Planá

Planá je městečko v podhůří Českého lesa, v kraji dosud neobjevených přírodních krás. V minulosti se tu hojně těžilo olovo a stříbro, v době největší slávy Šlikové v Plané dokonce provozovali vlastní mincovnu. Jejich jméno zaznívá ve jménu štoly, kde sídlí muzeum hornictví.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Plané

Střed starého hornického města s radnicí a měšťanskými domy si dodnes uchoval historický ráz a půvab. Nejstarší památkou je románsko-gotický kostel svatého Petra a Pavla, dnes využívaný jako sezonní galerie, jižně od náměstí pak stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Galerie ve věži kostela se věnuje převážně modernímu umění, z ochozu 63 metrů vysoké věže se otevírají pohledy do okolí. Zámek v Plané je nepřístupný, ale můžete se projít anglickým parkem v jeho okolí.
 

Za horníky do muzea i do podzemí

V Plané se můžete podívat nejenom do města, ale dokonce i pod něj. Štolu Ondřej Šlik nechali razit majitelé plánského panství v 16. století z jižní strany vrchu, na němž stojí historické jádro města. Labyrint chodeb dnes slouží jako hornické muzeum, v němž si prohlédnete hornické nářadí, kahany, lampy a další nástroje z různých dob i různých štol a dolů v Plané i okolí. Na mnoha místech 200 metrů dlouhé štoly je dosud dobře patrná přesná ruční práce tehdejších horníků.
 

Kolem poutního místa do pivních lázní

Z Plané se můžete vypravit na severozápad k poutnímu baroknímu kostelu sv. Anny nad Anenským rybníkem a dál kolem Anenské studánky do Chodové Plané. Tu dobře znají milovníci piva, sídlí tu Pivovar Chodovar s Pivovarským muzeem a pivními lázněmi. Východně od Plané stojí volně přístupná rozhledna Bohušův vrch, odkud se otvírá hezký výhled na hřeben Českého lesahorou Dylení a hradem Přimdou i na Slavkovský les.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Planá

Zámek a zámecký park v Plané

Na ostrohu západně od města se rozkládá rozsáhlý zámecký komplex vzniklý stavební činností pravděpodobně již od 13. až po 20. století a tudíž obsahující stavební prvky od gotiky až po současnost.
Planá, Plzeňský kraj

Rozhledna Bohušův vrch u Plané

Rozhledna stojí na Bohušově vrchu (580 m), dříve nazývaném Šibeniční vrch, v Plané u Mariánských Lázní. Od přelomu 19. a 20. století zde stál dřevěný vyhlídkový gloriet. V roce 1909 jej nahradila masivní kamenná věž.
Planá, Plzeňský kraj

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Planá, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Michalšperk na Lazurovém vrchu

Zříceninu hradu Michalšperk naleznete na Lazurovém vrchu mezi Teplou a Planou. Archeologické průzkumy ukázaly, že se jednalo o hrad s výjimečně dochovanou dispozicí bergfritového typu, bez dalšího přestavování a pozměňování. Jen zub času ohlodal jeho zdi až ke kořenům okolních stromů.
Planá, Plzeňský kraj

Hornické muzeum v Plané

Štola Ondřej Šlik, ve které se muzeum nachází, byla vyražena koncem 16. stol. v době největšího rozkvětu dolování stříbrných rud v Plané a jejím okolí. O rozkvětu a důležitosti města svědčí i to, že tehdejší majitelé panství a dolů Šlikové měli v Plané svoji mincovnu.
Planá, Plzeňský kraj

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plané

Původní gotické trojlodí bylo vyzdviženo v jihozápadní části středověkého jádra u někdejších hradeb v raných dějinách města. Hlavní pozdně románský portál z poloviny 13. stol. byl v polovině 14. stol. zaklenut křížovou klenbou. V 18. stol. jej držitelé plánského panství nechali barokně přestavět.
Planá, Plzeňský kraj

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.
Planá, Plzeňský kraj

Kinonekino v Plané

Nový kulturní prostor v Plané nedaleko od Mariánských Lázní.
Planá, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Liduprázdnou krajinou Českého lesa okolo Branky

Hledáte nové neokoukané alternativy pro výlet na kole? Zkuste se vypravit do Českého lesa. Liduprázdnou krajinou se vám pojede pohodlně, převážná většina cest je tu vyasfaltovaná. Krásnou trasu představuje nádherná Naučná stezka Branka, která vás provede turisticky dosud neobjevenou oblastí Českého lesa.
Naučná stezka Branka, Na kole po Česku

Pohodově okolo Radbuzy

Trasa z Dobřan do Holýšova a okolo Radbuzy zpět je určena těm, kterým stačí kratší nenáročný výlet na kole. Začíná v Dobřanech, kam s kolem můžete dojet i vlakem a provede vás krajinou kolem Křížového vrchu, dominanty Mikroregionu Radbuza. Projedete se po klidných silnicích i lesních a polních cestách, kde stěží potkáte auto.

Pěší nebo běžkařský výlet na Čerchov

Jakmile české kotlince zavládne zima, vyjedou rolby do bílých stop i v oblastech, kde byste to čekali spíš méně než více. Jednou z takových lokalit je Čerchov, nejvyšší hora Českého lesa a král vévodící Chodsku. Zajímavý je pohled do zeměpisné mapy, která jeho majestát potvrzuje. Vrstevnice protínající sídla pod Čerchovem ukazují nadmořskou výšku přibližně 450 až 550 m n. m., přičemž samotný vrchol Čerchova vzdálený od nich jen pár km, dosahuje úctyhodných 1042 m n. m. A taková nadmořská výška už je příslibem kvalitního svezení. Přidáte-li profesionálně upravenou stopu, dobře vyznačené okruhy pro běžecké lyžování a krásnou krajinu, není třeba přidávat více argumentů.
Plzeňský kraj, Cesty krajinou

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.