za osvobození města padli.
 

Rolandové u nás

Cestou do Bratislavy možná legendární Roland navštívil některá města u nás, protože sochy udatného rytíře zdobí například kašnu na náměstí Krále Jiřího z PoděbradChebu , kašnu na Žižkově náměstíTáboře anebo kašnu na Žižkově náměstí ve Vlašimi; městu ji roku 1886 věnoval vlašimský rodák, architekt a podnikatel František Šebek. Rytíře tady mají v mimořádné oblibě: kolem se rozkládá Kraj blanických rytířů a v informačním centru připravili zábavný questing, hledací hru nazvanou Putování za pokladem s rytířem Rolandem. Statečný rytíř Roland, ochránce městských práv a svobod, vás provede Vlašimí včetně zámeckého parku s Čínským pavilonem a nakonec vás zavede k pokladu.

Další Roland zdobí radnici na Karlově náměstí v Kolíně, jeho autorem je sochař Vilém Amort. Kolínský Roland měl rozhodně větší štěstí než Roland z Liberce: socha, která krášlí vrcholek věže liberecké radnice na náměstí Dr. Edvarda Beneše, chránila město 60 let, než ji v roce 1952 nahradila pěticípá hvězda. Po revoluci se Roland nevrátil, českého lva z roku 1990 nahradila kopie původní sochy až roku 2005. Také v Liberci je pro rodiny s dětmi nachystaná hravá trasa Pátrání libereckého rytíře Rolanda. Za správné řešení děti čeká v Městském informačním centru Liberec malá odměna.
 

Obři z Hostinného

Pro města byly sochy Rolandů symboly městských práv, nezávislosti, svobody a prosperity. Pokud by někdo odmítl městská práva respektovat, Rolandova římská zbroj a obnažený meč s ostrou čepelí prozrazovaly, že s provinilci se místní spravedlnost rychle vypořádá.

Svou výzbrojí tak mezi Rolandy patří i dva obři, střežící renesanční radniciHostinném. Jiná pověst ale říká, že sem přišli z nedalekých Krkonoš, které podle nich nakonec získaly dnešní jméno (německy Riesengebirge; Riesen – obři, Gebirge – hory, Riesengebirge – hory obrů). Podobizny na radnici jsou tak jen malou vzpomínkou na dávné časy.
 

Černý Janek z Uherského Brodu

Zvláštní původ má Černý Janek, symbol Uherského Brodu. Přibližně 115 centimetrů vysoká soška stojí ve výklenku městské radnice a vždy minutu před celou, než se rozezní kostelní zvony, tahá za provaz. Jméno dostala podle začerněné tváře, jak dlouho ale na radnici stojí se přesně neví. Podle historiků z brodského Muzea Jana Amose Komenského byl Černý Janek „módním“ doplňkem věžních hodin, které v 18. století zhotovil švýcarský hodinář František Lang.

Soška zvoníka s černou pletí anebo začerněnou tváří je součástí bohaté historie města, dá se koupit na památku jako suvenýr a koluje o ní několik pověstí.
 

Dračí města

Rytíř Roland vzbuzuje jistý respekt, Černý Janek spíš zvědavost. Jak by se ale nepřátelé vypořádali s draky? Ty si za své symboly zvolilo několik evropských měst v čele s polským Krakovem, naším Brnem a Trutnovem.
Příběhy jsou podobné: u měst se usadil drak, jehož se místní báli. Nakonec se našel nějaký hrdina, který se rozhodl zakročit. V Polsku to byl princ Krak, který drakovi před jeskyni naservíroval vlčí kůži nacpanou sírou. Drak ji sežral a šel se napít do řeky, a protože měl žízeň, pil a pil, dokud nepraskl. U hradu Wawel dnes stojí dračí socha, který v pravidelných intervalech chrlí oheň. Stačí poslat SMS a uspořádá ohnivé představení i pro vás.

V Trutnově se drak dokonce dostal do městského znaku, mají tu Galerii draka a Dračí uličku s kašnou, a také každý rok pořádají dvě dračí slavnosti. Vždy začátkem května při městských slavnostech draka za svitu loučí a víření bubnů vytáhnou na věž Staré radnice. Visí na ní až do září, kdy věž opouští při slavnosti Sundání draka.

Proti polské nestvůře vypadá brněnský drak docela krotce: s vyceněnými zuby spočívá staletí v průchodu věže Staré radnice v historickém centru města. Zajímavosti z historie Brna vám představí v nové expozici ve Sklepě pod Novou radnicí. Přibližuje návštěvníkům několik brněnských legend, v animacích ožívají nejen legendy o brněnském drakovi, o pánu Šemberovi, ale také důležité historické okamžiky.
 

Víte, že…?

  • Menší Roland střeží vstup do kulturního domu ve Stonařově na Jihlavsku; je z pískovce, ale třímá železný meč. Další Roland je k vidění ve Štokách; vzácná středověká socha rytíře v brnění je zazděná ve zdi domu nedaleko kostela.
  • Svého Rolanda mívala i Praha, ale byl zničen za třicetileté války. Dnes na jeho místě u Karlova mostu stojí Bruncvík, neméně legendární český rytíř. Podle pověsti se vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.
Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Soubor kašen v Olomouci Památky

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě Památky

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí Kultura

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Františkánský klášter v Hostinném Památky

Františkánský klášter v Hostinném

V areálu barokního Františkánského kláštera v Hostinném najdete Městské muzeum věnované historii františkánů, rodákům a významným osobnostem města. Jedná se o jedinou dochovanou památku Wolfganga Dienzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice Zážitky

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Rádi cestujete a chcete se dozvědět co nejvíce? Preferujete prohlídku města s průvodcem? Pak právě pro vás existují v Litoměřicích celkem čtyři prohlídkové okruhy.

Bystřická zastavení – stezka u Bystřice nad Pernštejnem Letní sporty

Bystřická zastavení – stezka u Bystřice nad Pernštejnem

Svratecká vodohospodářská naučná stezka má pokračování v Bystřických zastaveních, která začínají dovybavením lesní účelové komunikace Přehradní, vedoucí podél nádrže Vír I lavičkami, stoly, minisportovišti, podchycením pramenů apod. a vedou dál Jánským údolím k Bystřici nad Pernštejnem.

Památková zóna ve Velkém Meziříčí Památky

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Historické jádro města s náměstím, bylo 20. listopadu 1990 prohlášeno památnou zónou. S nadmořskou výškou 425 m je zhruba nejnižším místem ve městě.

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury Památky

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.

Renesanční most ve Stříbře – most s věží Památky

Renesanční most ve Stříbře – most s věží

V Česku existují pouze dva mosty s mostními branami: Karlův v Praze a kamenný renesanční most ve Stříbře. Je 60 m dlouhý a z pískovcových kvádrů jej kolem roku 1555 vybudoval stavitel Benedikt Volch.

Mrákov – původní lidová architektura Památky

Mrákov – původní lidová architektura

Mrákov patřil mezi 11 nejstarších chodských vesnic rozložených na jihozápadním pomezí Čech. Jejich obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně zemské hranice a obchodních stezek vedoucích do města Domažlice. Potvrzuje to listina krále Jana Lucemburského z r. 1325.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších Kultura

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově Památky

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově

Původně evangelický kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v novogotickém slohu roku 1903 a ve druhé polovině 90. let 20. století byl přeměněn na funkční pravoslavný kostel.

Sloup zvaný Po fajrumtu v Novém Boru Památky

Sloup zvaný Po fajrumtu v Novém Boru

Socha nebo sloup ze dřeva, kovu a skla nazvaný Po fajrumtu odkazuje na prastaré zvolání sklářů. Umělecké dílo na náměstí v Novém Boru symbolizuje historii města spojenou se sklářstvím.

Kašna se sochou permoníka v Oslavanech Památky

Kašna se sochou permoníka v Oslavanech

Postava permoníka patří mezi symboly města Oslavany. V současné době zdobí socha permoníka také kašnu na náměstí. Kašna byla zhotovena z pískovců z okolí města a voda, která do nı́ vede, vyvěrá z mı́stnı́ch dolů.

Turecká líska v Ronově nad Doubravou Příroda

Turecká líska v Ronově nad Doubravou

Uprostřed náměstí v Ronově nad Doubravou stávalo torzo starobylého stromu. Jednalo se o tureckou lísku, kterou místní považovali za ochránkyni města. Během času však musela být bohužel pokácena.

Renesanční radnice s vyhlídkovou věží v Hostinném Památky

Renesanční radnice s vyhlídkovou věží v Hostinném

Budova renesanční radnice nacházející se na západní straně náměstí byla postavena na základech dvou gotických domů.

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani Památky

Dračí ulička – obnovená cesta s pomníkem trutnovské sani

Pověstmi opředené místo v těsné blízkosti hradebního obvodu a někdejší Dolní brány inspirovalo v roce 2004 město Trutnov k symbolickému obnovení Dračí uličky a vybudování pomníku legendární trutnovské sani.

Stará radnice v Litoměřicích Památky

Stará radnice v Litoměřicích

Památkově chráněná budova staré radnice. Původní radnice, která vznikla na základech dvou gotických domů, byla zbudována ve 14. století. Dům svou renesanční podobu získal v průběhu rozsáhlých oprav v první polovině 16. století.

Brněnský drak – symbol města Brna Památky

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Mydlářovský dům v Chrudimi Památky

Mydlářovský dům v Chrudimi

Mydlářovský dům je nejvýznamnější stavbou občanského domu ve městě, charakteristický je jak svým vzhledem z ulice tak i svou "hvězdárnou" charakterizující město z dálky.

Bartolomějské návrší v Kolíně Památky

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Socha Bruncvíka na Karlově mostě Památky

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Na ohlaví mostního pilíře pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem se nachází malebná socha Bruncvíka, legendárního českého rytíře který se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.

Zdař Bůh, světové dědictví! – symbolická socha na Božím Daru Památky

Zdař Bůh, světové dědictví! – symbolická socha na Božím Daru

Ze všech stran dobře patrná je symbolická skulptura na Božím Daru, která návštěvníky přijíždějící z Čech i Saska upozorňuje, že vstupují na území památky světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří.

Mariánský sloup – v centru Královského města Velvary Památky

Mariánský sloup – v centru Královského města Velvary

Barokní Mariánský sloup tvoří střed historického jádra Královského města Velvary na Náměstí Krále Vladislava. Mariánský sloup je jedním z mála monumentálních morových sloupů v kraji.

Pátrání libereckého rytíře Rolanda Zážitky

Pátrání libereckého rytíře Rolanda

Rodinná hra a výlet za poznáním v centru Liberce. Pomozte vypátrat rytířovi Rolandovi, kam se podělo jeho brnění. Za správné zodpovězení tajenky na vás čeká v Městském informačním centru Liberec malá odměna.

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

#světovéČesko a radnice v Liberci: kde na světě mají podobnou?

Zamilovali jste si adventní trhy a jiné akce před vídeňskou radnicí? Kouzelnou atmosféru plnou vůní, zářících světel a dobrot si zrovna tak užijete na trzích před radnicí v Liberci. Té vídeňské se hodně podobá, a rozhodně nejde o náhodu.

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami Zážitky

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami

Dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami, jejíž zvony jsou obráceny srdci vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním, je patrně jediná svého druhu na světě.

Pomník krále Jiřího v Poděbradech Památky

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.

Litomyšlská brána ve Vysokém Mýtě Památky

Litomyšlská brána ve Vysokém Mýtě

Jedna ze tří městských bran Vysokého Mýta je pozůstatkem městského opevnění. Skládá se a z velké věže a malé věžičky, mezi kterými je umístěna vlastní brána.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Ochlaďte se za nejmohutnějšími hradními zdmi

Letošní velmi teplý úvod září přináší výrazně nadprůměrné teploty i překonání dlouholetých teplotních rekordů. Počasí v Česku bude i v nejbližších dnech nadprůměrně teplé a na většině území téměř bez deště. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia. Portál Kudy z nudy vám proto tentokrát přináší tipy, kam se vydat na výlet za chladivé zdi středověkých hradů, kam letní žár nepronikne. Mohutné a vysoké obvodové hradby zaručují příjemný chládek v tropickém počasí, anebo naopak bezpečí v případě vydatných dešťů.
3. září 2024 5:54
Památky

Hrady Karla IV. – víte, kde je najdete?

Využijte hezké dny k cestování a poznávání různých zákoutí naší vlasti.. Co takhle podniknout výlet na některý z hradů a zámků, kde žil anebo které založil Karel IV.? Král a císař byl v tomto směru velmi aktivní – a zdaleka nešlo jen o Karlštejn.
2. září 2024 6:37
Památky