Jednou z dominant Českých Budějovic je Černá věž u náměstí Přemysla Otakara II. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hlásná a strážná věž a také jako zvonice.
Věž, která je vysoká 72,29 m, je oblíbenou turistickou atrakcí, která je v sezóně zpřístupněna veřejnosti a poskytuje výhled především na centrum
města.
Na ochoz ve výšce 46 m nad zemí
vede 225 schodů.
V interiéru věže s krásným výhledem na město je umístěno
6 zvonů. Největší z nich je
Bummerin, (3,5 t, průměr 182 cm a výška 147 cm) z roku 1723, nejmladší je
Budvar z roku 1995 (1,1 t). Další zvony se jmenují
Marta (1,7 t),
Octava, Maria a Stříbrný zvon (z roku 1630). V 9. patře věže byl původně byt pro věžného a jeho rodinu. Na jeho úrovni se nachází
ochoz, který nese římsu střešní báně. Spodní část věže (5 pater) je vystavěna v gotickém slohu, vrchní část s ochozem a kopulí je renesanční.
Černá věž v Českých Budějovicích původně sloužila jako
zvonice, strážná věž a hláska. Přímo
ve věži bydlel věžní, který měl za úkol bedlivě sledovat město a okolí. Dokud neměla věž telefonické spojení s hasičskou stanicí, musel věžný
ohlašovat podezřelý oheň či kouř
údery do zvonu, dále vyvěšoval červený prapor a
v noci červenou lucernu. Takový strážný bydlel na věži i se svou rodinou, vodu a všechno ostatní tahali na věž pomocí rumpálu a
ve věži chovali drobné zvířectvo – husy, králíky a někdy i kozu či ovci. Strážný byl placen míň než ostatní zaměstnanci obce, ale měl služební byt (někdy zde bydlelo až 12 členů rodiny) – pokoj 20 m a kuchyň, o níž se dělil s ponocnými. Na
záchod chodila celá rodina o patro níž
do dvou velkých sudů, které se v zimě vyprazdňovaly.
Rozhodnutí o stavbě věže padlo v roce 1547 a ihned byly zahájeny přípravné práce. Do roku 1565 je vedl
italský stavitel Hans Spatz, poté Vincenc Vogarelli. V roce 1606 byly na věž dodatečně přidány věžní hodiny. Věž prodělala několik větších i menších rekonstrukcí a oprav, poslední generální rekonstrukce proběhla v letech 1982-1985. V roce 1993 byl u Černé věže obnoven pomník
Jana Valeriána Jirsíka, který zvelebil českobudějovickou diecézi a vybudoval českobudějovické českojazyčné školství.
Černá věž je historická věž u náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích, která sloužila jako hlásná a strážná věž a také jako zvonice.
Černá věž je vysoká 72,29 metrů.
Na ochoz Černé věže vede 225 schodů.
Návštěvníci mohou vidět krásný výhled na centrum města, prohlédnout si interiér s historickými zvony, včetně největšího zvonu Bummerin, a vystoupat na ochoz s výhledem z výšky 46 metrů nad zemí.
V interiéru Černé věže se nachází 6 zvonů.
Ve věži býval věžný, jehož úkolem bylo sledovat město a okolí, ohlašovat podezřelý oheň či kouř a vyvěšovat červený prapor nebo lucernu v noci.
Věžný měl služební byt v 9. patře věže, který sdílel s ponocnými a kde bydlel i se svou rodinou. Byt obsahoval pokoj o velikosti 20 m a společnou kuchyň.
Stavba Černé věže započala v roce 1547 pod vedením italského stavitele Hanse Spatze a později Vincence Vogarelliho. Dostavěna byla v roce 1577.
Černá věž prošla několika většími i menšími rekonstrukcemi a opravami. Poslední generální rekonstrukce proběhla v letech 1982-1985.
U Černé věže se nachází obnovený pomník Jana Valeriána Jirsíka, který zvelebil českobudějovickou diecézi a vybudoval českobudějovické českojazyčné školství.