ÚvodCo chcete dělat?PamátkyČistá – Důl Jeroným na Sokolovsku
Památky

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku

Historický důl Jeroným se nachází v okrese Sokolov, kat. území Rovná. V minulosti spadal do katastrálního území dnes již neexistujícího královského horního města Čistá.

Důl Jeroným je významnou hornickou památkou dokladující úroveň hornictví v 15 a 16. století. Zájem těžařů byl zaměřen na těžbu cínové rudy. Dostupné prameny uvádějí, že o Čisté jsou zmínky již ve 13. století. Rozvoj města byl spojen s rozvojem těžby na dole Jeroným. Dne 20. 8. 1551 je městu propůjčen Ferdinandem I. název Královské horní město.

Město vlastnilo cínovou váhu, cínovou huť a oprávnění těžit dříví v královských lesích. V roce 1772 postihla město katastrofa ve formě požáru, který kromě domů a dalších objektů zničil téměř veškerou písemnou dokumentaci. Zničení písemné dokumentace, zejména archivního charakteru, má za následek, že i v současné době se velmi obtížně dokladuje kontinuita historie města a báňského podnikání. Město přežívá až do konce druhé světové války.

Po ukončení války postihuje město jedna pohroma za druhou. Všechny jsou ve svých důsledcích horší než již zmiňovaný požár. Město bylo v rámci řešení německé otázky vylidněno v důsledku odsunu obyvatel německé národnosti. Celá přilehlá oblast města, včetně města samého, se stala vojenským prostorem. Město bylo v rámci cvičení cílevědomě demolováno. Ojedinělé důkazy o existenci města byly zničené v důsledku poddolování území města uranovým průmyslem. Po ukončení prací v podzemí docházelo k postupným propadům a tím i k úplné devastaci povrchu. Záměr totální likvidace města byl dovršen vymazáním názvu obce ze všech map.

Jen výjimečně se o městě získává jakákoliv informace v encyklopediích vydaných po druhé světové válce. Existenci města dnes připomíná pomníček u silnice Sokolov-Krásno (č. 210). Katastrální území Čistá bylo zrušeno a veškeré pozemky byly převedené na katastrální území Rovná.
 

Těžba cínových rud na dole Jeroným

Ložisko cínového zrudnění, na kterém byl vybudován důl Jeroným, představuje okrajové ložisko v jihozápadní části Čistecko-krásenského pásma slavkovské rulové kry. Počátky hlubinného dobývání spadají do první poloviny 16. století. Zpráva o stavu důlních děl z roku 1847 uvádí, že doly poblíž Čisté jsou sešlé. Pokusy obnovit těžbu na dole Jeroným byly v letech 1887 – 1905. Po první světové válce je důl opuštěn. Další průzkum s cílem obnovit těžbu se realizuje v letech 1940 – 1943.

Celý důl Jeroným byl v roce 1990 prohlášen kulturní památkou. Od roku 1992 zde probíhají záchranné práce. V centrální části ložiska se nacházejí nádherné komory ze 16. století. Podle odhadů poskytl důl Jeroným za celou historii asi 500–700 tun cínu.
 

Co v dole Jeroným uvidíte

V řadě prostor jsou stěny a stropy zbarveny černě od sazí, které se zde usadily při těžbě metodou "sázení ohně". Prostory „zdobí“ stopy po želízkách a špičácích používaných tehdejšími havíři.

Při průzkumech objevili památkáři i zbytky původního potrubí nebo podpis s letopočtem, který dokládá, že se v konkrétní části dolu těžilo v 17. století. V odkrytých komorách na vás čeká prolézání úzkými chodbičkami nebo šplhání po skalních schůdcích, které museli denně absolvovat i středověcí horníci.

V areálu dolu Jeroným dlouhodobě probíhají záchranné práce. Důl spravuje Muzeum Sokolov.
 

Projekt Žula a voda 2023

Důl Jeroným bude postupně zpřístupňuje další části starého důlního díla (II a III), což obnáší i vyčištění a částečně také proražení některých propojovacích chodeb, kde vznikne nová trasa. Dojde tak prakticky ke ztrojnásobení délky současné návštěvnické trasy. Další prostory dolu napomůže zpřístupnit důmyslné propojení stávajících chodeb. Stavební úpravy se budou týkat nejen samotného zpřístupnění části komplexu starých důlních děl, ale také zajištění bezpečnosti návštěvníků a odvodnění těchto prostor. Kromě Muzea Sokolov se projektu účastní také bavorská strana, kde chtějí vybudovat infocentrum, a město Planá se svými žulovými kašnami.

Aktuality

Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.
Loket, Karlovarský kraj

Krušnohorské Vánoce a Nejkrásnější pohádky na hradě Loket

Přijďte se naladit na vánoční náladu na hrad Loket.
Loket, Karlovarský kraj

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2024

Vánoce jsou svátky pohody a klidu, a proto bychom si tento čas měli užít trochu jinak než ve stálém shonu.
Loket, Karlovarský kraj

Průvod čertů v Sokolově

Tradiční průvod čertů, krampusáků a pekelníků se opět blíží! Připravte se na nezapomenutelnou atmosféru v Sokolově, kde čerti ze čtyř zemí roztřesou město!
Sokolov, Karlovarský kraj

Mikulášská jízda na hrad Hartenberg

Srdečně zveme na oblíbenou akci na hradě Hartenberg. Letos již 30. ročník! Trasa plná čertů, andělů a Mikulášů.
Sokolov, Karlovarský kraj

Podzimní prohlídky zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční podzimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Tajemství vánočních nocí a svátků světel na zámku Kynžvart

Kde se vzaly Vánoce a proč se slaví?
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Adventní koncert – Cantilo v.i.p – vokálně-instrumentální parta

Koncert v kapli sv. Antonína na státním zámku Kynžvart.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Netopýři v dole Jeroným

Unikátně zachovalý středověký důl na území obce Rovná na Sokolovsku patří mezi nejvýznamnější technické památky svého druhu v Evropě. Cínové štoly jsou zároveň sídlem vzácných živočichů. V době podzimního rojení a během zimování tu bylo zaznamenáno celkem 10 druhů netopýrů.
Rovná, Karlovarský kraj

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky

Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky se rozprostírá ve Slavkovském lese poblíž obce Prameny. Jak sám název napovídá roste zde především vzácný a ohrožený upolín evropský.
Prameny, Karlovarský kraj

Mnichovské hadce – největší hadcový komplex v Čechách

Okolí Křížků, a vůbec celé území mezi Prameny a Mnichovem, je jedním z nejpozoruhodnějších území Slavkovského lesa. Nachází se zde největší hadcový komplex v Čechách – Mnichovské hadce.
Prameny, Karlovarský kraj

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.
Prameny, Karlovarský kraj

Tři Kříže v Slavkovském lese

Nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese se nalézá národní přírodní památka Tři kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce vpravo od silnice. Trojice křížů, které tvoří dominantu vrcholku kopce, byla vztyčena v roce 1859 jako díkuvzdání za vyléčení nemoci.
Prameny, Karlovarský kraj

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.
Krásno, Karlovarský kraj

Zřícenina kaple Panny Marie Prameny

Pozdně barokní kaple Panny Marie z doby kolem roku 1750 stávala na zalesněném vrchu Kalvárie asi 600 metrů západně od obce Prameny (Sangerberg).
Prameny, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Marshall

Restaurant Marshall je srdcem golfového areálu v Sokolově. Má skvělou polohu s výhledem na svěží zelené greeny golfového hřiště a poskytuje hostům klidnou a relaxační atmosféru.
Dolní Rychnov, Karlovarský kraj

Hotel Marshall v Sokolově – ve výstavbě

V Sokolově buduje SUAS GROUP a Sokolovská uhelná nový Hotel Marshall, který bude stát hned vedle golfového hřiště. Stavba má být hotová v létě 2025.
Dolní Rychnov, Karlovarský kraj

Crudum Coffee

Pražírna kávy Čerstvě Crudum Coffee se nachází v přírodě Slavkovského lesa. Přijít ji sem můžete nejen zakoupit, ale i ochutnat či si domluvit soukromou degustaci.
Loket, Karlovarský kraj

Restaurace a pension U Tetřeva v osadě Kladská

Restaurace U Tetřeva se nachází v krásné a nedotčené přírodě uprostřed překrásných lesů v osadě Kladská nedaleko Mariánských Lázních.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Pension Sv. Maur se nachází se v samém centru malebného městečka Bečov nad Teplou, které leží přímo v srdci chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v údolí říčky Teplé mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Palačinkárna a kavárna u Mlsného medvěda

V Bečově nad Teplou se nachází palačinkárna s kavárnou, která sdílí prostor s řemeslným krámem s převážně vitrážovými výrobky. V budově se nachází i apartmány.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Penzion – Restaurant U Zámku, empírový dům registrovaný jako kulturní památka nabízí příjemné ubytování, pohodlí a kvalitní služby za rozumnou cenu.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Penzion a restaurace Hradní Bašta v Bečově nad Teplou

Rodinný penzion a restaurace Hradní Bašta se nachází na náměstí malebného městečka Bečov nad Teplou vzdáleném 20 km od Karlových Varů v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj