ÚvodAktualityMohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty
Památky

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.

Třikrát industriální Ostrava

Ostravě se uhlí nerube téměř 30 let. Úplně poslední vozík s uhlím vyjel z dolu Odra 30. června 1994 a tím skončila éra dlouhá dobývání černého zlata, trvající přes dvě stě let. Některé doly se zavřely navždy, ale z jiných se stala turistická atrakce. Odlesk bývalé hornické slávy nyní můžete zažít na třech místech: v Dole Michal, v areálu Dolních Vítkovic a v Landek Parku. Tam dokonce uvidíte i poslední vozíky, které vyjely z ostravských dolů.

Tři uvedená místa nejenže patří k tradičním turistickým tahounům Ostravska, ale představují také oblíbené zastávky Technotrasy. Ta mapuje průmyslové dědictví severní Moravy a Slezska zajímavě, neobvykle a hlavně zážitkové prohlídky a programy. A věřte, že se je na co dívat a co poslouchat: provádět vás totiž budou bývalí horníci, kteří si doly pamatují takové, jaké bývaly kdysi: špinavé i nebezpečné, zkrátka nic pro slabochy.

Toho se nyní už bát nemusíte. V Landek Parku si vyzkoušíte sfárání těžní klecí do podzemí bývalého dolu Anselm, vůbec nejstaršího dolu ve městě, a prohlédnete si také expozici věnovanou čtyřnohým pomocníkům havířů, důlním koníkům. V Dole Michal projdete stejnou trasu, jakou horníci absolvovali před samotným sfáráním, a nakonec můžete navštívit železárenský areál Dolních Vítkovic. Šachty dolu Hlubina sice zatím zpřístupněné nejsou, ale některé opravené provozní budovy ano. Kromě toho se můžete podívat na vrchol bývalé vysoké pece aneb Bolt Tower, KOXovny, Výdušné jámy, nové pobočky NZM, do Velkého či Malého světa techniky U6 nebo do haly Gong. V roce 2023 spojila Dolní Vítkovice s centrem Ostravy lávka přes řeku Ostravici, kterou využívají pěší i cyklisté.
 

Ráj dětí, her a permoníků: Permonium

Jako skvělé místo pro děti a výborný nápad, jak využít zajímavé prostory, hodnotí návštěvníci zábavní park Permonium u jihomoravských Oslavan. Uprostřed areálu bývalého dolu Kukla vás čeká zábava, adrenalin, poznání a také zážitky spojené s historií a technologií těžby černého uhlí. Hlavní roli ale hraje spousta atrakcí, od bludiště ve stylu důlních chodeb přes jezírka až po nejrůznější lanové prolézačky. Na nich se odehrává interaktivní hra, při níž zažijete příběhy oslavanských permoníků a cestou budete plnit nejrůznější úkoly. Průmyslovou minulost připomíná zrekonstruovaná těžní věž Kukla, lákající kromě výhledu také na pověsti z Oslavan a okolí, a Duhový svět, relaxační park se zábavnými vodními prvky. I tady si můžete hrát: interaktivní hra se jmenuje Duhová kapka a malým dětem ukáže, jak se šetrně chovat k přírodě. Novinkou roku 2023 se stal indoor park Permoniště. 
 

Hornický skanzen Mayrovka

MayrovkaJak tvrdou práci měli horníci zjistíte také v hornickém skanzenu Mayrau u Kladna. Vypadá to tady, jako by důl přestal fungovat včera – ostatně na tom si skanzen zakládá. Ve skutečnosti je to ale už přes dvacet let a většina zdejších průvodců jsou opravdu bývalí horníci. S hloubením jámy Mayrau se začalo v roce 1874, dosáhla hloubky 527 metrů a zasypána byla v roce 1998. Do podzemí s ukázkou dobývacích metod a dochovaným souborem tří těžních strojů se dostanete štolou v kopci Homole. Mayrovkou procházejí dva okruhy; na obou uvidíte cechovnu, jámovou budovu a těžní stroj Ringhoffer, delší prohlídka pak pokračuje přes ukázkovou štolu do mechanické dílny a k těžnímu stroji Škoda.
 

Hornické muzeum v Příbrami

Rozsáhlé muzeum hornictví se skanzenem budov, historickou a geologickou expozicí na Březových Horách v Příbrami bylo založeno už v roce 1886. Zpočátku šlo hlavně o mineralogické a archeologické sbírky, postupně přibývaly i hlavní báňské stavby Ševčinského a Drkolnovského dolu a dolů Prokop a Anna. Doly v Příbrami pracovaly až do roku 1978, ve stejné době se už první návštěvníci mohli podívat do původní hornické chalupy a nahlédnout do života havířské rodiny na přelomu 19. a 20. století. Dnes se v Hornickém muzeu kromě řady expozic podíváte do podzemí, projedete se hornickým vláčkem, vyzkoušíte si fárání důlním výtahem a podíváte se i k obřímu podzemnímu vodnímu kolu, které z dolů odčerpávalo vodu.
 

Pěšky, na kole nebo vlakem po Hřebči

mladějovská dráhaKdyž pojedete z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou, v jednom místě silnice vede tunelem. Právě v těch místech se provrtává skrz Hřebečský hřbet, kde se těžilo uhlí a zvláštní hornina zvaná lupek, používaná k výrobě žáruvzdorného šamotu. Těžba skončila v září 1991, kdy z dolu vyjel poslední naložený vozík. Lanovky, které jílovec vyvážely na povrch, tu už nenajdete, ale úzkorozchodná průmyslová dráha existuje dodnes. Měří jedenáct kilometrů a začíná v areálu průmyslového muzea v areálu bývalé továrny bývalého šamotového závodu v Mladějově. Jízdy vláčkem jsou sice dostupné je do září, ale v říjnu je ještě o všech sobotách, nedělích a svátcích otevřeno muzeum. Jeho prohlídku doporučujeme spojit s procházkou po důlních stezkách anebo cyklistickým výletem.
 

Praha zve fanoušky industriálu do Holešovic a Vysočan

Chcete-li poznat fantastické proměny průmyslových areálů v Praze, vydejte se třeba do Holešovic. Památkově chráněný areál bývalých pražských jatek dosloužil už v roce 1983 a dnes je známý jako Holešovická tržnice. Původní účel připomínají jen detaily, například sochy u hlavního vstupu do areálu. Je tu řada obchodů a služeb, probíhají tu farmářské trhy a v bývalých halách 7 a 8 funguje divadelní a umělecký prostor Jatka78.
Jen o kousek dál mezi Tusarovou a Dělnickou ulicí vzniklo ve staré truhlárně kulturní, sportovní a umělecké centrum s názvem Vnitroblock. Jeho interiéry nezapřou industriální historii podobně jako další zajímavá umělecká destinace Holešovic, Centrum současného umění DOX. To vzniklo v přestavěné a dostavěné továrně nedaleko přístavních doků, architektonickou vizitkou se stala elegantní dřevěná vzducholoď Gulliver na střeše galerie.

Velkou proměnou prochází i městská část Vysočany. Řada míst se mění před očima a zatím nejsou nachystána na vaši návštěvu, podívat se ale můžete třeba do areálu bývalé tovární haly světoznámé firmy Praga. Vzniklo tu unikátní umělecké centrum Pragovka Art District, inspirativní místo setkávání umělců, odborníků i veřejnosti. Konají se tu výstavy, koncerty a další kulturní akce, v letních měsících hraje letní kino a v jedné z hal si pronajímají ateliéry umělci.
 

Industriální stopy v Plzni

Těsně před tím, než se v roce 2015 Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury, ještě parkovaly v bývalém depu dopravních podniků autobusy a trolejbusy. Areál Depo2015 se ale záhy proměnil v neobyčejný kulturní prostor, kde se pořádají koncerty, výstavy, gastronomické festivaly a další akce. Najdete tu rovněž kavárnu, tržnici, tělocvičnu, výstavní prostory, sdílené dílny nebo několik obchůdků s módou, designovými doplňky a lokálními produkty. Nechybí ani stálá expozice o historii depa a industriální stezka aneb stopovačka, která vás provede venkovním areálem. Před výpravou si na recepci stačí vyzvednout mapku s úkoly a tužku, potřebovat budete jen chytrý telefon s mobilními daty.
Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Permonium – zábavní park s příběhem Zážitky

Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou nadzemní bludiště imitující systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Baťovy závody – Areál Svit Zlín Památky

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích Památky

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Výlet za unikáty Techno trasy aneb Ostravou pro milovníky industriálních památek

Výlet za unikáty Techno trasy aneb Ostravou pro milovníky industriálních památek

Zajímáte se o průmyslové dědictví? Potom se vydejte spolu s námi k nejzajímavějším industriálním památkám prostřednictvím Technotrasy – stezky spojující technické památky. Naše trasa vás provede těmi nejzajímavějšími místy v Ostravě a okolí.

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Výlet na Severní Moravu a do Slezska je skvělou kombinací poznání a zábavy. Čekají vás skvostné technické památky, interaktivní expozice, 5D kino, zoologická zahrada i DinoPark, ale ukážeme vám i krásná přírodní zákoutí Jeseníků a Beskyd.

Slavný švec a jeho město – výlet do Zlína a okolí za příběhem Tomáše Bati

Slavný švec a jeho město – výlet do Zlína a okolí za příběhem Tomáše Bati

Dne 3. dubna se narodil Tomáš Baťa, jeden ze zakladatelů obuvnického závodu ve Zlíně. Co všechno rod Baťů pro Zlín znamenal, jak velké bylo jejich obuvnické impérium a jaké stopy po nich dodnes objevíte, vám prozradí portál Kudy z nudy.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění Kultura

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum Zážitky

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum

Nákupní a společenské centrum Galerie Vaňkovka je vybudováno na ploše 28.800 m2 na kraji historického jádra města Brna, přímo mezi vlakovým a autobusovým nádražím Zvonařka. Moderní nákupní centrum obohacuje obchodní a společenský život v centru Brna.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích Kultura

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Důl Mauritius u Hřebečné Památky

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Hřebečské důlní stezky Letní sporty

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Audioprůvodce po stopách oceli industriálního Kladna Kultura

Audioprůvodce po stopách oceli industriálního Kladna

Audioprůvodce areálem Vojtěšské huti v aplikaci TourStories nabízí procházku historií zanikajícího průmyslového komplexu s ponurým osudem, který patří k nejstarším ve středních Čechách. Provede vás badatel Zdeněk Pospíšil, který vám přiblíží dobové fotografie z tohoto industriálního skvostu.

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka Památky

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka

Památkově chráněný areál s prvky secese a novorenesance byl vybudován v roce 1893 – 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy Památky

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Ostravské muzeum Kultura

Ostravské muzeum

V historickém interiéru budovy Staré radnice na Masarykově náměstí v Ostravě se nachází stálá expozice Ostravského muzea. Expozice je rozdělena do tří celků, a to prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a historie okolní přírody.

Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou Kultura

Uhelný mlýn v Libčicích nad Vltavou

Areál Uhelného mlýna je ceněná architektonická konverze Patrika Hoffmana z roku 2012. Snoubí se zde umění, architektura a design. Kotelna slouží od roku 2017 pro firemní akce.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX Kultura

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích Památky

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku Památky

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.

Kotelna 1859 – stálá expozice uměleckých děl Zdeňka Lhotského Kultura

Kotelna 1859 – stálá expozice uměleckých děl Zdeňka Lhotského

Unikátní komplex z roku 1859 se nachází ve sklářském městě Železný Brod. Moderní multifunkční budova s prostory pro veřejný, kulturní a podnikatelský život.

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí Památky

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Alegorická sousoší Mužů s býky více než 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, des Pražské tržnice v Holešovicích. Sochy pojmenované Mladík s býkem a Muž s býkem alias Trh a Jatka byly v roce 2022 pěkně zrestaurovány.

Kavárna a bistro Ústředna DEPO v Plzni Gurmánská turistika

Kavárna a bistro Ústředna DEPO v Plzni

Báječná káva, jedinečná kuchyně a neotřelé umění... to je Ústředna v DEPO2015.

Industriální stezka v areálu Depo2015 Památky

Industriální stezka v areálu Depo2015

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015. Průvodcem vám bude například cukrovarnický odborník Hugo Jelínek.

Edisonova transformační stanice v Praze Památky

Edisonova transformační stanice v Praze

Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici, navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy. Projekt rekonstrukce navrhl roku 2003 Ladislav Lábus s cílem využití objektu pro univerzální, kancelářské účely.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna Kultura

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Nákladové Nádraží Žižkov Památky

Nákladové Nádraží Žižkov

Významnou památkou na území městské části Praha 3 je Nákladové nádraží Žižkov, které bylo v době svého vzniku chloubou prvorepublikových Československých státních drah.

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici Kultura

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Nový divadelní a umělecký prostor s názvem Jatka78. se otevře 6. listopadu v Holešovické tržnici. Jméno prostoru odkazuje na původní účel hal č. 7 a 8, které sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983.

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích Kultura

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika je kulturní centrum v pražských Holešovicích. Již od počátku byla koncipována jako víceúčelový prostor, vhodný pro vznik a prezentaci audiovizuálních projektů, divadleních a tanečních forem vyžadujích netradiční prostorové řešení, multimediální expozice a performance.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje Památky

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli Památky

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Další aktuality

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zámek v Hradci nad Moravicí představí Poklady hradeckého zámku

Zámek Hradec nad Moravicí chystá pro své návštěvníky novou expozici s názvem Poklady hradeckého zámku. Dostupné budou sice až od sezóny 2025, ale malou ochutnávku nabídne zámek už 14. a 15. září při Dnech evropského dědictví. Jedná se o nové interiéry v Bílém zámku, kde bude vystavena mimo jiné obrovská sbírka orientálního umění. Příští rok bude vše k vidění při běžných prohlídkách.
1. září 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
25. srpen 2024 10:11
Památky, Moravskoslezský kraj

Hradozámecká noc na Moravě a ve Slezsku: vyberete si Buchlovice, Šternberk, Raduň nebo Bouzov?

Již tradiční akce Národního památkového ústavu, Hradozámecká noc, se letos koná v sobotu 24. srpna a zapojí se do ní 25 hradů, zámků a dalších památek na Moravě a ve Slezsku. Připraven je zajímavý hradozámecký program, nabídka je různorodá a každý si v ní najde to své. Těšit se můžete na netradiční prohlídky, hudební vystoupení, opékání buřtů, vinné degustace a spoustu dalšího.
23. srpen 2024 9:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj