Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.
V areálu, kde dřív bylo depo dopravních podniků, dnes sídlí kavárna s venkovní terasou a pískovištěm, tržnice s 6 stálými obchody a dětským koutkem, tělocvična Predator Gym, Sdílené dílny Makerspace, Coworking i výstavní prostory s interaktivními expozicemi pro děti.
Ve velké Autobusové hale i v menších sálech dnes probíhají koncerty, plesy, divadla, filmová promítání, workshopy, konference i přednášky. V létě se u nás můžete odreagovat na komunitní zahrádce Pěstírny DEPO nebo vylézt na rozhlednu Čestmíra Sušky. K DEPO2015 vede z centra cesta kolem řeky Radbuzy, která je ideální na procházky i projížďku na kole.
Místní Centrum kreativního podnikání podporuje začínající projekty, inovátory i kutily a snaží se popularizovat design. V jejich dílnách se pořádají kurzy pro veřejnost, na kterých získáte základní dovednosti od šití přes tisk až po sváření, kovařinu a 3D tisk. V Kreativním inkubátoru pomáhá tým centra začínajícím firmám a podnikatelům rozjet byznys a v Coworkingu poskytuje zázemí freelancerům a menším podnikatelům.
Tým DEPO2015 organizuje také oblíbené plzeňské kulturní akce. Patří mezi ně Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK, česko-bavorský festival Treffpunkt, Barokní region Čechy-Bavorsko, Evropský den sousedů, Plzeň Design Week nebo DEPO Street Food Market.
Stálá expozice DEPOTUTOJE
Bohatá historie industriálního areálu Cukrovarská, kde DEPO2015 najdete, je představená na stálé výstavě DEPOTUTOJE. Jeho příběh začíná nesplněným podnikatelským snem o cukrovaru, setkává se s technickými inovacemi 19. století, kdy zde působil František Křižík, věnuje se plzeňskému řemeslu i architektuře či veřejné dopravě 20. století. Expozice představuje kromě dobových fotografií i model první plzeňské tramvaje Křižík – Brožík nebo zmenšeniny autobusů a trolejbusů, které kdysi brázdily plzeňské ulice. Expozice je otevřena každý všední den od 8 do 18 hodin, o víkendu od 10 do 18 hodin, vstup je zdarma.
Industriální stezka v DEPU
DEPO2015 láká na Industriální stezku, která návštěvníkům
pomocí chytrých technologií představí velmi zajímavou
historii areálu mezi Cukrovarskou a Presslovou ulicí, jež se začala psát před více než 150 lety. Od cukrovaru přes infekční nemocnici, opravny a depo dopravních podniků až po současné kulturní centrum. Poutavě a v stezka souvislostech přibližuje
architekturu,
významné podniky a události tohoto místa.
Celá stezka sestává z celkem
6 označených zastavení, kde si návštěvníci pomocí
QR kódu budou moci přehrát krátká videa o daném místě. Průvodcem ve videích je vždy historická osobnost, která s danou lokalitou úzce souvisí. Návštěvníci se tak mohou setkat mimo jiné s
inženýrem Smolou,
Františkem Křižíkem, s již zmiňovaným
podnikatelem a vlastencem Hugo Jelínkem a mnoha dalšími osobnostmi úzce spojenými s průmyslovým dědictvím města
Plzně.
Rekonstrukce 2024 – 2027
Budovy DEPO2015 prochází od října 2024 rekonstrukcí, provoz je omezen. V první fázi, v letech 2024–2025, proběhne výměna střechy a oken na budově ve které je kavárna Ústředna, Klempírna, Tržnice a všechny přilehlé prostory směrem k Cukrovarské ulici. Stavba bude odbavována ze strany ulice Cukrovarská, po celou dobu bude možné užívat druhou budovu, tedy Autobusovou halu a všechny další prostory směrem k ulici Presslova včetně nájemních prostor, parkoviště a nádvoří.
Harmonogram následné rekonstrukce v letech 2026 – 2027 se aktuálně připravuje v návaznosti na stavebním vývoji okolního území.