ÚvodAktualityJak poznat České Budějovice za jeden den
Zážitky

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Poslechněte si audio verzi článku
Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
Město České Budějovice se spoustou krásných památek a úchvatnou okolní přírodou má historii dlouhou téměř 800 let. Je to místo, ze kterého si odvezete mnoho nezapomenutelných zážitků, kde na každém kroku objevíte krásné historické památky včetně legendární koněspřežky, užijete si regionální gastronomii a vynikající pivo. A pokud to chcete dělat jako skuteční Jihočeši, pamatujte, že České Budějovice jsou zkrátka Budějce. Vydejte se proto s Kudy z nudy do Budějc!
 

České Budějovice: kde nafotíte nejhezčí fotky?

Tohle město se rozhodně vyplatí poznat zblízka: České Budějovice se totiž staly Evropským hlavním městem kultury 2028. Zkuste se s nimi ale seznámit jinak, než to bývá obvyklé, třeba přes nejkrásnější fotomísta. Mezi nejfotogeničtější koutky, kde pořídíte pěkné fotky na památku a budete mít v pozadí nejhezčí místa z Českých Budějovic, patří večerně nasvícená Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. anebo Černá věž. Na ni mimochodem můžete vyšplhat pro skvělou vyhlídku na město: samostatně stojící 72 metrů vysoká městská věž z roku 1577 nabízí krásný výhled na všechny světové strany z výšky 46 metrů. Stačí maličkost, a to zdolat 225 schodů. Pokud máte rádi různé kvízy a úkoly, zkuste na její venkovní straně najít malý budějovický orloj. Nápověda: zobrazuje polohu Měsíce.


 

Budějovická žába a kousek Pyšné princezny

K legendárním místům Budějovic patří také bludný kámen, zasazený v dlažbě náměstí Přemysla Otakara II., anebo kamenná žába. Při pohledu z Piaristického náměstí skutečně těsně pod střechou kostela za okapem uvidíte kus kamene, který připomíná žábu, ovšem archeologové prokázali, že se jedná o chrlič, a ten jak známo nikam nevyleze. Přesto už kamenná žába dala jméno restauraci a galerii, chodí se na ni dívat turisté a písničkářka Pavlína Jíšová o ní složila písničku. Koluje také legenda, která praví, že až žába vyleze na střechu kostela Obětování Panny Marie, nastane konec světa. Budějovičtí ovšem nad pochmurnou pověstí jen vesele mávají rukou: prý jaký by to byl svět bez jejich Budějovic?



A jaké by byly Budějovice bez Piaristického náměstí a krásné budovy Solnice? Dnes v ní je restaurace s pivovarem, mnozí ji ale znáte z pohádky Pyšná princezna. Vzpomínáte na scénku, v níž král Miroslav přijíždí na trhy? Ty se natáčely právě na Piaristickém náměstí.
 

Pivo a gastronomické speciality

České Budějovice jsou skvělým výchozím místem pro poznání celých jižních Čech i jihočeského piva. Ve městě objevíte několik pivovarů, vyhlášených restaurací a také Návštěvnické centrum pivovaru Budvar. V něm se seznámíte s tradiční výrobou chmelového moku, který zdejší pivovarníci již více než 700 let připravují podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Nenechte si ujít ani posezení v restauraci Masné krámy nebo v pivnici Budvarka.
 

Budějovice po vodě a tipy na výlety v okolí

Specifickou atmosféru města vytváří řeky Vltava a Malše. Projděte se po jejich březích, v létě vyzkoušejte koupací mola, navštivte Sokolský ostrov na soutoku obou řek a zastavte se na něco dobrého na hausbótu s plovoucí kavárnou Vlnna. Do systému městské hromadné dopravy jsou začleněné dvě pravidelné lodní linky, vydat se můžete i na výlet po Stezce Vltavy. Ta spojuje celé území Budějovicka a nabízí možnost vydat se po vodě z centra Českých Budějovic od Lannovy loděnice přes Hlubokou nad Vltavou do Týna nad Vltavou i dál.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?

Muzeum Dobčická tvrz 1945 Kultura

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.

Samsonova kašna v Českých Budějovicích Památky

Samsonova kašna v Českých Budějovicích

Přesně ve středu náměstí Přemysla Otakara II. najdete známý symbol Českých Budějovic – Samsonovu kašnu. Toto velkolepé barokní dílo bylo vybudováno v letech 1721 až 1727. Tvoří jej kamenná nádrž, jež je díky průměru 17 m jednou z největších u nás.

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích Památky

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice sloužil jako městský útulek k izolaci osob nakažených některou z infekčních chorob – leprou, morem nebo cholerou. Během 19. století se z morového špitálu stal chudobinec.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích Památky

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury

7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury

Začalo to Athénami: Evropským hlavním městem kultury se staly už v roce 1985. V České republice získala prestižní titul v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň, v roce 2028 se Evropským hlavním městem kultury stanou České Budějovice. Co ale vůbec o iniciativě Evropské unie a udělování zvláštního titulu Evropské hlavní město kultury víme? Pojďte to zjistit s portálem Kudy z nudy.

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách

Nedotčená příroda, svěží vzduch a hlavně voda v mnoha podobách: to jsou jižní Čechy. Nepřeberná nabídka aktivit pro malé i velké návštěvníky zahrnuje vodácké výlety i odpočinek u pověstných jihočeských přehrad či v lázních, výlovy rybníků, plavby na vorech, rybolov nebo výlety po trasách a cyklostezkách podél řek. Zkrátka ideální místo pro rodinnou dovolenou v každé roční době.

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Krásná příroda, řeky, které se v létě mění ve vodácké ráje, spousta historických památek včetně nejnavštěvovanějších českých zámků a malebná historická městečka: to je Jihočeský kraj. Obsáhnout všechny zajímavosti během pěti dnů ale stejně nedokážeme, protože jižní Čechy jsou pořádně rozlehlé. Vám ale nic nebrání naplánovat si je „na dýl“!

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích Památky

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Nejstarší památkou Českých Budějovic je Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie. Klášter byl vystavěn při zakládání města a stal součástí městského opevnění. Zajímavostí je, že jako stavební materiál zde byly použity kromě kamene také cihly.

České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028

V pátek 30. 6. 2023 mezinárodní komise zvolila Budějovice Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028. Prestižní titul je obrovskou šancí představit kulturní prostředí města a kraje celé Evropě. Zároveň je to po třinácti letech silný impuls pro kulturu v celé České republice. Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 soutěžily Budějovice a východočeský Broumov. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí!

Městská památková rezervace České Budějovice Památky

Městská památková rezervace České Budějovice

Historické jádro královského města Českých Budějovic bylo v roce 1980 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Dochoval se pravidelný šachovnicový půdorys s centrálním čtvercovým náměstím obklopeným domy s podloubím. Mezi nejvýznamnější stavby patří Černá věž a katedrála sv. Mikuláše.

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích Kultura

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.

Česko mezi řádky: Café Groll, České Budějovice a Jan Štifter

Česko mezi řádky: Café Groll, České Budějovice a Jan Štifter

Originální a čtivá novela vás zavede do jižních Čech a roku 1920, kdy začínající lékař Rudolf Slíva dostává na starost péči o zdraví žen a dívek z veřejných domů. Novinář a spisovatel Jan Štifter (*1984) příběh zasadil do svých rodných Českých Budějovic a vy se stejně jako románový hrdina můžete nechat hýčkat majitelkou vyhlášeného nevěstince a pátrat po tajemství nejkrásnější z jejích dívek, Anny Václavíkové.

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty Letní sporty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.

Prohlídka radnice s průvodcem v Českých Budějovicích Zážitky

Prohlídka radnice s průvodcem v Českých Budějovicích

Barokní radnice se nachází na náměstí Přemysla Otakara II. a je součástí městské památkové rezervace. Původní renesanční stavba byla vybudována v polovině 16. století. V první polovině 18. století byla podle návrhu Antonína E. Matrinelliho barokně přestavěna.

Místo zločinu České Budějovice: 10 tipů na výlet do míst, kde se seriál natáčel

Místo zločinu České Budějovice: 10 tipů na výlet do míst, kde se seriál natáčel

Po Místech zločinu z Plzně a Ostravy se zločin přestěhoval do jižních Čech. Premiérovou řadu seriálu inspirovanou skutečnými případy, vysílá ČT1 od 2. ledna do 27. března 2023. Místo zločinu České Budějovice natočili Jiří Chlumský a Jan Hřebejk v malebné jihočeské krajině.

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

První železnice s veřejným provozem na evropské pevnině (protože ta úplně první byla v Británii, tedy na ostrovech), v době svého vzniku nejdelší evropská železnice a zároveň základ budoucí moderní evropské železniční sítě: tím vším byla koněspřežná železnice, která od roku 1832 spojovala České Budějovice s Lincem.

#světovéČesko a Solnice v Českých Budějovicích: od skladu soli až k restauraci s pivovarem

#světovéČesko a Solnice v Českých Budějovicích: od skladu soli až k restauraci s pivovarem

Solnice na Piaristickém náměstí je klenotem historického centra Českých Budějovic. Získala několik ocenění, vyhrála v soutěži Jihočeská památka roku, a dokonce se mihla i ve známé filmové pohádce. Budova, která dřív sloužila jako sklad soli, se před časem proměnila v restauraci s velmi neobvyklým pivovarem.

Klášter u Nové Bystřice s kostelem Nejsvětější Trojice Památky

Klášter u Nové Bystřice s kostelem Nejsvětější Trojice

V malé vesničce Klášter na cestě z Nové Bystřice do Slavonic byl v letech 1501-1507 zbudovaný klášter paulánů, kteří sem přišli již v r. 1491. Pauláni měli za úkol najít místo od Alp na východ, kde se sbíhají tři léčivé prameny a toto místo našli právě zde.

#světovéČesko a nejlepší kašny a fontány: zábavné sochy i umění pod širým nebem

#světovéČesko a nejlepší kašny a fontány: zábavné sochy i umění pod širým nebem

Kašny a fontány, které zdobí náměstí a volná prostranství, parky i zámecké zahrady, jsou pro spousty kolemjdoucích neviditelné, ale rodiny s dětmi i milovníci kuriozit je milují. A nejenom oni: některé kašny se řadí k památkovým skvostům, jiné se zase pyšní nejrůznějšími technickými specialitami. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec Památky

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

V Hluboké nad Vltavou se během svátečního víkendu 26. až 28. října 2024 bude konat řada velmi zajímavých akcí spojených s rybářským řemeslem. Areál loveckého zámku Ohrada vás v sobotu 26. října pozve na tradiční Rybářský den a v pondělí 28. října se bude na hrázi nedalekého Munického rybníka konat slavností program k letošnímu výlovu. Rybáře při práci zde zastihnete po celou domu rybářských prací na rybníce, tedy od 27. do 29. října, program je však připraven pouze na sváteční den 28. října 2024.
25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj